سازمان صحی جهان: ۲۰۱۵ باید سال توقف ویروس پولیو در افغانستان باشد

- نگینه نیازمند

داکتر ریچارد پیپر کارن مسوول سازمان صحی جهان در افغانستان، می‌گوید در سطح جهان تصمیم گرفته شده تا دوران ویروس «وحشی» پولیو توقف نماید. وی افزود برای رسیدن به این هدف نیاز به تعهد محکم از سوی حمایت کنندگان و تطبیق کنندگان برنامه پولیو است.
اقای ریچارد این اظهارات روز یکشنبه، ۲۴ حوت، در آغاز نخستین دور کمپاین بهاری واکسین پولیو یا فلج اطفال در کابل بیان کرد.
کمپاین واکسین فلج اطفال برای سه روز در ۲۸ ولایت کشور ادامه دارد که در این سه روز بیش از پنجاه و شش هزار رضاکار در سراسر کشور، اطفال زیر سن پنج سال را واکسین پولیو می‌نمایند. در این کمپاین به کودکان شش الی پنجاه و نه ماهه کپسول‌های ویتامین «A» نیز داده می‌شود.
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، در مراسم آغاز نخستین دور کمپاین بهاری واکسانسیون فلج اطفال گفت که در این دور قرار است ۶٫۶ میلیون کودک واکسین شوند. به گفته‌ی او، اجرای این کمپاین ۳٫۶ میلیون دالر هزینه دارد.
ولایت‌های بامیان، دایکندی، غور، پنجشیر، هرات، بادغیس و ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب از ولایت‌هایی هستند که بدلیل برف باری‌های شدید شامل این دور کمپاین پولیو نیستند و قرار است در ماه‌های آینده این کمپاین در این مناطق تطبیق شود.
داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه کشور پولیو را یک مرض ویروسی و غیرقابل علاج خوانده افزود: «باوجود تلاش‌های فراوان ما موفق نشده‌ایم تا مرض پولیو را از کشور ریشه کن نماییم.»
وزارت صحت عامه می‌افزاید که افغانستان، پاکستان و نایجریا تنها سه کشوری هستند که تاکنون بیماری پولیو از این کشورها ریشه‌کن نشده است. به گفته‌ فیروزالدین فیروز، تلاش‌های جهانی برای ریشه‌کن ساختن بیماری پولیو در این سه کشور متمرکز شده است. او گفت محو پولیو از این کشورها به عنوان یک مورد اضطراری در بخش صحت در مجمع جهانی صحت در نظر گرفته شده است.
وزارت صحت عامه به منظور محو مرض پولیو در کشور تیم‌های تطبیق‌کننده واکسین پولیو را درمرزهای ولسوالی‌های نا‌امن کشور نیز گماشته است تا در روزهای تطبیق کمپاین و بعد از کمپاین مصروف تطبیق واکسین پولیو برای کودکان در حوزه‌های جنوبی، شرقی و جنوب شرقی کشور باشند.
افزایش فعالیت‌های اضطراری به منظور بلند بردن میزان دسترسی کودکان به واکسین در ولسوالی‌ها، بلند بردن سطح آگاهی جامعه، ایجاد زمینه‌ها به منظور تشویق خانواده‌ها به واکسین، بهبود عرضه خدمات صحی به سطح هر مرکز درمانی و تدویر کمپاین‌های سراسری و فرعی علیه گردش ویروس پولیو در کشور، از جمله‌ برنامه‌هایی‌اند که وزارت صحت عامه روی‌دست دارد.
در این کنفرانس خبری ریچارد پیپر کارن، از این‌که تقویت سیستم معافیت کتلوی اولویت‌ کاری وزارت صحت عامه را تشکیل می‌دهد، اظهار خوشنودی کرده افزود: «برنامه معافیت کتلوی یک مساله قابل بحث در افغانستان است و مهم است که بتوانیم دست‌آوردهای پولیو را از طریق تقویت سیستم کتلوی روزانه به یک سطح ثابت نگاه داریم. با تقویت سیستم معافیت کتلوی می‌توان از شیوع امراضی چون سرخکان جلوگیری کنیم. من با هماهنگی یونسیف تعهد می‌کنیم که وزارت صحت عامه و مردم افغانستان را در بلند بردن معافیت کتلوی کمک می‌کنیم.»
با این‌حال، وزارت صحت عامه می‌گوید که در برخی از ولایات چند مورد از واقعه مثبت پولیو به ثبت رسیده است. این وزارت می‌افزاید که در جریان سال ۲۰۱۴ میلادی، بیست و هشت مورد واقعه مثبت پولیو در ولایت‌های لغمان کنر، ننگرهار، ارزگان، خوست، فراه، پکتیکا، کندهار، غزنی، زابل و هلمند گزارش شده است. بیشترین این واقعات در ولایت قندهار ثبت شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :