مصر پایتخت جدیدی می‌سازد

مصر درنظر دارد یک پایتخت جدید با ظرفیت اسکان برای پنج میلیون نفر بسازد. برای این پروژه بزرگ ۸۰ میلیارد دالر در نظر گرفته شده است. کشورهای حوزه خلیج و بانک مرکزی تعهد کرده‌اند که در این پروژه سرمایه‌گذاری می‌کنند.
به نقل از دویچه‌وله، وزارت مسکن مصر گفته است این پایتخت جدید اداری که هنوز نامش مشخص نشده است، در منطقه‌ای میان قاهره پایتخت اجرایی فعلی این کشور و کانال سویز ساخته می‌شود. مصطفی مدبولی وزیر مسکن مصر گفت که این پایتخت جدید با ظرفیت مسکن برای پنج میلیون تن و زمینه ایجاد ۱۰ میلیون موقعیت کاری ساخته خواهد شد. در حال حاضر قاهره پایتخت فعلی این کشور ۲۰ میلیون تن جمعیت دارد.
وی در جریان یک کنفرانس سرمایه‌گذاری در این پروژه در شرم‌الشیخ گفت که این شهر با معماری زیبای قاهره در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، زمانی که یکی از مستعمره‌های انگلیس بود، ساخته خواهد شد. پس از این‌که این شهر ۴۰ میلیارد یورویی ساخته شد، اداره‌های دولتی از قاهره پایتخت فعلی مصر به این شهر منتقل می‌شوند.
وزیر مسکن مصر از این شهر به عنوان «شهر پایدار» یاد کرد؛ شهری که به گفته وی می‌تواند بخشی از مشکل رشد جمعیت این کشور را حل کند. پیش‌بینی شده است که احتمالا جمعیت ۸۸ میلیونی مصر در ۴۰ سال آینده دو برابر خواهد شد. سرانجام وسعت این پایتخت جدید به ۷۰۰ کیلومتر مربع خواهد رسید که بیشتر بخش‌هایش را فضای سبز متصل به منطقه کانال سویز تشکیل خواهد داد. مدبولی افزود که این پروژه منبع «غرور و الهام» برای جوانان مصری خوانده می‌شود.
خبر ساختن این شهر در جریان افتتاح کنفرانس سه روزه فروش زمین به همسایه‌ها و سرمایه‌گذاران بالقوه در شهر شرم‌الشیخ مطرح شد؛ جایی که صدها تن از تاجران و سرمایه‌گذاران بزرگ و همچنان رهبران دنیا حضور داشتند.
وزیر مسکن قاهره گفت در اولین مرحله این پروژه بزرگ، دولت در حال حاضر حومه شرقی قاهره را با اضافه کردن ۱۰۵ کیلومتر توسعه خواهد داد. وی افزود: «ما در رابطه با پایتخت جهان صحبت می‌کنیم.» به گفته وی این پایتخت جاده‌هایی سرسبز و «بدون موترهای تیز رفتار» خواهد داشت. قرار است پایتخت جدید مصر ۱۰ هزار کیلومتر شاهراه و ۲۰۰ کیلومتر خط آهن داشته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :