در کابل و هرات: زنان و مردان با هم در حمایت از برابری

سخنرانان مراسم تجلیل از هشت مارچ که در تالار مطبوعات ریاست عمومی اطلاعات فرهنگ شهر هرات برگزار شد از حکومت وحدت ملی خواستند تا با طرح برنامه‏های خاص به منظور بهبود وضعیت زنان، اقدامات عملی را روی دست گیرند.
در این مراسم که روز شنبه، ۱۶ حوت ۱۳۹۳ برابر با ۷ مارچ ۲۰۱۵ از سوی کمیته +۲۵%، سازمان تهمینه و بنیاد آرمان شهر در هرات و به مناسبت تجلیل از هشتم مارچ، روز همبستگی زنان جهان تدویر یافت محبوبه جمشیدی رئیس امور زنان هرات نقش زنان را در عرصه های مختلف حائز اهمیت دانست.
خانم جمشیدی در بخشی از سخنان خود وضعیت کنونی زنان در کشور را شرح داده با توجه به حضور گسترده زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری از حکومت وحدت ملی خواست تا به منظور بهبود وضعیت زنان و تنظیم پست‌های دولتی و اعاده حقوق زنان برنامه‌های اساسی روی دست گرفته شود.
سخنران بعدی، ماریا بشیر نیز از زنان به‌عنوان قشری نام برد که همواره آسیب‏های اجتماعی آنان را تهدید نموده است. خانم بشیر از دولت وحدت ملی و جامعه بین‌المللی خواست تا به تعهدات مطرح شده خود پایبند باشند. او گفت هنوز هم با حقوق و امتیازات زنان معامله صورت می‌گیرد.
خانم بشیر با انتقاد از روحیه زن‏ستیزانه در مردان گفت حضور زنان در پست‏های دولتی محدود شده است. او از زنان خواست تا به منظور دستیابی به حقوق خود متعهدانه عمل نمایند.
سمیه رامش، نماینده مردم هرات در شورای ولایتی نیز گفت هنوز هم زنان با گذشت سال‌ها از حکومت جدید و انتخابی با مشکلات زیادی مواجه هستند. رامش گفت: بسیاری از زنان با مشکلات عدیده ناشی از فقر مواجه بوده و در نقاط مختلف کشور از حق تعلیم و تربیه برخوردار نیستند.
او با اشاره به اقدام کسانی که در محدود شدن حق حضور زنان در شوراهای ولایتی، سهمیه انان را محدود ساخته‌اند اظهار کرد این افراد کسانی هستند که به ارزش‌های انسانی پایبند نیستند.
محمدانور متین کارشناس امور فرهنگی اجتماعی مقام ولایت، در این برنامه، با اشاره به مشکلات فرا روی زنان در هرات رفع این مشکلات را مستلزم ایجاد تغییرات فکری و اقدام عملی از سوی زنان دانست. او بهبود حکومت داری و ریشه‏کن ساختن فساد اداری را در رفع مشکلات کنونی زنان موثر دانسته گفت تا زمانی که فعالیت های زیر بنایی در رفع این مشکلات روی دست گرفته نشود زنان آسیب‌پذیر خواهند بود.
شریفه شهاب، نماینده کمیسیون مستقل حقوق بشر، عدم آگاهی زنان از دستورات دین مبین اسلام و عدم حمایت دولتمردان از این قشر را از مشکلات عمده زنان عنوان کرد. او از زنان خواست تا با استفاده از فرصت‌های به‌دست آمده و افزایش سطح اگاهی خود سهم خود را در فعالیت‌های مختلف بهبود بخشند.
دراین مراسم خانم ثریا محتسب‏زاده نماینده نهادهای مدنی نیز با توسل به آیات اسلامی از زنان خواست تا با حفظ ارزش‌های ملی و اسلامی حضور خود را در اجتماع منسجم ترسازند. او برتعهد و وحدت بین زنان به‌خاطر بهبود وضعیت‌شان نیز تاکید کرد.
آقای فصیحی از فعالین حقوق زن نیز در جمع‌بندی خود با تاکید بر نقش تربیت، بستر خانواده را در رفع تبعیض و محو خشونت علیه زنان، مهم دانست.
همزمان با تجلیل از هشتم مارچ روز جهانی همبستگی زنان و معرفی کمیته دفاع از حق +۲۵% زنان که به ابتکار بنیاد آرمان شهر و همکاری و حمایت نهادهای مدنی ایجاد شده است، از کتاب “با هم در حمایت از برابری” متن مصور و رنگی کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان به زبان‌های فارسی و پشتو از انتشارات آرمان شهر نیز رونمایی و توزیع شد. در این مراسم بیش از صدوپنجاه نفر از نهادهای جامعه مدنی، فعالان حقوق زنان، اهل فرهنگ و ادب و دانشجویان شرکت کرده بودند.
برنامه مشابهی روز پنج‌شنبه ۵ مارچ ۲۰۱۵ از سوی بنیاد آرمان شهر در کابل نیز راه‌اندازی شده بود در این برنامه کمپاین جدیدی برای دفاع از حقوق زنان اعلام موجودیت کرد. این کمپاین به پیشواز هشتم مارچ روز جهانی زن و تجلیل از ۳۵ سالگی کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان در دفتر کابل بنیاد آرمان شهر افتتاح شد. در این برنامه تعدادی از فعالین حقوق زن (اعم از زن و مرد) اشتراک کرده بودند.
در این برنامه از جزوه “با هم در حمایت از برابری” متن کنوانسیون رفع همه اشکال تبعیض علیه زنان که به همین مناسبت از سوی انتشارات آرمان شهر چاپ شده است نیز رونمایی شد.
آقای هادی معرفت، رییس سازمان حقوق بشر و دموکراسی، خانم رویا سادات رییس خانه فیلم رویا و عضو منشور زنان، خانم زرقا یفتلی هماهنگ‌کننده مرکز تحقیقات حقوق زنان و اطفال و خانم شبنم سیمیا فعال حقوق زنان سخنران‌های این برنامه بودند.
خانم زهرا یگانه مسوول حقوق بشر و جندر آرمان شهر اهدف کمیته +۲۵ درصد زنان را چنین برشمرد: «دفاع از دست‌آوردهای دموکراتیک زنان و سهمیه‌ حداقل ۲۵ درصد زنان در انتخابات (مجلس نمایندگان، سنا، ولایت‌ها، ولسوالی‌ها و روستاها)؛ دادخواهی برای افزایش مشارکت سیاسی زنان در نهادهای انتخاباتی و انتصابی و سایر نهادهای تصمیم‌گیرنده و پالیسی‌ساز؛ دفاع از مشارکت و حضور معنادار و مؤثر زنان در گروه مذاکره‌کنندۀ صلح با طالبان؛ حضور مؤثر زنان در سطوح ملی و محلی تصمیم‌گیری و سازوکارهای حل منازعات؛ رایزنی برای افزایش قدرت اجرایی وزارت امور زنان؛ رایزنی برای تصویب قانون منع خشونت علیه زنان و نظارت بر تعهدات بین‌المللی دولت در زمینه‌ حقوق زنان از جمله‌ کنوانسیون رفع همه‌ اشکال تبعیض علیه زنان (CEDAW)؛ همکاری با مدافعان حقوق زنان برای منع خشونت علیه زنان.»

 

معرفی کتاب

“با هم در حمایت از برابری”
به پیشواز هشتم مارچ و سالروز ۳۵ سالگی تصویب سیدا
انتشارات آرمان شهر در آستانه هشتم مارچ روز جهانی زنان و سالگرد ۳۵ سالگی سیدا جزوه” با هم در حمایت از برابری“را به دو زبان فارسی و پشتو منتشر کرده است و آن را تقدیم به بخشی از رنج دیده ترین زنان جهان یعنی زنان این منطقه می‌کند.
این جزوه حاوی متن کنوانسیون بین‌المللی همه اشکال تبعیض علیه زنان (CEDAW) است و در کنار آن مواد این کنوانسیون به صورت نقاشی‌هایی همراه با محاوره زنان و مردان به تصویر کشیده شده است.
وضعیت اسف بار زنان در کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، تاجیکستان و ایران همواره انگیزه‌ای بوده برای نهادی مانند آرمان شهر تا قلم و قدم‌اش را در راستای کمک به زدودن انواع خشونت و تبعیض علیه زنان قرار دهد.
قسمت مهمی از بیش از صدوپنجاه هزار جلد کتابی که در طول سال های گذشته از سوی این انتشارات منتشر شده است مربوط به مسأله زنان است در این بین عناوین کتاب های مهمی مانند جنس دوم، جنسیت و ملت، اتاقی از آن خود، جنبش‌های اجتماعی زنان، فرهنگ نقد فمینیستی، فرودستی جنسیت در علوم اجتماعی، مباحث نظری فمینیسم و عدالت برای زنان در جنگ و صلح به چشم می‌خورد که همه این کتاب‌ها یا به تازگی به زبان فارسی تألیف یافته اند و یا برای اولین بار است که در افغانستان منتشر می‌شوند.

شناسنامه:
با هم در حمایت از برابری
من هم همین طور!
کنوانسیون بین‏المللی رفع همه‏ اشکال تبعیض علیه زنان
برگردان: خلیل رستم‌خانی
طرح‏ ها و طراحی: ایرن بیگ
با تشکر از سرژ بلوک
تهیه‌کننده و ناشر نسخه اصلی: فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH)
www.fidh.org
ناشر: انتشارات آرمان شهر
چاپ اول: زمستان ۱۳۹۳
شماره گان: ۳۰۰۰

اشتراک گذاري با دوستان :