دست‌کاری در حکم رییس‌جمهور

- اکبر رستمی

سندهایی که به ۸صبح رسیده نشان می‌دهد که دو مقام وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به‌منظور سفر آموزشی به ایتالیا، حکم ریاست‌جمهوری را جعل کرده‌اند.
جاویداحمد قایم، رییس عمومی پلان و ایمل شینواری، رییس تهیه و تدارکات وزارت زارعت و مالداری و برخی از مشاوران و رییس‌های این وزارت به‌خاطر یک سفر آموزشی به ایتالیا، از ریاست‌جمهوری دستور خواسته‌اند. وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به تاریخ ۲۹ قوس سال جاری «جدول ثبت کارمندان که برای دریافت مجوز سفر خارج از کشور پیشنهاد می‌گردد» را عنوانی ریاست‌جمهوری فرستاد.
در این جدول دوصفحه‌ای آمده است که جاویداحمد قایم، رییس عمومی پلان و ایمل شینواری رییس تهیه و تدارکات وزارت زراعت و مالداری به تاریخ ۱/۲/۲۰۱۵، در یک سفر چهارماهه به‌منظور اشتراک در برنامه آموزشی به کشور ایتالیا سفر می‌کنند.
در جدول یادشده هم‌چنین گفته شده که نصرالله، رییس نظارت و ارزیابی به تاریخ پنج جنوری در یک سفر کاری سه روزه به ترکیه و میرداد مشاور ارشد این وزارت نیز در یک سفر سه‌روزه به اتریش سفر می‌کنند.

 

حکم اصلی

محمد اشرف‌غنی، رییس‌جمهوری در حکم شماره ۵۰۱، تاریخ ۹/۱۰/۱۳۹۳، سفر کاری نصرالله رییس نظارت و ارزیابی و میرداد مشاور ارشد وزارت زراعت و مالداری را با «تامین مصارف دولتی» و سفرهای جاویداحمد و ایمل شینواری را «بدون مصارف دولتی» منظور کرده است. اما در سند جعلی تاکید شده که مصارف ایمل شینواری و جاوید احمد نیز از بودجه دولت پرداخته شود. یک منبع موثق در وزارت زراعت و مالداری که نخواست نامش فاش شود، گفت که ایمل شینواری از بستگان یکی از وزیران پیشین کابینه رییس‌جمهوری کرزی می‌باشد و در جریان چند سال گذشته، مقام‌های وزارت زراعت نیز بارها به خواست‌های غیرقانونی او عمل کرده‌اند.
به‌گفته این منبع، احمد جاوید قایم و ایمل شینواری به‌منظور این‌که مصارف هنگفت چهار ماه دوره آموزشی ماستری خود را از بودجه دولت بگیرند، در حکم ریاست‌جمهوری دست‌کاری کرده‌اند. در حالی‌که ریاست‌جمهوری سفر آقای قایم و ایمل شینواری را بدون مصارف آن تایید کرده، اما پس از جعل حکم ریاست‌جمهوری، مقام‌های وزارت زراعت و مالداری براساس سندهای جعل شده از وزارت مالیه خواهان پرداخت پول سفر آقای شینواری و جاوید احمد شده‌اند.
سلیم خان کندزی، معین مالی و اداری و سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در مکتوب شماره ۶۸۶۶، تاریخ ۲/۱۲/۱۳۹۳، عنوانی ریاست عمومی بودجه وزارت مالیه گفته است: «فورم‌های psc و b27 که حاوی مبلغ ۲۲ هزار دالر امریکایی می‌شود، غرض پرداخت کورس ماستری احمد جاوید قایم، رییس پلان و پالیسی وزارت زراعت از طریق برنامه clap که تمویل‌کننده آن ifad می‌باشد ترتیب و جهت اجرای بعدی به وزارت مالیه فرستاده شد. در صورتی که موافق باشید، تخصیص متذکره را اجرا کرده ممنون سازید.»
با آن‌که ایمل شینواری رییس تهیه و تدارکات وزارت زراعت و مالداری تایید کرده براساس پیشنهاد رهبری این وزارت و منظوری ریاست‌جمهوری، فیس ماستری و مصرف رفت و برگشت به عهده او می‌باشد؛ اما از سرپرست وزارت زراعت خواسته است که ۱۲ هزار دالر این سفر را تدارک کند.
ایمل شینواری، رییس تهیه و تدارکات در مکتوب شماره ۴۷۰۲، تاریخ ۱۴/۱۱/۱۳۹۳، عنوانی مقام‌های وزارت زراعت، آبیاری و مالداری نوشته است: «شما نیک می‌دانید که این‌جانب (ایمل شینواری)، خواهان ادامه تحصیل در برنامه ماستری مدیریت تدارکات عامه که در دانشگاه تورین ایتالیا برگزار می‌شود، نامزد می‌باشم. نظر به منظوری ریاست‌جمهوری فیس، مصارف رفت و برگشت این سفر مربوط خودم می‌باشد؛ اما از این‌که اقتصاد بنده توانایی این سفر را ندارد، بنا از مقام محترم خواهشمندم که اجرای مبلغ ۱۲ هزار دالر امریکایی را بالای پروژه nvda، اعطا فرموده ممنون سازید.»
سلیم خان کندزی، معین مالی و اداری و سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در پایان این مکتوب نوشته است:«در صورت موافقه دونر محترم اجراات شود.»
در همین حال، مقام‌های وزارت زراعت و مالداری می‌گویند که احمد جاوید قایم و ایمل شینواری در حال حاضر در ایتالیا به سر می‌برند و براساس حکم رییس‌جمهوری غنی مصارف تحصیلی به عهده خودشان است.
کندزی به ۸صبح گفت: «سفرهای احمد جاوید قایم و ایمل شینواری در یک حکم بدون مصرف دولتی و در یک حکم دیگر با مصرف دولتی ذکر شده است. ما براساس حکم ریاست‌جمهموری که در آن بدون مصرف ذکر شده بود، عمل کردیم.»

