امریکا خواستار جایگزینی افراطیون در سوریه نیست

جان برنان، رییس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا، می‌گوید ایالات متحده تمایل ندارد که در پی یک فروپاشی پر هرج و مرج احتمالی، رژیم سوریه جای خود را به اسلام‌گرایان افراطی بدهد.
آقای برنان در پاسخ به این پرسش که آیا واشینگتن نگران کسانی‌ست که در پی فروپاشی احتمالی قدرت، جای بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه، را خواهند گرفت پاسخ داد «فکر می‌کنم این موضوع، نگرانی برحقی است.»
به نقل از رادیو فردا و به گزارش خبرگزاری فرانسه، رییس سازمان «سیا» در جلسه‌ شورای روابط خارجی گفته است گروه‌های افراطی مانند «حکومت اسلامی» و وابستگان به القاعده در برخی نقاط سوریه در حال حاضر در حال صعود هستند.
شبکه خبری بلومبرگ از قول او نقل کرده است «آنچه ما نمی‌خواهیم این است که اجازه دهیم عناصر افراطی» قدرت را در دست گیرند.
به گفته جان برنان همین موضوع خود بر اهمیت حمایت از آن دسته از مخالفان بشار اسد که افراطی نیستند، افزوده است.
ایالات متحده در حال حاضر برخی کمک‌ها را برای مسلح کردن و آموزش گروهی از مخالفان رژیم سوریه که غرب آنها را به طور عمومی «مخالفان میانه‌رو» اسد نام می‌نهد، بر عهده گرفته است.
این افراد در عین حال از جمله قوایی به شمار می‌روند که در عملیات زمینی در سوریه به نبرد با شبه‌نظامیان اسلام‌گرای گروه موسوم به «حکومت اسلامی» می‌روند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان برنان تاکید کرده است که ایالات متحده جایی برای اسد در آینده سوریه نمی‌بیند، اما دولت باراک اوباما و دیگر دولت‌ها می‌خواهند راه‌حلی سیاسی‌ را شاهد باشند که حضور نماینده‌ای از دولت اسد در آن حتمی باشد.
آقای برنان می‌گوید «هیچ یک از ما، روسیه، امریکا، ایتلاف و دولت‌های منطقه‌ای، نمی‌خواهیم شاهد فروپاشی دولت و سازمان‌های سیاسی در دمشق باشیم.»
به گزارش بلومبرگ، رییس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده، گفته است آینده سوریه نه در میدان نبرد که از طریق سیاسی قابل تصور است.
تلاش‌های قدرت‌های جهانی برای به فرجام رساندن گفتگوهای سیاسی میان حکومت بشار اسد و مخالفان آن (گروه‌های غیر افراطی) تا کنون نتیجه‌ای در بر نداشته است.
چهار سال از جنگ داخلی سوریه که با سرکوب خونین اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز به حکومت بشار اسد آغاز شد، می‌گذرد.

اشتراک گذاري با دوستان :