قدردانی رییس‌جمهور از سربازان بریتانیایی

اشرف غنی رییس جمهور کشور، از سربازان بریتانیایی که در افغانستان جان‌شان را از دست داده‌اند، قدردانی کرد.
روز جمعه ۲۲ حوت، مراسمی در افغانستان برای بزرگداشت نظامیان کشته شده بریتانیایی در افغانستان و اعلام پایان رسمی ماموریت نیروهای این کشور در افغانستان برگزار شد. مراسم مشابهی نیز به همین مناسبت در لندن برگزار می‌شود.
به گزارش بی‌بی‌سی، رییس جمهور غنی در پیامی به همین مناسبت، گفت: «سربازان بریتانیایی بالاترین بها را پرداختند تا ما بتوانیم در آزادی، در امید به صلح، کامیابی و سربلندی زندگی کنیم.»
نیروهای بریتانیایی در سال ۲۰۰۱ به عنوان بخشی از ایتلاف بین‌‌المللی به رهبری امریکا بعد از حمله ۱۱ سپتامبر به افغانستان اعزام شدند.
در جریان ۱۳ سال جنگ در افغانستان ۴۵۳ نظامی بریتانیایی جان‌شان را از دست داد و شمار دیگری نیز زخمی شدند.
در لندن، مراسم یادبود نظامیان کشته شده در جنگ افغانستان با حضور ملکه‌ی بریتانیا در کلیسای بزرگ سنت پل برگزار می‌شود. سه نخست وزیر پیشین بریتانیا و ده‌ها مقام‌ بلندپایه این کشور در این مراسم شرکت خواهند داشت.
شمار نفرات اعزامی ارتش بریتانیا به افغانستان ۹۵۰۰ نفر بود که در ۱۳۷ پایگاه در ولایت جنوبی هلمند مستقر بودند. در طول سال‌های حضور نیروهای بین‌المللی در هلمند، این ولایت صحنه نبردهای سنگین و مستمر بین نفرات طالبان و نیروهای داخلی و بریتانیایی بود.
آخرین واحدهای رزمی بریتانیا در اکتوبر سال گذشته از افغانستان خارج شدند ولی معدودی از نظامیان بریتانیایی به منظور آموزش و مشاوره به نیروهای داخلی در افغانستان باقی مانده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :