سیاف: درس سختی به داعش می‌دهیم

- وحید پیمان- هرات

از سی‌وششمین سال‌روز قیام ۲۴ حوت هرات گرامیداشت شد. مراسم امسال بزرگداشت از این قیام متفاوت از سال‌های گذشته و با حضور هزاران تن از باشندگان هرات برگزار شد.
چهره‌های سیاسی از جمله عبدرب‌الرسول سیاف، محمد اسماعیل خان و بصیر سالنگی، فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا و چندین تن از روسای شوراهای ولایتی نیز برای حضور در این مراسم به هرات رفته‌اند.

 

سیاف: مجاهدین درس سختی به داعش می‌دهند

در این مراسم عبدرب‌الرسول سیاف یک بار دیگر با اشاره به احتمال حضور داعش در نقاطی از افغانستان تاکید کرد که مجاهدین در صورت مشاهده هرگونه تحرک داعش در افغانستان به آن‌ها درس سختی خواهند داد.
او گفت این گروه اگر از خود در افغانستان تحرکی به نمایش بگذارد با سیل عظیمی از مجاهدین روبه‌رو خواهد شد.
آقای سیاف تاکید کرد که گروه‌هایی چون داعش اسلام را بدنام می‌سازند. وی هم‌چنان قیام ۲۴ حوت هرات را نمونه‌ای از رشادت مردم افغانستان و تسلیم‌ناپذیری آنان در مقابل تحرکات بیرونی عنوان کرد و هشدار داد که مردم افغانستان از استقلال و آزادی‌شان دفاع می‌کنند.
او از مردم افغانستان خواستار تا فریب تبلیغات گروه‌های تکفیری‌ای را که زیر نام اسلام ایجاد شده‌اند نخورده و به واقعیت‌های اسلامی پی ببرند.
آقای سیاف که در حضور هزاران تن از مردم هرات سخنرانی می‌کرد، یک بار دیگر تاکید کرد که مجاهدین در افغانستان جنگ‌سالار و ناقض حقوق بشر نیستند، بلکه ناجیان حقوق بشر می‌باشند.
این رهبر جهادی با اشاره به ربوده شدن ۳۱ تن از مسافران در مسیر زابل؛ از نیروهای امنیتی خواست تا برای آزادی آنان تلاش کنند. این افراد از حدود ۳ هفته قبل تاکنون در اسارت گروه طالبان به سر می‌برند.

 

تاریخ‌ چه‌ها که نمی‌کند!

محمداسماعیل خان از فرماندهان جهادی و از عوامل اصلی قیام ۲۴ حوت هرات نیز در سخنرانی‌اش با اشاره به محل برگزاری گردهمایی ۲۴ حوت گفت که در این مکان روزگاری انسان‌ها زنده‌به‌گور می‌شدند. او گفت، اما امروز مردم از سرتاسر افغانستان این‌جا گردهم می‌آیند و قتل، بی‌رحمی و دین‌ستیزی دژخیمان وقت را تقبیح می‌کنند. اسماعیل‌خان بر ارزش‌های قیام ۲۴ حوت هرات و تاثیر آن بر مسیر جهاد مردم در مقابل رژیم کمونیستی تاکید کرد و این حادثه را به‌عنوان نقطه عطف در تاریخ معاصر افغانستان دانست.

 

بازماندگان شهدا: دولت به ما رسیدگی نمی‌کند

تعدادی از مردان و زنانی که بیشتر بازماندگان قربانیان قیام ۲۴ حوت هرات بودند و در این مراسم حضور داشتند، از عدم اعتنای دولت نسبت به وضعیت‌شان شکایت کردند. آنان گفتند که در طول بیش از پانزده سال این مراسم هر سال برگزار می‌شود و تجلیل می‌گردد ولی کم‌ترین اعتنایی نسبت به قربانیان این قیام و بازماندگان آنان نمی‌شود. آنان از دولت خواهان توجه به وضعیت بد زندگی‌شان شدند.
قیام بیست‌وچهار حوت، عنوان خیزش مردمی هرات است که در سال ۱۳۵۷ علیه حکومت وقت به رهبری تره‌کی اتفاق افتاد.
در این قیام پنج‌روزه که بعدها به قیام بیست‌وچهارم حوت معروف شد نیمی از مراکز دولتی شهر تخریب شد.
رهبران جهادی افغانستان به این عقیده‌اند که قیام بیست‌و‌چهارم حوت هرات، سرآغاز قیام‌های دیگر در افغانستان بود. عده‌ای قیام بیست‌و‌چهارم حوت را مبنای فروپاشی شوروی سابق عنوان می‌کنند. پس از این قیام جنگ‌های وسیعی سرتاسر افغانستان را فرا گرفت، میلیون‌ها انسان کشته، معلول و یا پناهنده شدند و چهارده سال بعد از این حادثه حکومت تحت حمایت شوروی در افغانستان شکست خورد. نظامیان شوروی افغانستان را ترک کردند و مدتی بعد اتحاد شوروی نیز از بین رفت و کشورهای مختلفی در آسیای میانه مستقل شدند.
ویلهم دیتل، نویسنده کتاب گذرگاه افغانستان در مورد این قیام می‌نویسد:
«در تاریخ آسیا جنگ ماه حوت هرات در نوع خود بی‌نظیر بود. این کشت و کشتار را تنها با درگیری‌های شهر «حماه» در سوریه می‌توان تشبیه کرد. کشتار مزبور که در فبروری ۱۹۸۲ در شهر حماه اتفاق افتاد به قیمت ازبین رفتن جان سی هزار نفر تمام شد.»
همه‌ساله در بیست‌وچهارم حوت، هزاران تن از مردم در هرات در منطقه‌ای موسوم به دشت شهدا در شمال هرات گرد هم می‌آیند و از این روز تجلیل می‌کنند. بازارها، مدارس و ادارات دولتی هرات در این روز تعطیل‌اند. در سال‌های بعد از پیروزی مجاهدین در افغانستان از این روز تجلیل پررنگی می‌شد.

اشتراک گذاري با دوستان :