 

دو حکم یکسان

کندزی افزود: «بلی دو حکم یکسان وجود دارد، اما هرگز در حکم جعل صورت نگرفته است. ما براساس حکمی که در آن مصارف دو رییس منظور نشده بود، عمل کردیم.» خبرنگار روزنامه ۸صبح تلاش کرد تا با یکی از مسوولان اداره امور مصاحبه کند؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق به این کار نشد. با آن‌که سرپرست وزارت زراعت و مالداری پس از حکم ریاست‌جمهوری، برای تامین مصارف احمد جاوید قایم و ایمل شینواری به وزارت مالیه مکتوب فرستاده است؛ اما اکنون می‌گوید که بانک انکشاف آسیایی حاضر بود تا مصارف سفر آموزشی دو رییس این وزارت را بپردازد.
سلیم کندزی، می‌گوید که در حال حاضر ۳۵ کارمند وزارت زراعت از یک پروژه برای ماستری و دو کارمند دیگر برای گرفتن سند دکترا به هندوستان هستند و تمام مصارف‌شان توسط دونرها تمویل می‌شود. به‌گفته او، در حالی‌که ریاست‌جمهوری سفر آموزشی رییس عمومی پلان و تهیه و تدارکات این وزارت را بدون مصارف دولتی منظور کرده است؛ اما با آن‌هم بانک انکشاف و برخی از پروژه‌های دیگر حاضر شده‌اند تا مصارف این دو مقام را تامین کنند.
در حالی، شماری از رییس‌های وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به‌منظور سفر آموزشی حکم رییس‌جمهوری را جعل کرده‌اند که در جریان چند ماه گذشته برخی از کارمندان در وزارت زراعت و مالداری به‌گونه غیرقانونی استخدام شده‌اند. یافته‌های ۸صبح نشان می‌دهد، شماری از افرادی که فارغ صنف دوازدهم هستند، در پست‌هایی استخدام شده‌اند که باید افراد دارای مدرک لیسانس قرار داشته باشند و برخی از افراد لیسانس نیز خلاف رشته تخصصی خود در بست‌های مهم استخدام شده‌اند. این اسناد نشان می‌دهد که شمار زیادی از افراد از سوی نزدیکان مقام‌های وزارت زراعت استخدام شده‌اند، و حتا برخلاف قانون در بورس‌های تحصیلی به کشورهای خارجی فرستاده شده‌اند. سلیم خان کندزی اما می‌گوید که در جریان چند سال گذشته هیچ مامور و کارمند در وزارت زراعت و مالداری به‌شکل غیرقانونی استخدام نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :