مسلمیار: مسوولیت حکومت در برابر گروگان‌گیران واضح شود

- قدرت‌الله جاوید

همزمان با ربوده شدن شش شهروند دیگر کشور از سوی افراد ناشناس در مسیر راه فراه- قندهار، رییس مجلس سنا از رهبران حکومت وحدت ملی خواست، مسوولیت‌های‌شان را در برابر گروگان‌گیران واضح سازند.
۳۱ شهروند هزاره‌ تبار، سه هفته پیش زمانی که در مسیر کندهار- غزنی، در ولسوالی شاه جوی زابل از سوی افراد ناشناس از موتر پیاده شده و به مکان نامعلومی برده شدند.
با آن‌که سران قومی ولایت‌های جنوب غربی کشور، برای رهایی مسافران هزاره از نزد ربایندگان تلاش کردند، اما با بی‌نتیجه ماندن این تلاش‌ها، عملیات‌های نظامی نیروهای امنیتی نیز در رهایی مسافران کارساز واقع نشد.
فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنای کشور که به روز سه‌شنبه در یک نشست خبری با خبرنگاران صحبت می‌کرد، با اشاره به گروگان‌گیری ۳۱ شهروند هزاره‌ تبار افغانستان که گفته می‌‌شود در بند طالبان قرار دارند، گفت در صورتی که گروگان‌گیران طالبان هستند باید ۳۱ مسافر را رها کنند.
مسلمیار گفت: « حدود یک ماه می‌شود که در زابل ۳۱ نفر ما گم هستند، گفتگوها با آن‌ها(ربایندگان) جریان دارد و اگر آن‌ها طالب هستند و مصالحه می‌کنند، باید آن‌ها را رها کنند، آن‌ها فرزندان افغانستان هستند، اما اگر آن‌ها(ربایندگان) گروه دیگر است، حکومت و به‌ویژه رییس‌جمهور و رییس اجرایی در مورد آن‌ها چه مسوولیت و مکلفیت دارند؟ باید به ملت واضح بکنند.»
با این‌حال، شمار دیگر از سناتوران مجلس به این باور هستند که هدف از ربوده شدن شهروندان قوم هزاره‌ی ایجاد نفاق و تبعیض میان شهروندان کشور بوده و حکومت در رهایی آن‌ها اقدام جدی کند.
انارکلی هنریار، یک عضو مجلس سنای کشور در نشست روز سه‌شنبه این مجلس بیان داشت که ربوده شدن شهروندان کشور ادامه دارد و حکومت باید در زمینه جلوگیری از آن تلاش کند.
هنریار گفت: «خواست جدی ما این ‌است که این پروسه ادامه دارد و و اقوام هزاره‌ی ما که در غزنی و سایر ولایت‌های کشور حضور دارند، با خطر مواجه هستند.» هنریار می‌افزاید: «خواست ما این است که حکومت افغانستان اقدامات جدی را انجام دهد تا آن‌هایی که ربوده شده‌اند و خانواده‌ی‌شان در رنج و غم نشسته‌اند، رها شوند.»
در همین‌حال، حسنیار سناتور غزنی در مجلس سنا با اشاره به سفر رییس‌جمهور به عربستان و سفر رییس اجرایی به هندوستان می‌گوید که رهبران حکومت وحدت ملی به جای سفرهای بیرونی، باید به مشکلات داخلی توجه کنند.
حسنیار گفت که شهروندان هزاره در غزنی و سایر ولایت‌های کشور، در سوگ عزیزان ربوده‌شده‌‌شان هستند و هنوزهم جستجوی شهروندان هزاره در مسیر جاده‌های ناامنی از سوی تروریستان ادامه دارد.
حسنیار گفت که با گذشت نزدیک به یک ماه، هنوز از سرنوشت ۳۱ مسافر هزاره خبری نیست.
حسنیار افزود: «ولایت غزنی به یک ماتم‌سرا به ملت غزنی در این بعدی‌ها(روزهای اخیر) تبدیل شده، ولایت غزنی در آستانه سال نو خورشیدی به عوض آن که خانواده‌های محترم و صلح‌دوست غزنی سر سفره‌ی رنگین عیدی بنشینند، مجبور و مکلف هستند که در غم و ماتم عزیزان خود باشند در این سال نو.»
این عضو مجلس سنا می‌گوید سیاست رهبران حکومت وحدت ملی نیز در برابر گروگان‌گیران، مشخص نیست.
حسنیار از رهبران حکومت وحدت ملی می خواهد تا با مشخص ساختن سیاست‌های‌شان در برابر گروگان‌گیران، به دشوارهای مردم پایان دهند.
همزمان با این ، شهروندان غزنی به روز سه‌شنبه نیز با راه اندازه تظاهراتی در این ولایت، خواهان رهایی شهروندان کشور از نزد ربایندگان شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :