اشرف‌ غنی: ادای مراسم عمره برایم قوت قلب داد

۸صبح، کابل: محمد اشرف ‌غنی رییس جمهور کشور، در سفر به عربستان سعودی، در دیدار با مقام‌های ارشد آن کشور گفته است که ادای مراسم عمره در بیت‌الله شریف، برایش قوت قلب داده و از خداوند خواسته است که از این قوت برای خدمت به مردم افغانستان و مسلمانان جهان کار گیرد. این سفر دو روزه، پیش از ظهر دیروز به پایان رسید.
براساس اعلامیه‌ای که روز دوشنبه، ۲۵ حوت، توسط دفتر ریاست جمهوری منتشر شد، آقای غنی پس از دیدار با مقام‌های ارشد عربستان سعودی گفته است: «ادای مراسم عمره در بیت‌الله شریف برایم قوت قلب داد، از خداوند بزرگ می‌خواهم که این قوت سبب خدمت به مردم افغانستان و کمک به مسلمانان جهان شود.»
آقای غنی که روز شنبه سومین سفرش را به عربستان سعودی پس از رسیدن به ارگ ریاست جمهوری افغانستان آغاز کرد، روز یکشنبه به منظور دیدار و گفتگو با مقام‌های ارشد دولت عربستان وارد ریاض پایتخت آن کشور شد. آقای غنی که در این سفر یک هیات بلند پایه دولتی را رهبری می‌کرد، در میدان هوایی خالد بن عبدالعزیز مورد استقبال گرم ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان قرار گرفت. پادشاه عربستان ضیافتی را نیز به مناسبت حضور اشرف‌غنی ترتیب داده بود. پس از این ضیافت، آقای غنی با پادشاه عربستان سعودی دیدار و گفتگو کرد.
براساس اعلامیه دفتر ریاست جمهوری، در این دیدار هر دو جانب بر گسترش روابط درازمدت اقتصادی، امنیتی و فرهنگی تاکید کردند و اظهار داشتند که گسترش روابط میان افغانستان و عربستان سعودی در عرصه‌های مختلف باعث تحکیم صلح و امن در منطقه خواهد شد.
پادشاه عربستان سعودی گفته که هر آنچه در توان داشته باشد با افغانستان دریغ نخواهد کرد و به گونه دوامدار به کمک و همکاری‌هایش با این کشور ادامه خواهد داد.
هم‌چنین رییس جمهور افغانستان و پادشاه عربستان سعودی روی ترتیب یک چارچوب همکاری‌های دوجانبه نیز توافق کرده‌اند.
پادشاه عربستان سعودی گفته است که روابط میان افغانستان و عربستان سعودی، نه تنها روابط میان دو کشور بلکه مناسبات میان دو ملت مسلمان و برادر نیز است که مراودات تاجران، سرمایه‌گذاران و فرهنگیان دو ملت می‌تواند این روابط را بیشتر از پیش گسترش دهد.
ملک سلمان بن عبدالعزیز افزوده که عربستان سعودی سرزمین خانه خدا، زادگاه پیامبر اسلام، مکان نزول قرآن و ظهور دین اسلام است که از همین‌رو می‌خواهد از صمیم قلب با مسلمانان همکاری نماید.
رییس جمهور کشور از کمک‌های عربستان به افغانستان ابراز قدردانی کرده و خواستار تداوم همکاری‌ها و کمک‌های آن کشور شده است.
رییس جمهور افغانستان از موضع‌گیری عربستان سعودی در راستای مبارزه با تروریسم در کنفرانس مکه ستایش کرده اما گفته است که اکنون تروریسم بر مبنای یک سیستم فعالیت‌های تخریبی انجام می‌دهد و به همین دلیل لازم است تا کشورهای منطقه و جهان یک درک عمیق از این سیستم داشته و تلاش‌های خویش را در برابر آن هماهنگ سازند.

اشتراک گذاري با دوستان :