آمادگی روسیه برای استفاده از سلاح اتومی

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه گفته است که او آماده بود در جریان تنش‌ها بر سر بحران اوکراین و کریمه، سلاح‌های اتومی روسیه را به حال آماده باش در آورد.
به گزارش بی‌بی‌سی، آقای پوتین در اظهاراتی در یک فیلم مستند که از تلویزیون روسیه پخش شد گفته که زندگی ویکتور یانوکوویچ رییس جمهور سابق اوکراین در جریان اعتراضات ضددولتی این کشور در خطر بود.
او همچنین گفت که روس‌های ساکن کریمه پیش از انضمام این منطقه خودمختار به روسیه در خطر بودند.
او قبلا در بخشی منتشر شده از این برنامه مستند گفته بود دستور الحاق کریمه را پیش از برگزاری رفراندوم در آن کشور صادر کرده بود.
کریمه روز ۱۸ مارچ رسما جذب روسیه شد که پس از اشغال این شبه جزیره توسط مردان مسلح ناشناس بود. تحولی که محکومیت بین‌المللی را به دنبال داشت.
آقای پوتین در این مستند می‌گوید: «تا زمانی که این حوادث یعنی سقوط دولت اوکراین روی داد ما هرگز فکر جدایی کریمه از اوکراین را نکرده بودیم.»
او در مورد قرار دادن سلاح‌های اتومی روسیه در حالت جنگی گفت: «ما آماده این کار بودیم.»
او افزود: «کریمه سرزمین تاریخی ماست. مردم روسیه آنجا زندگی می‌کنند. آن ها در خطر بودند. ما نمی‌توانیم آن‌ها را رها کنیم.»
روسیه ابتدا این مساله را که سربازان گسیل شده به کریمه که نشان نظامی نداشتند روس بودند را رد می‌کرد.
اما آقای پوتین بعدا اذعان کرد که سربازان کشورش به این شبه جزیره اعزام شدند تا به گفته او «پشت نیروهای کریمه که از خود دفاع می‌کردند بایستند.»
ناآرامی‌ها در شرق اوکراین پس از الحاق کریمه در ماه آپریل ۲۰۱۴ شروع شد، زمانی که معترضان هوادار روسیه ساختمان‌های دولتی در مناطق دونتسک، لوهانسک و خارکیف را اشغال کردند و خواستار استقلال شدند.
یک ماه پس از آن جدایی طلبان مسلح در دونتسک و لوهانسک با برگزاری همه پرسی که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نشد، از اوکراین اعلام استقلال کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :