باید به بلاتکلیفی پایان داده شود

دیروز اعلام شد که سران حکومت وحدت ملی باقی وزیران را پیش از سفر به ایالات متحده امریکا به پارلمان معرفی می‌کنند. این خبر خوشی است. تکمیل ارکان حکومت، پیش از سفر به امریکا موقف حکومت وحدت ملی را قوی‌تر می‌سازد. همه قبول دارند که سیاست خارجی بازتاب سیاست داخلی است. وقتی یک حکومت در سیاست خارجی می‌درخشد که در سیاست داخلی موفق باشد. موفقیت در سیاست داخلی زمانی ممکن است که سران حکومت وحدت ملی اختلاف‌ها را کنار بگذارند و کابینه را معرفی کنند. بی‌وزیرماندن بسیاری از وزارت‌خانه‌ها نشانه شکست کابل در ترمیم اختلاف‌ها تلقی می‌شود. باید این ذهنیت به دنیای بیرون منتقل نشود.
سران حکومت وحدت ملی باید تمام کابینه را معرفی کنند. چه بهتر که شورای ملی هم تا سفر امریکا، به بخشی از اعضای کابینه رای بدهد تا هیات وزرای حکومت وحدت ملی تقریبا کامل شود. رییس‌جمهور غنی و رییس اجرایی عبدالله عبدالله باید هرچه زودتر روی تکمیل کابینه تصمیم بگیرند. تکمیل نشدن کابینه این شایعه را هم تقویت کرده است که گویا حکومت وحدت ملی منتظر پاسخ مثبت برخی از اعضای پیشین طالبان است. شایعه است که رییس‌جمهور غنی از برخی از چهره‌های نزدیک به طالبان دعوت به عضویت در کابینه کرده است تا اعتماد این گروه برای مذاکره جلب شود. روشن است که هیچ‌کدام این حرف‌ها را سران حکومت وحدت ملی تایید نمی‌کنند.
حکومت وحدت ملی تنها با معرفی کل اعضای کابینه به پارلمان می‌تواند به این شایعات پایان دهد. بازار گرم شایعه به نفع نیست. اگر شایعات دوام کند مردم باور می‌کنند. در صورتی که مردم باور کنند، اعتماد عمومی‌ به حکومت آسیب می‌بیند. در آن صورت مردم گمان می‌کنند که سران دولت آن‌قدر ناتوان‌اند که برای عضویت در کابینه، نزد چند نفر التماس می‌کنند و آنان از قبول آن ابا می‌ورزند. سران حکومت وحدت ملی نباید اجازه دهند که چنین چهره‌ای از این دولت در ذهن مردم ترسیم شود. نکته دیگر این است که برخی از وزارت‌خانه‌ها در حال حاضر در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند. کارمندان عادی دل به کار نمی‌دهند و شخصی که سرپرست است لزوما صلاحیت یک وزیر را ندارد.
یک نماینده مشهور پارلمان چند روز پیش گفت که سازمان‌های بین‌المللی با برخی از وزارت‌خانه‌ها مقاطعه کرده‌اند. این سازمان‌ها ظاهرا به این نتیجه رسیده‌اند که کار با وزارت‌خانه بی‌وزیر موثر نیست. این سازمان‌ها ظاهرا منتظر آمدن وزیران جدید هستند. به این بلاتکلیفی باید پایان داده شود. بلاتکلیفی علاوه بر این‌که پروژه‌ها را متوقف کرده، سبب فربه شدن فساد اداری و مالی نیز شده است. حتما بزرگواران حکومت وحدت ملی در جریان هستند که خلای مدیریتی موجب گسترش فساد می‌شود و آشفتگی بیشتری خلق می‌کند. تاخیر بیشتر در معرفی وزیران، بیشتر از این موجه نیست. سران حکومت وحدت ملی همان طوری که وعده کرده‌اند باید پیش از سفر به امریکا، در مورد کابینه تصمیم جدی بگیرند.

اشتراک گذاري با دوستان :