یک تحلیلگر هندی: افغانستان ستون استراتژیک هند برای آسیای مرکزی است

سمروتی پاتانایک، پژوهشگر در بنیاد تحقیقات و تحلیل‌های دفاعی مقیم دهلی جدید، در مصاحبه‌ای با دویچه‌وله گفته که در بازدید اشرف‌ غنی رییس جمهور افغانستان از هند، چندین عنصر دارای اهمیت می‌باشند.
به گفته او، نخست این‌که غنی خواست به هند اطمینان بدهد که یک شریک استراتژیک مهم هند باقی می‌ماند. دوم این که خواست اطمینان بدهد که سرمایه‌گذاری هند در افغانستان مصون می‌باشد و در برابر حملات گروه‌های شورشی حفاظت می‌شود. سوم این که او خواستار سرمایه‌گذاری بیشتر هند در تسریع پروژه ساختمانی بندر چابهار ایران است.
سمروتی پاتانایک در مورد این که چرا غنی پس از این‌همه مدت طولانی به هند رفت، می‌گوید که رییس جمهور غنی بعد از شروع کار با چالش انتقال مسوولیت‌های امنیتی قرار داشت و از سوی دیگر، تلاش می‌کرد طالبان را به میز مذاکره بکشاند و راه‌حل سیاسی برای منازعه پیدا کند.
این تحلیلگر هندی می‌افزاید: «رییس جمهور غنی با در نظر داشت این دو هدف خواهان جلب کمک ایالات متحد امریکا، پاکستان، چین و عربستان سعودی شد. هند نمی‌توانست به این ضرورت‌های مبرم چیزی عرضه کند. برای مردم افغانستان هند یک شریک مهم و یک کشور دوست‌داشتنی باقی می‌ماند. غنی این را می‌داند و می‌فهمد که هند همچون چالشی در برابر هدف پاکستان برای تامین سلطه‌اش بر افغانستان از طریق نیروهای نیابتی باقی می‌ماند.»
موقعیت جغرافیایی افغانستان این کشور را از ویژگی‌های خاصی برای کشورهای جهان و منطقه برخوردار ساخته است. این که افغانستان برای هند چقدر اهمیت دارد، سمروتی پاتانایک می‌گوید: «افغانستان ستون مهم استراتژی هند برای آسیای مرکزی است، زیرا این کشور اتصال به کشورهای محاط به خشکه را فراهم می‌سازد. دوم این که یک افغانستان صلح‌آمیز به طور چشم‌گیری به صلح منطقه کمک می‌کند. هند نمی‌خواهد افغانستان کشوری باشد که به نیابت از پاکستان عمل کند. از‌این رو به روند صلحی تاکید می‌کند که به رهبری افغان‌ها و در ملکیت افغان‌ها باشد.»
پاتانایک ادامه می‌دهد: «هند نمی‌خواهد افغانستان به یک محیط مساعد برای تروریسم مورد حمایت پاکستان علیه هند مبدل گردد، چنانکه در گذشته بوده است. هند نمی‌خواهد شاهد آن باشد که طالبان و یا گروه‌های اسلام‌گرای تندرو به مثابه یک نیروی اصلی در سیاست افغانستان ظهور کنند که احتمالا از گروه‌های تندرو دیگر در سایر مناطق حمایت کنند. هند علاقه‌مندی به معدن حاجی‌گگ دارد و بدون صلح در افغانستان استخراج معادن مشکل خواهد بود.»
هند با دقت به توسعه مناسبات بین افغانستان و پاکستان می‌نگرد. اسلام‌آباد برای برقراری صلح در افغانستان مهم است، زیرا این کشور به میزبانی‌اش از رهبری طالبان ادامه می‌دهد. از دیدگاه این کارشناس هندی، هرگاه پاکستان بتواند رهبری طالبان را روی میز مذاکره با حکومت افغانستان بیاورد، هند نه تنها مخالفتی ندارد، بلکه خوش هم خواهد شد.
از زمان سقوط طالبان به این سو هند به افغانستان بالغ بر ۲٫۲ میلیارد دالر امریکایی کمک کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :