مقبره صدام حسین تخریب شد

تصاویر تازه تلویزیونی نشان می‌دهد که مقبره صدام حسین رهبر سابق عراق در جریان نبردهای تکریت تقریبا به طور کامل ویران شده است.
به نقل از بی‌بی‌سی، تصاویری که خبرگزاری آسوشیتدپرس ضبط کرده نشان می‌دهد که از ساختمان آرامگاه صدام در روستای العوجه فقط ستون‌های آن باقی مانده است.
نیروهای عراقی و شبه نظامیان هم اکنون برای بیرون راندن گروه دولت اسلامی (داعش) از تکریت می‌کوشند.
سال گذشته باشندگان محل گفتند که جسد صدام حسین را خارج کرده و به نقطه‌ای نامعلوم برده‌اند.
اشغال مقبره درحالی روی داد که نبردها در شمال و جنوب تکریت در روز یک‌شنبه تشدید شد و نیروهای عراقی قول دادند ظرف ۴۸ ساعت به مرکز شهر برسند.
در تصاویر تلویزیونی از آرامگاه که در جنوب شهر واقع است فقط خرابه‌ای از قطعات سمنتی باقی مانده است.
اکنون پرچم‌های شبه نظامیان شیعه و عکس‌های رهبران شبه نظامیان از جمله قاسم سلیمانی فرمانده واحد قدس سپاه پاسداران ایران که به شبه نظامیان عراقی یاری می‌رساند جای پوسترهای صدام را گرفته است.
آسوشیتدپرس می‌گوید که خبرنگارانش همراه ارتش عراق به تکریت رفته‌اند و ممکن است تحت محدودیت‌هایی کار کرده باشند.
یاسر نوما از مقام‌های شبه نظامی گفت: «این یکی از جاهایی بود که پیکارجویان داعش تجمع کرده بودند چون قبر صدام اینجاست. آن‌ها با کار گذاشتن بمب در این اطراف برای ما تله گذاشته بودند.»
داعش آگست گذشته اعلام کرد که مقبره کاملا ویران شده اما مقام‌های محلی این مساله را تکذیب کردند و گفتند که هرچند غارت شده اما ساختمان آن خسارات زیادی ندیده است.
صدام حسین که اهل تکریت بود در سال ۲۰۰۳ توسط نیروهای امریکایی اسیر شد.
دادگاهی در عراق او را به جنایت علیه بشریت محکوم کرد که از جمله به خاطر کشتار شیعیان و کردها بود. او در سال ۲۰۰۶ اعدام شد.

اشتراک گذاري با دوستان :