اختلاف میان رهبران طالبان در مورد گفتگوهای صلح

شماری از مقام‌های دولت پاکستان گفته‌اند که برخی از رهبران سیاسی و نظامی طالبان باهم در مورد آغاز مذاکرات صلح اختلاف دارند.
چند روز پس از نشر خبر ها در مورد تمایل طالبان افغان به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان، نمایندگان ارشد این گروه به اسلام‌آباد سفر کرده‌اند تا در مورد گام های بعدی مباحثات سری داشته باشند.
خبرگزاری رویترز از قول منابع طالبان و دو مقام پاکستانی گزارش داده است که میان اختر محمد منصور رهبر سیاسی گروه طالبان افغان و عبدالقیوم ذاکر فرمانده ارشد نظامی آن گروه و زندانی پیشین گوانتانامو در خصوص این مذاکرات اختلاف‌نظر شدید وجود دارد.
این منابع گفته‌اند که عبدالقیوم ذاکر مذاکرات صلح با حکومت افغانستان را ضیاع وقت می‌خواند و می‌گوید که قدرت اصلی در کابل به‌دست ایالات متحده امریکا است. اما ملا منصور طرفدار آغاز مذاکرات صلح است.
براساس این گزارش، پاکستان بر حل اختلافات میان دو چهره مطرح در رهبری گروه طالبان تاکید دارد. پاکستان به رهبران سیاسی و نظامی طالبان پیام داده تا به اختلافات‌شان پایان داده و در غیراین صورت، مذاکرات هرگز آغاز نخواهد شد.
این درحالیست که احمد ضیا مسعود مشاور ارشد رییس جمهور افغانستان در امور اصلاحات و حکومتداری خوب، روز پنجشنبه گفته که مذاکرات صلح با طالبان به زودی آغاز خواهد شد. وی تاکید کرده که در ماه‌های آینده پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در این زمینه حاصل خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :