نشست کمپ دیوید: دست‌آورد ۸۰۰ میلیون دالری برای اصلاحات

۸صبح، کمپ دیوید، مریلند: رییس جمهور اشرف غنی و رییس اجرایی عبدالله عبدالله روز دوشنبه، سوم حمل، در کمپ دیوید، تفریحگاه رییس جمهور امریکا با مقامات امریکایی روی مسایل مربوط به امنیت، همکاری‌های منطقه‌ای، مصالحه و مسایل اقتصادی صحبت کردند.
این نشست‌ها از سوی سه مقام برجسته‌ی امریکایی، جان کری وزیر خارجه، اشتون کارتر وزیر دفاع و جکوب لیو وزیر مالیه ایالات متحده گردانندگی می‌شد.
در نشست خبری‌ای که در پایان این نشست برگزار شد، رییس جمهور و رییس اجرایی از جانب افغانستان و جان کری وزیر خارجه امریکا و اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا از جانب آن کشور با خبرنگاران صحبت کردند.
در این نشست خبری، جان کری از تعهد ایالات متحده امریکا با مردم افغانستان از طریق رابطه با دولتی که به قول او «همه‌شمول» است، اطمینان داد.
جان کری گفت: «حکومت وحدت ملی افغانستان که اکنون مسوولیت تامین امنیت افغانستان را به عهده دارد و دستور اصلاحات نظام نیز از جانب این دولت طرح شده است، در مرکز رابطه‌ی دوجانبه‌ی ما قرار دارد.» جان کری می‌گوید که کشورش بر مبنای توافق‌نامه‌ی همکاری‌های استراتژیک به همکاری‌های استراتژیک با افغانستان متعهد است. به گفته‌ی این مقام امریکایی، کمیسیونی که برای اعمال مفاد این موافقت‌نامه تعیین شده است، نشستی را امسال در افغانستان به ریاست صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور برگزار خواهد کرد. جان کری افزود که او نیز یکی از اشتراک‌کنندگان این نشست خواهد بود و سفری به افغانستان خواهد داشت.
وزیر خارجه امریکا هم‌چنین گفت که کشورش برنامه جدیدی را زیر نام «همکاری برای توسعه افغانستان» ریخته است و بر مبنای این برنامه، حکومت افغانستان می‌تواند اصلاحات لازم را در نهادهای خدمات عامه به میان بیاورد. این مقام امریکایی می‌گوید که کشورش بر مبنای رابطه‌ی استراتژیکی که با افغانستان دارد، برنامه مطروحه‌ی اصلاحات در افغانستان را حمایت می‌کند.
به اساس این برنامه، ایالات متحده مبلغ ۸۰۰ میلیون دالر را برای اصلاحات نظام به جانب افغانستان کمک خواهد کرد.
در همین حال، وزیر دفاع امریکا، می‌گوید که حضور نزدیک به ده هزار سرباز امریکایی در افغانستان، نشانه‌ی همکاری‌های کشورش با افغانستان است. آقای کارتر می‌گوید که کشورش آماده است تا منابع لازم مالی را برای نیروهای افغان مهیا کند. آقای کارتر گفت: «وزارت دفاع اعلام می‌کند که منابع لازم مالی را برای نیروهای افغان جستجو خواهد کرد تا افغانستان بتواند هزینه نیروی سه‌صد‌و‌پنجاه‌و‌دو‌هزار نفری‌اش را تا سال ۲۰۱۷ تامین کند.»
آقای کارتر می‌گوید که وزارت دفاع امریکا از نزدیک با کانگرس آن کشور کار خواهد کرد تا هزینه‌های لازم را برای نیروهای امنیتی افغانستان مهیا کند. این مقام امریکایی می‌گوید که رابطه‌ی افغانستان و امریکا به تعداد سربازانی که در افغانستان حضور خواهند داشت، وابسته نیست، بلکه بر نوع رابطه و همکاری جامعی وابسته است که دو کشور برای رفتن به جلو ایجاد می‌کنند.
در بخش دیگر این نشست خبری، رییس جمهور غنی با قدردانی از سربازان امریکایی که جان‌های‌شان را در افغانستان از دست داده‌ یا در این کشور زخم برداشته‌اند، گفت که افغانستان این قربانی‌ها را به یاد خواهد داشت.
رییس جمهور غنی هم‌چنین گفت که افغانستان می‌تواند آینده اقتصادی بهتری داشته باشد و به مرکز ترانزیت انرژی میان کشورهای منطقه مبدل شود. به قول اشرف غنی، شمار سربازان امریکایی را که در افغانستان باقی خواهند ماند، رییس جمهور اوباما تعیین خواهد کرد، اما ابتکار نوعیت همکاری‌های اقتصادی را افغانستان تعریف خواهد کرد. به قول رییس‌جمهور، برنامه جدید همکاری جهت توسعه‌ افغانستان زمینه را برای رشد اقتصادی کشور میسر خواهد ساخت.
داکتر عبدالله، رییس اجرایی نیز با سپاسگزاری از حکومت و مردم امریکا، بحث‌های نشست روز دوشنبه را مثمر خواند و گفت که این یکی از بهترین مجالسی بوده است که افغانستان از لحاظ کیفی با مقامات امریکایی داشته است.
از سوی دیگر، در بحث مصالحه و برنامه‌ی جدید اداره‌ افغانستان برای مذاکره با طالبان، مقامات امریکایی می‌گویند از روندی که افغانی باشد و ابتکار آن در دست افغان‌ها باشد، حمایت می‌کند. با این حال، جان کری می‌گوید که طالبان زمانی می‌توانند فرصت برگشت به مصالحه را به دست بیاورند که دست از خشونت بردارند، رابطه‌ی‌شان را با سایر گروه‌های تروریستی قطع کنند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند. این در حالی‌ست که طالبان همواره بر تغییر قانون اساسی افغانستان به عنوان یکی از شرایط گفتگو تاکید کرده‌اند.
با این حال، جان کری می‌گوید هر گروهی که بخواهد امنیت امریکا را به خطر مواجه بسازد و یا به امنیت افغانستان صدمه برساند، کشورهای افغانستان و ایالات متحده برای دفاع از منافع مشترک شان در برابر این گروه‌ها اقدام خواهند کرد.
همچنین رییس جمهور غنی و رییس اجرایی دیروز نشستی با رییس جمهور اوباما داشتند. رییس جمهور غنی امروز در کانگرس امریکا سخنرانی می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :