روسای جمهور افغانستان و امریکا باهم گفتگو کردند

۸صبح، کابل: اشرف‌غنی رییس جمهور و باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکا، از طریق یک کنفرانس ویدیویی باهم گفتگو کرده‌اند.
براساس اعلامیه‌ای که روز جمعه توسط دفتر ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده، این کنفرانس ویدیویی که شام روز پنجشنبه برگزار شد، در آن روسای جمهور افغانستان و ایالات متحده امریکا در مورد گسترش همکاری‌های دوجانبه میان دو کشور و مبارزه مشترک علیه تروریسم بحث‌ کرده‌اند. در این کنفرانس ویدیویی در مورد پیش‌برد ماموریت قاطع، برخی از مسایل منطقه‌ای و سفر قریب‌الوقوع رییس جمهور افغانستان به واشنگتن نیز بحث شده است.
باراک اوباما رییس جمهور ایالات متحده، در این کنفرانس ویدیویی در مورد تلفات حوادث طبیعی اخیر در افغانستان ابراز تاسف کرده و گفته که امریکا آماده هرنوع همکاری با آسیب‌دیدگان این حوادث است.
هم‌چنین باراک اوباما از تلاش‌های دولت افغانستان به منظور آغاز گفتگوهای صلح قدردانی کرده و گفته است که ایالات متحده امریکا از تلاش‌های صلح تحت مالکیت مردم افغانستان حمایت می‌کند.
در همین‌حال، اشرف‌غنی رییس جمهور کشور نیز، از کمک‌ها و قربانی‌های مردم امریکا در راستای مبارزه با تروریسم و رشد اقتصادی افغانستان ابراز قدردانی کرده است. رییس جمهور غنی با اشاره تقویت نیروهای امنیتی کشور گفته است که این نیروها از حالت دفاعی برآمده و ابتکار عمل را به‌دست گرفته‌اند.
رییس جمهور غنی در گفتگویش با رییس جمهور امریکا، به خطرهای جدید جهانی نیز اشاره کرده و گفته است که اکنون شرایط تغییر کرده و تهدیدها جهانی شده است. او تاکید کرده که برای جلوگیری از تهدیدهای جهانی، نیاز به همکاری‌های گسترده جهانی است. او هم‌چنین افزوده که منافع ملی افغانستان ایجاب می‌کند تا در برابر کسانی‌که منافع ملی را به خطر می‌اندازنند بی‌تفاوت نماند و علیه‌شان اقدام نماید.
اشرف‌غنی در عین‌حال گفته است که روابط افغانستان با کشورهای منطقه و اسلامی در حال تغییر مثبت و گسترش است.
عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز در این ویدیو کنفرانس در گفتگو با رییس جمهور امریکا، از کمک‌های ایالات متحده به افغانستان ابراز قدردانی کرده و با اشاره به پیشرفت‌هایی در برخی از زمینه‌ها، گفته است که مردم افغانستان در مورد تامین صلح و ثبات در کشور دیدگاه واحد دارند و تامین صلح را اولویت خود می‌دانند.

اشتراک گذاري با دوستان :