پنجشیر با فاجعه دیگر روبه‌رو است

- قدرت‌الله جاوید

صبح روز پنج‌شنبه، ۲۱ حوت، پس از آن‌که اطلاع یافتیم راه دورترین منطقه‌ی ولسوالی‌ پریان، از ولسوالی‌های بزرگ ولایت پنجشیر باز شده، با جمعی از خبرنگاران و هیاتی از نمایندگان پنجشیر که قصد نظارت از عملکرد حکومت و دلجویی از قربانیان برف‌کوچ را داشتند، همراهی کردیم.
محمدعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا وظهیر سعادت نماینده مردم پنجشیر در شورای ملی، مولوی حبیب‌الرحمان، سناتور سابق ولایت سرپل، برخی از اعضای شورای ولایتی پنجشیر، شماری از بازرگانان، موسفیدان و متنفذان قومی این ولایت گروه بازدیدکننده از پنجشیر بودند.
با آن‌که از آغاز برف‌کوچ پنجشیر نزدیک به سه هفته می‌گذرد اما هیاتی را که ما همراهی می‌کردیم، نخستین کسانی بودند که همراه با خودشان محموله‌ای از کمک‌های غذایی را از طریق زمین به این ولسوالی‌ انتقال می‌دادند.
حوالی چاشت روز، توقف کوتاهی در مرکز ولایت پنجشیر داشتیم، آن‌ها به هدف هماهنگی کمک‌هایی که هیات همراه ما با خود داشتند و می‌خواستند تا کمک‌های‌شان به افرادی که بیشترین زیان را دیده‌اند، برسد.
عبدالرحمان کبیری، سرپرست ولایت پنجشیر، شماری از رییسان محلی و فرمانده پولیس پنجشیر از استقبال‌کننده‌های هیات شورای ملی بودند، اما به‌نظر می‌رسید که مقام‌های یاد شده، نسبت به رفت‌وآمد هیات‌های بازدیدکننده از پنجشیر خسته‌اند.
سرپرست ولایت پنجشیر، گفت مرحله نخست از رسیدگی به وضعیت اضطراری ناشی از برف‌کوچ‌های پنجشیر با بازشدن تمامی جاده‌های عمومی به مناطق برف‌کوچ زده، پایان یافته و تا چند روز دیگر مسیر کل دره‌های فرعی نیز از وجود برف پاک خواهد شد.
کبیری گفت که مسیر آخرین نقطه‌ی آسیب‌دیده پنجشیر اکنون بازشده و آن‌ها مرحله دوم که رسیدگی مستقیم به آسیب دیده‌های برف‌کوچ را آغاز کرده‌اند.
سرپرست ولایت پنجشیر گفت که کمک‌های نقدی حکومت، دارو و مواد پخته در روزهای نخست به وسیله چرخبال‌ها به مناطق آسیب‌دیده فرستاده شده و بخش دیگر کمک‌های نقدی و غذایی با حضور اعضای شورای ولایتی، جامعه مدنی و رسانه‌ها در مناطق آسیب‌دیده که قابل دسترس بودند، توزیع شده است. وی اما گفت که کمک‌های بنیادی که می‌باید به آسیب‌دیده‌ها توزیع شود، همزمان با سروی مناطق آسیب‌دیده، میزان خسارات و آمارهای دقیق انجام خواهد شد.
سرپرست ولایت پنجشیر گفت که کمک‌های بسیاری به نشانی آسیب دیده‌های پنجشیر به این ولایت فرستاده شده اما مقام ولایت به‌دلیل عدم هماهنگی و ثبت نشدن کمک‌کننده‌ها نتوانسته‌اند، آمار دقیق از مستفید شده‌های کمک‌ها را داشته باشند.
وی در حالی‌که از فرستادن کمک‌های نهادها، شخصیت‌ها، بازرگانان و سازمان‌های مددرسانی قدردارنی کرد اما گفت کمک‌های خودسرانه سبب آن شده تا مستحقین اصلی که در دورافتاده‌ترین مناطق آسیب‌دیده، به سر می‌برند، از کمک‌های لازم محروم شوند.
کبیری گفت که برخی کمک‌کننده‌ها، کمک‌های‌شان را در مناطقی در جاده‌های عمومی، توزیع کرده‌اند، در حالی‌که بیشتر آ‌سیب‌دیده‌ها در مناطق دورافتاده به سر می‌برند.
این مقام‌ پنجشیر که رهبری رسیدگی به وضعیت آسیب‌دیده‌های پنچشیر را به عهده دارد، از تمامی کمک‌کننده‌ها خواست تا کمک‌های‌شان در هماهنگی با مقام‌های محلی پنحشیر شکل بگیرد. کبیری ابراز نگرانی کرد با گرم شدن هوا، مردم پنجشیر با سیلاب‌های فروانی مواجه هستند، و اداره‌های مسوول حکومتی از هم‌اکنون ‌آمادگی آینده را داشته باشند. به‌گفته‌ی وی، با آب شدن برف‌کوچ‌ها، رودخانه‌های دره‌های پنجشیر پر از آب خواهند شد و از آن‌جایی که جاده‌ها در پهلوی دریا قرار دارند، مسیر رفت‌و‌آمد را مسدود خواهد کرد.
کبیری گفت که نزدیک به یازده هزار باشنده پنجشیر به گونه‌های مختلف آسیب دیده‌اند و نیازهای جدی به کمک دارند. اما هیات شورای ملی با سپری کردن جاده‌های کم‌عرض و دهلیزهای پر از برف خودرا به روستای «پس مزار» از مناطق دور افتاده رسانده به بازمانده‌های ‌قربانیان برف‌کوچ رساندند. مرد سال‌خورده‌ای که مردم محل اورا کاکا جان محمد می‌خواندند، ۱۷ عضو خانواده‌اش را در برف‌کوچ از دست داده است.
جان‌محمد شبی را به یاد می‌آورد که اکثریت اعضای خانوده‌اش را از دست داده است.
او گفت نیمه‌های شب بود که برف‌کوچ خانه‌اش را زیر و رو کرد و و از ۲۱ عضو خانواده تنها خودش و خانم پیرش زنده مانده‌اند.
حاجی اعظم، یکی دیگر از ریش‌سفیدان روستای پس مزار که به‌نظر می‌رسید بیشتر از ۸۰ سال سن دارد، گفت چنین برف‌کوچی را در زندگی خود شاهد نبود. مردم این روستا گفتند که هنوزهم تهدیدهای برف‌کوچ در این منطقه وجود دارد و باشنده‌های این محل شبانه به روستاهای دیگر پریان مهاجر می‌شوند. باشنده‌های این منطقه گفتند که دیگر توان زیستن در روستای یادشده را ندارند و از اعضای شورای ملی خواستند که در زمینه تهیه مسکن به آن‌ها با حکومت گفتگو کنند. در همین حال، محمدعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا به باشنده‌های محل وعده سپرد که با مقام‌های دولت مرکزی در زمینه تهیه خانه و زمین تلاش می‌کند.
ایزدیار گفت که برف‌کوچ‌های اخیر در پنجشیر سابقه نداشته و مردم این ولایت با دشواری‌های فراوانی مواجه هستند. به‌گفته‌ی وی در کنار نزدیک به ۲۰۰ کشته و حدود صد زخمی، صدها خانه، ده‌ها مکاتب، مساجد و صدها جریب زمین و باغ مردم ولایت پنجشیر خسارت دیده‌اند. ایزدیار گفت نگران وضعیت آسیب‌دیده‌ها در پنجشیر بوده و هنوزهم فصل برف‌کوچ‌ها در پنجشیر پایان نیافته است. به‌گفته‌ی وی آب شدن برف‌ها مردم پنجشیر را با تهدیدهای سیلاب مواجه می‌سازد و مردم این ولایت نیازمند کمک‌های بیشتری در این زمینه هستند. وی گفت که به‌دلیل آب‌خیزی‌های فصل تابستان جاده عمومی پنجشیر مسدود خواهد شد و حکومت از هم‌اکنون در زمینه تدارک راه بدیل به پنجشیر توجه کند.
ایزدیار گفت برف‌کوچ اخیر بازسازی و نوسازی‌های سیزده‌ساله حکومت و باشنده‌های پنجشیر را تخریب کرده و از همین‌رو بیشتر مردم مناطق آسیب‌دیده نمی‌توانند پس از این در روستاهای‌شان زندگی کنند. در همین حال، عتیق‌الله کریمی، رییس معارف ولایت پنجشیر می‌گوید که برف‌کوچ‌ها در این ولایت دشواری‌های جدی را فرا راه آموزش کودکان به میان آورده است. به‌گفته وی، برف‌کوچ در پنجشیر در کنار سایر تلفات جانی و مالی، جان ۳۷ دانش‌آموز را گرفته و ۱۳ مکتب نیز با تهدید دیگر از برف‌کوچ قرار دارند.
رییس معارف ولایت پنجشیر گفت که حدود ۵ هزار دانش‌آموز به‌دلیل تهدید ناشی از برف‌کوچ‌ها نمی‌توانند به مکتب بروند. با این ‌حال، مقام‌ها و نمایندگان ولایت پنجشیر در شورای ملی خواهان توجه بیشتر حکومت به وضعیت آسیب‌دیده‌ها در پنجشیر شده تاکید کردند در صورتی که حکومت به سرازیر شدن سیلاب‌های آینده آمادگی نگیرد، مردم پنجشیر فاجعه‌ی دیگر طبیعی مواجه خواهند شد.

اشتراک گذاري با دوستان :