آیا ۳۱ تن فراموش شده‌اند؟

- حامد

نزدیک به سه هفته است که ۳۱ شهروند کشور در بند طالبان قرار دارند. از همان آغاز تلاش‌ها برای رهایی آنان توسط بزرگان محلی شروع شد ولی این تلاش‌ها نتیجه‌ای به همراه نداشت. به‌زودی حکومت وحدت ملی یک عملیات نظامی به‌منظور رهایی گروگان‌ها راه‌اندازی کرد. به مجرد حرکت چرخبال‌های نیروهای خاص از میدان هوایی قندهار به سمت زابل، فرمانده رازق، قوماندان امنیه قندهار نیز خود‌را به این ولایت رساند. هرچند که پولیس در این عملیات هیچ نقش نداشت، اما در فضای مجازی تلاش شد، تا از این عملیات برای قهرمان‌سازی برخی افراد از جمله فرمانده رازق استفاده شود.
حکومت وحدت ملی با رویکرد «سکوت استراتژیک» تلاش کرد، تا شهروندان کشور را در خلای معلوماتی قرار دهد. سخنگویان رسمی حکومت تاکنون به روشنی در مورد این رویداد سخن نگفته‌اند. به هر پیمانه‌ای که معلومات ناقص بیرون داده شده و فضای مبهم حاکم گردد، به همان میزان بازار شایعه رونق می‌گیرد. فضای مجازی مملو از خبرهای راست و دروغ در مورد ۳۱ تن از گروگان‌ها می‌باشد. ریشه‌ی اصلی این شایعه عدم ارایه اطلاعات درست از مجرای رسمی در حکومت وحدت ملی می‌باشد. ظاهرا تمام تلاش‌ها برای رهایی ۳۱ تن ناکام بوده است. مردم اکنون از حکومت وحدت ملی تا حدودی ناامید شده‌اند.
اظهارات آقای محقق در سالیاد تجلیل از مزاری نشان داد که رهبران حکومت تا چه پیمانه‌ای اظهار عجز و ناتوانی می‌کنند. در هر کشوری که چنین رویدادی اتفاق افتد، مقام‌های درجه اول آن بحران گروگان‌گیری را مدیریت کرده، و در تلاش می‌شوند تا در اسرع وقت مردم را از نگرانی نجات بخشند. تداوم سردرگمی در مورد ۳۱ تن از شهروندان کشور این ذهنیت را خلق کرده که حکومت نسبت به سرنوشت شهروندان خود احساس مسوولیت نمی‌کند. هنوز حکومت وحدت ملی واضح نساخته است که در پس رویداد زابل کدام جریان قرار دارد. گاهی از نقش داعش سخن گفته می‌شود و گاهی از طالبان، جالب این است که محمد محقق در اظهارات روز جمعه‌اش از رایزنی‌های غیررسمی در شهرهای پاکستان و آوردن نامه‌ای مبنی بر بی‌گناهی ۳۱ تن از سوی طالبان خبر داد.
نبود معلومات درست در مورد عاملان این رویداد سبب می‌شود تا این بازی پیچده‌تر شده و حدس و گمان‌ها دامن حلقه‌های محلی و سیاسی را نیز بگیرد. مردم انتظار دارند که حکومت ۳۱ شهروند کشور را به فراموشی نسپارد و برای رهایی آنان از هر راهی ممکن اقدام کند.

اشتراک گذاري با دوستان :