خبر تکان‌دهنده

دیروز حکومت وحدت ملی برای اولین‌بار پذیرفت که داعش در کشور ما جای پا باز کرده است. این خبر خیلی تکان‌دهنده است. گروه خون‌ریز و تبهکار داعش که مظهر نهایت بنیادگرایی و خشونت شناخته می‌شود، در کشور ما جای پا دارد. این واقعا نگران‌کننده است. داعش گروهی است که به جنگ فرقه‌ای در عراق و سوریه دامن زده است. با توجه به ربوده شدن مسافران شیعه‌مذهب از مسیر قندهار- کابل، نگرانی از تشدید درگیری‌های فرقه‌ای در کشور ما بالا گرفته است. کشورهای دشمن در چهار طرف قرار دارند. عربستان سعودی و قطر، متحدان پاکستان‌اند. این دو کشور به قدر کافی در پاکستان نفوذ دارند که می‌توانند بخش‌هایی از ارتش این کشور را به خدمت بگیرند. اگر پترودالرهای حوزه خلیج فارس قصد راه‌اندازی جنگ فرقه‌ای را در سرزمین ما داشته باشند، داعش ابزار آن خواهد بود و برخی از حلقات در ارتش پاکستان هم در خدمت این پترودالرها قرار می‌گیرند.
از دیرباز گفته می‌شد که حلقاتی در ارتش پاکستان، در نقش قراردادی اعراب عمل می‌کنند. به روایت برخی از روزنامه‌نگاران و نویسندگان پاکستانی، بخشی از ارتش این کشور، گروه‌های سلفی برخاسته از آسیای میانه را تمویل کرد تا در کشورهای تازه‌به‌ استقلال‌رسیده ازبکستان و تاجیکستان بجنگند. حلقاتی در عربستان به بخش‌هایی از ارتش پاکستان پول می‌دادند تا سازمان‌های سلفی بر ضد کشورهای آسیای میانه به‌وجود بیاورند. در زمان حاکمیت طالبان، قلمرو افغانستان محل استقرار مخالفان بنیادگرای کشورهای آسیای میانه بود. گزارش‌هایی وجود دارد که در حال حاضر هم گروه‌های بنیادگرای مخالف کشورهای آسیای میانه، با پول برخی از حلقات شیخ‌نشین‌های خلیج فارس، در پاکستان نگهداری می‌شوند.
اگر در نتیجه یک برنامه استخباراتی این گروه‌ها به البغدادی بیعت کنند و با پول وافر شیخ‌نشین‌ها در برخی از مناطق افغانستان آتش برافروزند، ثبات کل منطقه به خطر می‌افتد. افغانستان، آسیای میانه، پاکستان، ایران و کشورهای عضو ناتو، باید از همین حالا داعش را جدی بگیرند. کشورهایی که بنیادگرایی را ابزار سیاست خارجی خود قرار داده‌اند باید بدانند که داعش وارد میدان شده است و بازی آنان با کارت بنیادگرایی دیگر بی‌اثر است. همه کشورهای منطقه باید دست‌به‌دست هم بدهند و بر ضد داعش عمل کنند. باید نهادهای امنیتی رسمی ‌کشورهای منطقه با نهادهای رسمی ‌امنیتی افغانستان، همکاری کنند تا جای پای داعش از بین برود.
نباید تجربه ظهور گروه طالبان تکرار شود. با ظهور طالبان عده‌ای تصور کردند که می‌توانند از این ابزار علیه رقبای داخلی‌شان استفاده کنند ولی در پایان کار، بازی از کنترول همه بیرون شد. هیچ کشوری باید به این فکر نباشد که از طریق داعش می‌تواند اهدافش را دنبال کند. به هیچ‌وجه باید اجازه داده نشود تا داعش در برخی از مناطق کشور ما پایگاه‌سازی کند. حضور محدود نظامی ‌ناتو نیز این فرصت را فراهم کرده است تا علیه داعش مبارزه موثر صورت بگیرد. از همین حالا باید جای پای داعش از بین برده شود و اجازه داده نشود تا برای خودش ساحه نفوذ و قلمرو ایجاد کند.

اشتراک گذاري با دوستان :