امریکا
ایستگاه مهم دیپلوماسی

- کوهستانی

پس از سفر مشترک رییس‌جمهور غنی و رییس اجرایی عبدالله به بروکسل و لندن که همزمان اتفاق افتاد، اکنون دومین سفر مشترک این دو رهبر رقم می‌خورد. روز شنبه رییس‌جمهور و رییس اجرایی در راس یک هیات بلندرتبه به امریکا سفر می‌کنند و این سفر تا پنج‌شنبه ادامه خواهد داشت. جدا از همزمانی این سفر به اولین روز سال جدید خورشیدی، گفته می‌شود که این سفر درب جدیدی از روابط بین افغانستان و امریکا را خواهد گشود. سفر رییس‌جمهور و رییس اجرایی به واشنگتن و نیویارک، از مهم‌ترین سفرهای این دو مقام ارشد افغان پنداشته می‌شود. با آن‌که گفته می‌شود این سفر بر محور مباحث اقتصادی و امنیتی تمرکز خواهد داشت، اما روشن است که پله‌ی مباحث امنیتی در این دیدار با توجه به جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان سنگین خواهد بود. افغانستان بدون شک از لحاظ امنیتی در وضعیتی است که انعطاف را در جدول زمانی خروج نیروهای امنیتی مطالبه می‌کند. رییس‌جمهور ممکن در دیدارهای متعددی که با مقامات سیاسی، کانگرس، نهادهای تحقیقی و رسانه‌های امریکا دارد، بتواند تا حد زیادی ذهنیت حاکم بر جامعه امریکا را در زمینه‌ی تداوم رابطه‌شان با افغانستان تغییر بدهد.
در کنار نشست‌های خبری که روسای جمهور و رییس اجرایی و وزیر خارجه خواهند داشت، تمرکز بیشتر روی سخنرانی رییس‌جمهور در کانگرس خواهد بود، زیرا مقامات افغان حوزه نفوذ کانگرس را در سیاست‌گذاری‌های خارجی امریکا به خوبی می‌دانند. از برنامه‌ی سفر و اهمیت سفر به امریکا چنین بر می‌آید که افغانستان در صدد است تا وارد فاز جدید رابطه به ایالات متحده امریکا شود.
مقامات افغان بر تغییر جهت سیاست خارجی افغانستان از حالت منفعل به یک وضعیت فعال تاکید می‌کنند و می‌گویند که اکنون افغانستان با ابتکار عمل بیشتر در سیاست خارجی، در پی ایجاد و برقراری رابطه با کشورهای منطقه و در کل جامعه جهانی است. بحث اجماع منطقه‌ای که از سوی مقامات افغانستان در رابطه به ثبات در این کشور مطرح می‌شود، اکنون وارد مرحله تازه‌ای خواهد شد و حلقه این اجماع فراتر از منطقه خواهد رفت. حمایت امریکا از سیاست‌های منطقه‌ای افغانستان از جمله مباحث اصلی این سفر خواهد بود و مقامات افغان در تلاش به دست آوردن حمایت حلقات متعدد سیاست‌گذار در امریکا خواهند شد.
با این حال، افغانستان پیام‌های روشنی در این سفر به امریکا خواهد فرستاد. نخستین پیام این است که با توجه به تنش ایجاد شده میان افغانستان و امریکا که ناشی از برخورد اداره قبلی افغانستان بود، مقامات افغان می‌خواهند برای امریکایی‌ها بگویند که ماموریت امریکا در افغانستان یک ماموریت ناکام نبوده است. حضور درازمدت امریکا در افغانستان، بدون شک پرسش‌هایی را در میان حلقاتی در امریکا در مورد ناکارآیی هزینه‌های امریکا در افغانستان ایجاد کرده است. اکنون حکومت وحدت ملی در پی احیای رابطه جدید از طریق پاسخ دادن به پرسش‌هایی است که برخی از حلقات سیاست‌گذار امریکایی در ذهن دارند. البته یک بخش این پرسش‌ها ناشی از چالش‌هایی است که حکومت قبلی بر سر راه امریکا می‌نهاد.
پیام دیگر، مشکلات داخلی افغانستان، از جمله مشکل فساد است. حکومت قبلی همواره تلاش می‌کرد تا منبع فساد را به قراردادهای شرکت‌های امریکایی ربط مستقیم بدهد، اما حکومت جدید به ساختاری بودن فساد در داخل بدنه دولت تاکید دارد و در صدد رهایی از این مشکل است. این پیام نیز به امریکایی‌ها منتقل خواهد شد که حکومت جدید در رابطه به محو فساد تلاش‌های جدی می‌کند و دیگر به بازی ملامت‌سازی پایان خواهد داد.
پیام سوم نیز همین خواهد بود که افغانستان به مقامات امریکایی اطمینان، که به همکاری استراتژیک با آن کشور پابند است. در نخستین روزهای حکومت جدید، افغانستان موافقت‌نامه امنیتی و دفاعی را با امریکا به امضا رساند و وارد فاز جدید از رابطه‌های امنیتی با آن کشور شد. این نخستین گام در جهت نزدیکی حکومت جدید با امریکا پس از ایجاد فاصله‌ای که به وسیله رییس‌جمهور سابق ایجاد شده بود، پنداشته شد. با این حال، مقامات افغان باورمنداند فاصله‌ای که میان امریکا و افغانستان که ناشی از ملامت‌سازی یک‌دیگر در دوره قبلی بود، تنها با یک سفر مقامات کنونی افغان پر نخواهد شد و افغانستان راه دشواری را برای از میان برداشتن این فاصله در پیش رو خواهد داشت.

اشتراک گذاري با دوستان :