نشست کمپ دیوید
دستاورد ۸۰۰ میلیون دالری برای اصلاحات

۸صبح، کمپ دیوید، مریلند: رییس جمهور اشرف غنی و رییس اجرایی عبدالله عبدالله روز گذشته در کمپ دیوید، تفریحگاه رییس جمهور امریکا با مقامات امریکایی روی مسایل مربوط به امنیت، همکاری های منطقه ای و مصالحه و مسایل اقتصادی صحبت کردند. این نشست ها از سوی سه مقام برجسته ی امریکایی، جان کری وزیر خارجه، اشتون کارتر وزیر دفاع و جکوب لیو وزیر خزانه داری ایالات متحده گردانندگی می شدند.
در نشست خبری که در پایان این نشست برگزار شد، رییس جمهور و رییس اجرایی از جانب افغانستان و جان کری وزیر خارجه امریکا و اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا از جانب آن کشور با خبرنگاران صحبت کردند.
در این نشست خبری، جان کری از تعهد ایالات متحده امریکا با مردم افغانستان از طریق رابطه با دولتی که به قول او «همه شمول» است، اطمینان داد.
جان کری گفت: «دولت وحدت ملی افغانستان که اکنون مسوولیت تام امنیت افغانستان را به عهده دارد و دستور اصلاحات نظام نیز از جانب این دولت طرح شده است، در مرکز رابطه ی دوجانبه ی ما قرار دارد». جان کری می گوید که کشورش بر مبنای توافقنامه ی همکاری های استراتیژیک که سه سال پیش میان افغانستان و امریکا امضا شد، به همکاری های استراتیژیک با افغانستان متعهد است. به گفته ی این مقام امریکایی، کمیسیونی که برای اعمال مفاد این موافقتنامه تعیین شده است، نشستی را در طی امسال در افغانستان به ریاست صلاح الدین ربانی برگزار خواهد کرد. جان کری افزود که او نیز یکی از اشتراک کنندگان این نشست خواهد بود و سفری به افغانستان خواهد داشت.
وزیر خارجه ی امریکا همچنان گفت که کشورش برنامه جدیدی را زیر نام همکاری برای توسعه برای افغانستان ریخته است و بر مبنای این برنامه، حکومت افغانستان می تواند اصلاحات لازم را در نهادهای خدمات عامه به میان بیاورد. این مقام امریکایی می گوید که کشورش بر مبنای رابطه ی استراتیژیک که با افغانستان دارد، برنامه ی مطروحه ی اصلاحات افغانستان را حمایت می کند.
به اساس این برنامه، ایالات متحده مبلغ ۸۰۰ میلیون دالر را برای اصلاحات نظام به جانب افغانستان خواهد سپرد.
در همین حال، وزیر دفاع امریکا، اشتون کارتر می گوید که حضور نزدیک به ده هزار سرباز امریکایی در افغانستان، نشانه ی همکاری های کشورش با افغانستان است. آقای کارتر می گوید که کشورش آماده است تا منابع لازم مالی را برای نیروهای افغان مهیا کند. به قول او: «وزارت دفاع اعلام می کند که منابع لازم مالی را برای نیروهای افغان جستجو خواهد کرد تا افغانستان بتواند هزینه ی نیروی سه صد و پنجاه و دو هزار نفری اش را تا سال ۲۰۱۷ تامین کند».
آقای کارتر می گوید که وزارت دفاع کشورش از نزدیک با کانگرس آن کشور کار خواهد کرد تا هزینه های لازم را برای نیروهای امنیتی افغانستان مهیا کند. این مقام امریکایی می گوید که با رییس جمهور غنی در مورد این که رابطه ی افغانستان و امریکا به تعداد سربازانی که در افغانستان حضور خواهند داشت، وابسته نیست، بلکه بر نوع رابطه و همکاری جامع ای وابسته است که این دو کشور برای رفتن به جلو ایجاد می کنند.
در بخش دیگر این نشست خبری، رییس جمهور غنی با قدردانی از سربازان امریکایی که جان های شان را در افغانستان از دست داده اند یا در این کشور زخم برداشته اند، گفت که افغانستان این قدردانی ها را به یاد خواهد داشت.
رییس جمهور غنی همچنان گفت که افغانستان می تواند آینده ی اقتصادی بهتری داشته باشد و به مرکز ترانزیت انرژی میان کشورهای منطقه مبدل شود. به قول اشرف غنی، شمار سربازان امریکایی را که در افغانستان باقی خواهند ماند، رییس جمهور اوباما تعیین خواهد کرد، اما ابتکار نوعیت همکاری های اقتصادی را افغانستان تعریف خواهد کرد. به قول رییس جمهور، برنامه جدید همکاری ها جهت توسعه ی افغانستان زمینه را برای رشد اقتصادی این کشور میسر خواهد ساخت.
داکتر عبدالله رییس اجرایی نیز با سپاسگزاری از حکومت و مردم امریکا، بحث های نشست دیروزی را مثمر خواند و گفت که این یکی از بهترین مجالسی بوده است که افغانستان از لحاظ کیفی با مقامات امریکایی داشته است.
از سوی دیگر، در بحث مصالحه و برنامه ی جدید اداره ی افغانستان برای مذاکره با طالبان، مقامات امریکایی می گویند که از روندی که افغانی باشد و ابتکار آن در دست افغان ها باشد، حمایت می کند. با این حال، جان کری می گوید که طالبان زمانی می توانند فرصت برگشت به مصالحه را به دست بیاورند که دست از خشونت بردارند، رابطه ی شان را با سایر گروه های تروریستی قطع کنند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند. این در حالیست که طالبان همواره از تغییر در قانون اساسی افغانستان به عنوان یکی از شرایط گفتگو با حکومت افغانستان تاکید کرده اند.
با این حال، جان کری می گوید هر گروهی که بخواهد امنیت امریکا را به مخاطره مواجه بسازد و یا به امنیت افغانستان صدمه برساند، کشورهای افغانستان و ایالات متحده برای دفاع از منافع مشترک شان در برابر این گروه ها اقدام خواهند کرد.
قرار است رییس جمهور غنی و رییس اجرایی امروز نشستی با رییس جمهور اوباما داشته باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :