پرداخت جریمه ۱٫۵ میلیارد دالری یک بانک آلمانی به امریکا

کومرس‌بانک آلمان موافقت کرده است برای رفع اتهام‌ها مربوط به نقض تحریم‌های ایران و کشورهایی دیگر، یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون دالر جریمه به امریکا پرداخت کند.
به گزارش رادیو فردا، مقام‌های امریکایی گفته‌اند علاوه بر پرداخت این جریمه بانک آلمانی با انجام تحقیقات در مورد کنترول پول‌شویی نیز موافقت کرده است.
پرداخت این جریمه باعث می‌شود تا تعقیب قضایی وزارت عدلیه امریکا علیه این بانک بزرگ آلمانی به تعویق بیافتد.
این بانک متهم بوده است که در سیستم مالی امریکا دانسته به نقل و انتقال پول برای افرادی دست زده است که در فهرست سیاه تحریم‌ها قرار داشتند. این روند دست‌کم از سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ میلادی ادامه داشته است. بخشی از این نقل و انتقال از طریق پنهان کردن اطلاعات مبالغ واریزی انجام شده است.
اتهام‌های مقام‌های امریکایی شخص خاصی را در بر نگرفته است، اما گفته شده پنج تن از مدیران این بانک که مقر اصلی آن در فرانکفورت است از کار کنار گذاشته شده‌اند. از جمله این افراد یکی از مقام‌های عالی‌رتبه پیشین بانک در دفتر آن در نیویارک است.
خبرگزاری رویترز می‌گوید خود کومرس‌بانک هنوز واکنشی به گزارش‌ها نشان نداده است. هرچند بانک آلمانی در ماه فبروری گذشته گفته بود ۱.۴ میلیارد یورو برای هزینه‌های قانونی، در ارتباط با تحقیقات مقام‌های امریکایی، کنار گذاشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :