جان کری از شکاف‌های مهم در مذاکرات اتومی خبر داد

جان کری، وزیر امور خارجه امریکا، روز شنبه در مصر تاکید کرد که علی‌رغم پیشرفت‌ها در مذاکرات هسته‌ای با ایران، هم‌چنان «شکاف‌های مهمی» باقی مانده که باید برطرف شود.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای کری روز شنبه، ۲۳ حوت، در شرم‌الشیخ مصر تصریح کرد که هدف از مذاکرات هسته‌ای «رسیدن به هر توافقی نیست، بلکه رسیدن به توافقی درست» است.
وزیر امور خارجه امریکا با هشدار نسبت به نزدیک شدن ضرب‌الاجل پیش‌بینی شده درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران، افزود که «زمان {باقی‌مانده} نقشی حیاتی دارد.»
دولت باراک اوباما توسط دولت اسراییل و اکثریت کنگره امریکا تحت فشار شدید است تا توافق هسته‌ای با ایران را به تعطیلی کامل جنبه‌های جنجالی برنامه اتومی ایران منجر کند.
در همین حال یک دیپلومات ارشد اروپایی نیز به رسانه‌ها گفته است که حتا اگر قدرت‌های جهانی و ایران بتوانند تا پایان ماه جاری میلادی به چارچوبی درباره توافق اتومی دست یابند، به گفتگوهای بیشتری نیاز هست تا بتوانند پیش از پایان ضرب‌الاجل ۱۰ تیر، به توافقی جامع و نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران برسند.
خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۲۲ حوت، گزارش داد که نمایندگان ایران، امریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان، این هفته در لوزان سوییس با هم دیدار می‌کنند تا درباره چگونگی نظارت بر حساس‌ترین فعالیت‌های هسته‌ای ایران دست‌کم برای ۱۰ سال، در برابر «پایان تدریجی» تحریم‌ها علیه ایران گفتگو کنند.
یک دیپلومات ارشد اروپایی بدون ذکر نامش با اشاره به این گفتگوها به نمایندگان رسانه‌ها گفته است که دشوار است بتوان پیش‌بینی کرد که گفتگوهای این هفته، پیشرفتی در مسیر دستیابی به چارچوب توافق ایجاد کند.

اشتراک گذاري با دوستان :