زنان عضو کمیته‌های ولایتی شورای صلح: می‌توانیم در خانه‌های طالبان نفوذ کنیم

- ظفرشاه رویی

زنانی‌که عضویت کمیته‌های ولایتی شورای عالی صلح را دارند، خواستار برجسته‌ شدن نقش‌شان در پیش‌برد تلاش‌های صلح شده می‌گویند که آنان توانایی آن را دارند تا در خانه‌های شورشیان گروه طالبان نفوذ کرده و از طریق‌ خانواده‌های‌شان، جنگجویان این گروه را برای پیوستن به روند صلح تشویق کنند.
شمار این زنان در سی‌وسه ولایت که به هشتاد و نه نفر می‌رسد، با ارایه یک طرح پیشنهادی به رهبران حکومت وحدت ملی به‌منظور چگونگی آغاز گفتگوهای صلح با طالبان خواستار برجسته‌ شدن نقش زنان در پیش‌برد تلاش‌های صلح شده‌اند. این زنان عضو کمیته‌های ولایتی شورای عالی صلح، در یک گردهمایی، طرحی را تهیه کرده‌اند که براساس آن از دولت خواسته‌‌اند تا قبل از آغاز گفتگوهای صلح در سطح کشورهای منطقه، یک گفتمان ملی را در داخل کشور در این مورد راه‌اندازی کند.
این زنان در طرح پیشنهادی خود گفته‌اند که آنان کارمندان اجتماعی در سطح ولایات هستند و از همین‌رو، می‌توانند در خانه‌های شورشیان گروه طالبان راه‌یافته و جنگجویان این گروه را برای پیوستن به روند صلح تشویق کنند. در یکی از ماده‌های این طرح پیشنهادی آمده است: «ما زنان اکثرا داکتر، معلم، قابله، پرستار و یا کارمند اجتماعی در سطح ولایت‌‌ها و ولسوالی‌های خود هستیم و نقش صلح‌آفرینی نیز داریم. ما با استفاده از مسلک خود صلح و مصالحه را ترویج می‌کنیم و افتخار داریم که بسیاری از ما به خانه‌های مخالفین نیز راه‌ یافته و زنان را در خانواده‌های طالبان به صلح و مصالحه دعوت می‌کنیم.»
هم‌چنین در این طرح که به رییس‌جمهور و رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز ارایه شده، آمده است: «ما با همه‌ی مردم به شمول زنان، دختران، مردان و پسران برای بلند بردن آگاهی آنان از روند صلح مشغول کار و فعالیت هستیم. ما دانش‌آموزان و جوانان را جهت اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی از طریق مکاتب تشویق کرده و فرهنگ صلح و مصالحه را ترویج می‌دهیم. بسیاری از مایان پیام صلح را به خانواده‌های طالبان می‌رسانیم و مادران، همسران، دختران و خواهران‌شان را تشویق می‌کنیم تا مردان خانواده خود را تشویق و اصرار به ترک خشونت نموده تا آنان سلاح‌های خود را به زمین گذاشته از شورشگری دست بردارند.»
با این‌حال، زنان عضو کمیته‌های ولایتی شورای عالی صلح گفته‌اند که در پیش‌برد تلاش‌های صلح، باید نظریات تمام اقشار جامعه دخیل باشند. آنان تاکید کرده‌اند در صورتی‌که نقش زنان در پیش‌برد این تلاش‌ها برجسته شود، این تلاش‌ها در سطح ملی و محلی موفق خواهد شد.
این زنان ضمن درخواست افزایش شمار زنان در کمیته‌های ولایتی شورای عالی صلح، می‌گویند که قبل از آغاز مذاکرات با برخی از کشورهای منطقه به‌منظور تامین صلح در کشور، ابتدا یک گفتمان ملی سه‌مرحله‌ای‌ در این باره در داخل افغانستان راه‌اندازی شود. به‌گفته‌ی آنان، در مرحله اول باید تلاش‌هایی که تاکنون در مورد آغاز مذاکرات صلح صورت گرفته، توسط نهادهای جامعه مدنی مورد ارزیابی قرار گیرد تا نواقض و کمبودی‌های این تلاش‌ها مشخص شود. زنانی که عضویت کمیته‌های ولایتی شورای عالی صلح را دارند، در طرح پیشنهادی خود به‌منظور چگونگی آغاز مذاکرات صلح می‌افزایند که پس از ارزیابی نواقض تلاش‌های صلح، در مرحله دوم یک استراتژی برای گفتمان ملی تدوین شود. این زنان تاکید می‌کنند که در مرحله سوم گفتمان ملی در مورد تامین صلح در سطح قریه‌ها آغاز و به سطح ملی خاتمه یابد.
در همین‌حال، وژمه فروغ، رییس انستیتوت زنان، صلح و امنیت که در تهیه طرح پیشنهادی زنان عضو کمیته‌های ولایتی شورای عالی صلح نقش اصلی داشته است، می‌گوید تاکنون به نقش زنان در پیش‌برد تلاش‌های صلح کم‌تر وقعی گذاشته شده است. خانم فروغ که روز یک‌شنبه، ۲۴ حوت، در یک کنفرانس خبری طرح پیشنهادی زنان عضو کمیته‌های ولایتی شورای عالی صلح را ارایه می‌کرد، گفت: «نگرانی ما این است که هنوز صداهای ما جزو روند صلح نیستند. هنوز ما نیاز داریم که تمام مردم افغانستان نه تنها زنان، باید بخش این روند باشند. یعنی نیاز اولی صدای مردم افغانستان است و بعد مقام‌های حکومتی می‌توانند به کشورهای همسایه بروند.»
این اظهارات در حالی بیان می‌شود که اخیرا تلاش‌ها به‌منظور آغاز گفتگوهای صلح شدت یافته است. دولت افغانستان انتظار دارد که با تشویق برخی از کشورهای منطقه از جمله دولت پاکستان، روند گفتگوهای مستقیم صلح با شورشیان مسلح مخالف دولت را آغاز کند.

اشتراک گذاري با دوستان :