۲۵ حمل
مشق همدلی در قلعه اختیارالدین

- وحید پیمان، هرات

برای نخستین بار باشندگان یک ولایت کشور به‌منظور قدردانی از گذشته تاریخی و تمدن شهر خود جشن و شادمانی برپا کردند. هزاران تن از باشندگان هرات در میان تدابیر ویژه امنیتی از «روز هرات» بزرگداشت به عمل آوردند.

اواخر سال گذشته شمار زیادی از فرهنگیان هرات ۲۵ حمل را «روز هرات» نام‌گذاری کردند. هر چند در ۲۵ حمل هیچ سالی در هرات، هیچ اتفاق خاص و مهمی در تاریخ چندین هزار ساله این ولایت نیفتاده، اما ترس از خوردن برچسب‌های سیاسی، سمتی و یا قومی، برگزارکنندگان را به انتخاب ۲۵ حمل برای پاس‌داشت از فرهنگ و تاریخ این ولایت واداشته است؛ روزی که هیچ اتفاق مهم سیاسی در کشور نیفتاده است.
معمولا برای بزرگداشت از یک شهر در بسیاری از شهرهای جهان «روز تولد» آن شهر را جشن می‌گیرند. شاید نبود تاریخ دقیق و موثقی از تولد این شهر، انتخاب این روز را در نهایت به دوش فرهنگیان هرات انداخته است.
فرهنگیان هرات می‌گویند که به هدف نشان دادن انزجارشان از جنگ و خون‌ریزی و فراهم کردن زمینه گردشگری و شادمانی مردم، تصمیم به ایجاد این روز ویژه گرفته‌اند. به‌گفته آنان «جشن هرات» پیام بزرگی برای مردم در سرتاسر افغانستان دارد و پیام این جشن، همدلی و وحدت بین همه اتباع افغانستان خواهد بود.
برگزارکنندگان از دیگر هدف‌های اساسی از ایجاد این روز را رشد انگیزه برای زندگی آرام مردم افغانستان و معرفی کلی از فرهنگ و تاریخ این ولایت می‌دانند.
۲۵ حمل، سال گذشته در یک همایش یک‌روزه که پیرامون تاریخ، ‌فرهنگ و مدنیت هرات برگزار شده بود، به نام «روز هرات» مشخص شد. برای نخستین بار هرات شب گذشته شب ویژه‌ای داشت. صدها تن از فرهنگیان هرات و مهمانان‌شان از سایر ولایات پای صحبت‌های یک‌دیگر نشستند و جوانان زیادی سرور و شادمانی به راه انداختند.
این جنش در ارگ اختیارالدین هرات برگزار شد.
سید وحید قتالی از برگزارکنندگان این همایش می‌گوید که نام‌گذاری این روز می‌تواند نگرانی‌های مردم را از بحران‌های امنیتی بکاهد. او افزود که بر سیمای شهر غم مستولی شده بود و فرهنگیان هرات خواستند که با برگزاری این همایش روزی را برای تجلیل از جش تاریخی تولد هرات تعیین کنند.
برگزارکنندگان این روز می‌گویند در ۲۵ حمل همه مردم هرات، هزاره، ازبک، پشتون، ترکمن و تاجیک خود را شهروند افغانستان، باشنده هرات خطاب خواهند کرد و یکبار دیگر با هم عهد خواهند نمود تا اختلافات قومى، مذهبى و زبانى را تحت هیچ شرایطى در این سرزمین باستانى اجازه ندهند.
در چند روز گذشته بیشتر قسمت‌‌های شهر با نصب نمادهای مختلف تزیین شد و قلعه تاریخی ارگ این ولایت نیز که مکان اصلی برگزاری این جشن است در شب جشن، چراغانی و تزیین شد. در حاشیه این جشن برای اشتراک‌کنندگان این جشن برنامه‌های متنوعی نیز از سوی برگزارکننده آن روی دست گرفته شده بود. چندین نمایشگاه صنعتی در قلعه اختیارالدین به نمایش محصولات صنعتی هرات پرداختند و زنان و مردان صنایع دستی این ولایت را به نمایش گذاشتند.
بسیاری از باشندگان هرات شب جشن هرات را با موسیقی محلی هرات در ارگ اختیارالدین سپری کردند و کیک بزرگ تولد هرات را به شهروندان هرات تقسیم کردند.
هارون فوشنجی از دیگر مسوولان برگزارکننده این جشن در هرات نیز می‌گوید که برگزارکنندگان جشن «روز هرات» در تلاش‌اند که به نوعی اندوه را از چهره‌های غم‌زده مردم این ولایت بزدایند. به‌گفته او در چند سال اخیر رکود اقتصادی، نابه‌سامانی‌های سیاسی، ناامنی‌های مضاعف و نبود نگرش بهتر و اصولی به وضعیت امنیتی این ولایت، آنان را واداشته تا برای شادمانی مردم تلاش‌ بکنند.
به‌گفته مسوولان برگزاری این جشن، هرات ظرفیت و پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای مطرح شدن دارد و با مدنیت چندین هزارساله‌اش اما روند سیاسی و اجتماعی امروز افغانستان مهجور مانده است. به‌گفته آنان برگزاری چنین جشن‌های مدنیت و تاریخ این شهر را برای منطقه و جهان به رخ می‌کشد و هرات می‌تواند در آینده نزدیک و در صورت تامین امنیت بهتر به یکی از مراکز مهم توریستی جهان تبدیل شود.
آقای فوشنجی می‌گوید که جشن هرات می‌تواند ظرفیت‌های هرات را بالا ببرد و دیدگاه جهانیان را در مورد افغانستان و شهر باستانی هرات تغییر دهد. برگزار‌کننده‌های این جشن به این باروند که روز ۲۵ حمل هیچ ربطی به مناسبت‌های گذشته سیاسی و مذهبی هرات ندارد و این روز براساس فیصله عمومی تنها برای قدردانی از تمدن هرات انتخاب شده است.
آنان تاکید دارند که در گذشته نیز در مناطق مختلف افغانستان جشن‌های مشابهی برگزار شده، اما این جشن‌ها عمدتا توسط حکومت دیکته گردیده و این نخستین باری است که باشندگان یک ولایت، خود برای برگزاری یک جشن بزرگ آستین بالا زده‌اند.
اما در همین حال تعدادی از فرهنگیان هرات می‌گویند که این جشن نباید مقطعی باشد و استفاده سیاسی نیز نباید از این روز صورت گیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :