مجلس نمایندگان: بدون اصلاحات٬ انتخابات بدنام‌تر خواهیم داشت

- قدرت‌الله جاوید

مجلس نمایندگان افغانستان از رهبران حکومت وحدت ملی می‌خواهد تا هرچه زودتر کمیسیون اصلاحات انتخاباتی را ایجاد کنند. هیات اداری این مجلس هشدار می‌دهد در صورتی که ساختار کمیسیون‌ها و نظام انتخاباتی افغانستان اصلاح نشود، مردم شاهد انتخابات بدنام‌تری خواهند بود.
عرفان‌الله عرفان، معاون منشی مجلس نمایندگان به روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران بیان داشت که رهبران حکومت وحدت ملی مطابق وعده‌های‌شان به مردم افغانستان، باید کمیسیون اصلاحات انتخاباتی را ایجاد کنند. عرفان گفت: «نظر به وعده‌هایی که از سوی دو رهبر حکومت وحدت ملی به مردم سپرده شده، به‌صورت جدی تقاضای ما این است که به‌خاطر آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی، اقدامات جدی را روی‌دست بگیرند، چون نیاز اولی ما است و در صورتی که به‌سوی اصلاحات انتخاباتی نرویم، ما شاهد انتخابات بدنام‌تری نسبت به انتخابات گذشته خواهیم بود.»
بر بنیاد موافقت‌نامه‌ای سیاسی که میان دو رهبر حکومت وحدت ملی پس از جنجال‌های انتخاباتی به امضا رسید، اصلاحات در نظام انتخاباتی و ایجاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی از اولویت‌های عمده حکومت خوانده شده است.
در کنار آن کمیسیون‌های انتخاباتی هشدار داده‌اند که آن‌ها در برابر اصلاحاتی که بر خلاف قانون در نظام و کمیسیون‌های انتخاباتی روی دست گرفته شود، ایستادگی خواهند کرد. هرچند انتظار می‌رفت که ظرف ماه‌های اخیر کمیسیون اصلاحات انتخاباتی ایجاد شود اما با گذشت نزدیک به شش ماه از ایجاد حکومت وحدت ملی از سرنوشت ایجاد چنین کمیسیونی خبری نیست. با این‌حال، هیات اداری مجلس نمایندگان می‌گوید که اصلاحات در ساختارها و سیستم‌های انتخاباتی در افغانستان از نیازهای اصلی مردم افغانستان به شمار می‌رود و رهبران حکومت وحدت ملی باید در این زمینه اقدام فوری کنند.
معاون منشی مجلس نمایندگان با اشاره به انتخابات گذشته‌ی ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی می‌گوید در صورتی که افراد متعهد و پاسخگو در کمیسیون‌های انتخاباتی گماشته نشوند، مردم شاهد انتخابات شفاف و عادلانه نخواهند بود.
عرفان افزود: «نیاز جدی دیده می‌شود به‌خاطر آوردن اصلاحات هم در سیستم انتخاباتی و هم در نهادهای انتخاباتی. یک اصل کلی است که مردم افغانستان بداند که هنگامی که ما یک سیستم معیاری به‌خاطر تدویر انتخابات روی دست نگیریم، هم‌چنین نهادهای متعهد، مسوول و پاسخگو در برابر مردم نباشد، ما شاهد انتخابات شفاف و عادلانه نخواهیم بود.»
با این‌حال، معاون منشی مجلس نمایندگان خاطرنشان می‌سازد، در صورتی که انتخابات پیش روی مجلس نمایندگان بدون اصلاحات برگزار شود، مردم افغانستان یک بار دیگر شاهد انتخابات پرجنجال و پرتقلب در آینده خواهند بود که مشروعیت آن نیز زیر پرسش خواهد بود.
از سویی هم، برخی از اعضای دیگر مجلس نمایندگان نسبت به چگونگی ایجاد کمیسیون انتخاباتی و تغییر در ساختارهای کمیسیون‌های انتخاباتی بی‌باور هستند.
نقیب‌الله فایق، نماینده‌ فاریاب در مجلس نمایندگان می‌گوید در صورتی که تغییرات در ساختارهای انتخاباتی همانند تقسیم قدرت باشد، مردم افغانستان شاهد برگزاری انتخابات بهتر در آینده نخواهند بود. این عضو مجلس نمایندگان می‌گوید که رهبران حکومت وحدت ملی روی چگونگی اصلاحات انتخاباتی به توافق نرسیده‌اند و از همین‌رو، در مورد سایر موضوع‌های مهم نیز از یک‌دیگرشان انتقاد می‌کنند.
فایق با اشاره به اصلاحات به میان آمده در وزارت‌های داخله و خارجه به این باور است که به بهانه‌ی اصلاحات در نهادهای انتخاباتی نزدیکان دو رهبر حکومت وحدت ملی در کمیسیون‌ها جابه‌جا خواهند شد.
فایق افزود: «نگرانی ما در این است که اگر در این کمیسیون‌ها اصلاحات به‌وجود بیاید و این اصلاحات هم از همان نمونه‌های اصلاحات در وزارت داخله و خارجه خواهند بود که مبنای آن تقسیمات ۵۰-۵۰ خواهد بود و همین برخی سخنگویان و مشاورینی که در اطراف دو داکتر هستند، شاید کمیشنرهای بعدی کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی باشند.»
فایق تاکید کرد تا زمانی‌که اعتماد کامل از چگونگی اصلاحات نداشته باشند، مخالف اصلاحات در کمیسیون ‌و نظام‌های انتخاباتی می‌باشند. داشتن شناسنامه‌های الکترونیک یکی دیگر از مواردی گفته شده که در برگزاری انتخابات و جلوگیری از تقلب و تخطی‌های انتخاباتی موثر است، اما به‌گفته نمایندگان مجلس حکومت با وجود توشیح قانون ثبت احوال نفوس و مشخص شدن شناسنامه‌های الکترونیک به دلایل سیاسی توزیع آن آغاز نشده است. شکیبا هاشمی، عضو کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان می‌گوید که هیچ‌گونه مشکل فنی در توزیع تذکره‌های الکترونیک وجود ندارد. رییس‌جمهور غنی با صدور فرمانی آجازه توزیع تذکره‌های الکترونیک را صادر کند.
هاشمی افزود: «اگر تذکره الکترونیک توزیع شود، ما انتخابات شفاف داریم و هیچ رهزنی و هیچ دزدی نمی‌تواند امنیت افغانستان را خراب بسازد و ثبات افغانستان با همین توزیع تذکره الکترونیکی وابسته است.» بر بنیاد قانون اساسی کشور زمان کار اعضای مجلس نمایندگان در اول ما سرطان سال پنجم پایان می‌یابد و کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است تا انتخابات بعدی مجلس نمایندگان را ۳۰ تا ۶۰ روز پیش از ماه سرطان برگزار کند. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که معاون منشی مجلس نمایندگان نیز از حکومت می‌خواهد که همزمان با اصلاحات در نظام انتخاباتی، انتخابات مجلس نمایندگان را در زمان قانونی آن برگزار کند. هیات اداری مجلس نمایندگان هم‌چنین هشدار می‌دهد که پیامد هر گونه تاخیر در برگزاری انتخابات به دوش حکومت خواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :