علومی: دهشت‌افگنان را به خاک‌و‌خون می‌کشانیم

- قدرت‌الله جاوید

مقام‌های امنیتی افغانستان به تمامی سربازان ارتش، پولیس و امنیت ملی دستور داده‌اند تا پس از این در برابر هیچ دهشت‌افگنی رحم نکنند.
نورالحق علومی، وزیر داخله که همراه با معاونان امنیت ملی و لوی‌درستیز وزارت دفاع برای توضیح وضعیت امنیتی به نشست روز یک‌شنبه مجلس سنا فراخوانده شده بود، هم‌چنین بیان داشت که دشمنان مردم افغانستان را که زیر هر نامی فعالیت کنند، سرکوب خواهند کرد. وزیر داخله کشور گفت که به تمامی نیروهای امنیتی افغانستان دستور داده شده است تا دهشت‌افگنان را به خاک و خون بکشانند.
وزیر داخله گفت زمانی که تروریستان به قانون تن نمی‌دهند و در برابر شهروندان و نیروهای امنیتی کشور از سلاح کار می‌گیرند، وظیفه‌ و حق نیروهای امنیتی است تا آنان را از بین ببرند. علومی با اشاره به فعالیت‌های گروه داعش در افغانستان گفت که دشمنان مردم افغانستان معلوم بوده و تنها بیرق سفید آنان به سیاه به تبدیل شده است. وزیر داخله به‌صورت تلویحی به پاکستان خطاب کرد که گاهی به نام طالب و گاهی هم به نام القاعده و داعش دهشت‌افگنان را برای ایجاد وحشت و دهشت به افغانستان می‌فرستد.
علومی گفت در حالی حکومت افغانستان در تلاش مصالحه است اما این کشور برای عمق استراتژیکی که برای خویش در افغانستان دارد، بدیل دیگری را به نام داعش ایجاد می‌کند. همزمان با این، مراد علی مراد، معاون لوی‌درستیز وزارت دفاع بیان داشت که سال روان خورشیدی سال دشواری برای نیروهای امنیتی افغانستان خواهد بود. مراد گفت در حالی‌که نیروهای امنیتی کشور در حال ضعیف ساختن گروهی از دهشت‌افگنان می‌باشد، اما گروه دیگری با سازماندهی فعالیت‌های دهشت‌افگنی در تلاش برهم زدن امنیت کشور می‌شود.
معاون لوی‌درستیز کشور با اشاره به کشته شدن سربازان ارتش در بدخشان بیان داشت که نیروهای امنیتی کشور در برابر دهشت‌افگنان عملیات‌های گسترده‌ای را سازماندهی خواهند کرد و به گروه‌های دهشت‌افگن زیر هر نامی که فعالیت دارند، رحم نخواهند کرد. مراد به سناتوران گفت که غفلت وظیفوی فرمانده کندک و تولی ارتش در بدخشان برای آن‌ها قابل قبول نخواهد و با سپری شدن تحقیقات عاملین را مجازات خواهند کرد. همین‌گونه، حسام‌الدین حسام، معاون اول ریاست عمومی امنیت ملی در مورد فعالیت‌های داعش در افغانستان گفت که گروه داعشی که در کشورهای سوریه و عراق می‌جنگند، با دهشت‌افگنانی که به نام داعش در افغانستان به فعالیت دارند، تفاوت دارند.
معاون امنیت ملی با اشاره به رویدادهای اخیر در بدخشان، زابل و غزنی بیان داشت دهشت‌افگنانی که در حال حاضر زیر نام داعش در افغانستان فعالیت دارند، طالبان سابق است. حسام گفت که طالبان، القاعده، تحریک طالبان ازبکستانی و سایر گروه‌های تروریستی که در گذشته نیز در برابر مردم و دولت افغانستان می‌جنگیدند، اکنون زیر نام داعش با خانواده‌های‌شان وارد افغانستان شده و تلاش دارند تا فعالیت‌های تروریستی را به شمال افغانستان گسترش داده به کشورهای آسیای میانه نفوذ کنند.
معاون امنیت ملی با اشاره به حضور دهشت‌افگنان خارجی در روستای خوستک ولسوالی جرم ولایت بدخشان بیان داشت که دهشت‌افگنان خارجی از ماه قوس سال گذشته در منطقه‌ی یادشده جابه‌جا شده‌اند و غفلت وظیفوی نیروهای امنیتی باعث رویداد روستای خوستک ولایت بدخشان شده است.

اصلاحات در پولیس

وزیر داخله هم‌چنین به سناتوران مجلس بیان داشت که اصلاحات در وزارت داخله با اصلاح تشکیلاتی بخش‌هایی از این وزارت جریان داشته و به تازگی شماری از فرماندهان پولیس که وظایف‌شان را به درستی انجام نداده‌اند، برکنار و به سارنوالی معرفی شده‌اند.
وی هم‌چنین گفت اصلاح بخش مبارزه با تروریسم وزارت داخله نیز جریان داشته است، جایی که به‌گفته‌ی وی کارت سلاح در بدل پول در اختیار مخالفان مسلح دولت قرار می‌گرفت. به‌گفته‌ی علومی در حال حاضر ۲۷۵ موتر زرهی و رنجر وزارت داخله به دستور مقام‌های پیشین حکومتی در اختیار مقام‌های کنونی و پیشین دولتی قرار داشته و آن‌ها انتظار دارند تا موترهای یاد شده دوباره در اختیار وزارت داخله قرار گیرد.

نظارت از نهادهای عدلی و قضایی

وزیر داخله در مورد پرونده فرخنده بیان داشت که ۴۹ تن در قتل فرخنده متهم بودند و در حال حاضر به لوی‌سارنوالی فرستاده شده است. علومی گفت کم‌سوادی مجاور زیارت شاه دوشمشیره باعث تحریک مردم و پس از آن قتل فرخنده شده است. وزیر داخله از اعضای شورای ملی خواست تا به‌گونه‌‌ای که از بررسی‌های پولیس نظارت داشته‌اند، برای تامین عدالت در مورد فرخنده از عملکرد سارنوالی و دادگاه نیز نظارت داشته باشند.

امیدواری برای رهایی ۱۳ گروگان

در همین حال، معاون اول امنیت ملی به سناتوران گفت که حکومت با ایجاد کمیسیونی تلاش دارد تا ۳۱ شهرونده هزاره‌ کشور را که در زابل به گروگان گرفته شده‌اند، رها سازد. حسام گفت که مذاکره و تفاهم برای رهایی گروگان‌های یاد شده جریان داشته و آنان امیدوار هستند که گروگان‌های یادشده به زودی رها شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :