مذاکره برای صدور قطع‌نامه شورای امنیت در مورد ایران

قدرت‌های جهانی طرف گفتگو با ایران، مذاکراتی را آغاز کرده‌اند که محور آن صدور قطع‌نامه‌ای در شورای امنیت برای رفع تحریم‌ها علیه تهران، در صورت رسیدن به توافق اتومی است.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش خبرگزاری رویترز، چنین اقدامی می‌تواند کار اخلال در رسیدن به توافق را برای کنگره ایالات متحده سخت‌تر کند.
این گزارش در حالی منتشر می‌شود که در ادامه واکنش‌ها به نامه ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه امریکایی به رهبران ایران، فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان، روز ۲۱ حوت به جمع منتقدین آن پیوست و این اقدام را غیرمفید توصیف کرد.
آلمان از جمله کشورهای موسوم به گروه ۵+۱ است که از ۵ عضو دایم شورای امنیت؛ چین، امریکا، روسیه، بریتانیا و فرانسه و نیز خود آن کشور تشکیل شده است.
پیش از این ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه امریکایی در نامه‌ای سرگشاده به رهبران ایران هشدار داده بودند که هرگونه توافق هسته‌ای با دولت در واشینگتن، بدون نظر موافق کنگره، پس از ریاست جمهوری باراک اوباما، دوام نخواهد یافت.
جان کری، وزیر خارجه امریکا، کسی که دیدارها و گفتگوهای مستقیمی با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دارد از دیگر منتقدان نامه سناتورها است. او یک روز پیش از همتای آلمانی خود، در نشست کمیته روابط خارجی سنای امریکا، گفته بود‌ کنگره اختیار تغییر توافق احتمالی میان دولت امریکا با ایران را نخواهد داشت.
از سوی دیگر جمهوری‌خواهان امضا کننده نامه و برخی دیگر چهره‌های سرشناس این حزب از آن دفاع کرده‌اند. گروهی از مخالفان مذاکرات فعلی می‌گویند توافق احتمالی همچنان می‌تواند راه دسترسی به سلاح هسته‌ای را برای ایران باز بگذارد.
از میان هشت قطع‌نامه شورای امنیت، چهار مورد از آنها تحریم‌هایی را علیه ایران به اجرا گذاشته‌ است؛ علاوه بر تحریم‌های اتومی، منع خرید و فروش فناوری هسته‌ای و نظیر این‌ها ایران با تحریم‌های بین‌المللی در مورد خرید تسلیحات نظامی نیز روبه‌رو است.
خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های رسمی غرب می‌گوید آنها در حال گفتگو بر سر مورادی‌اند که در برگیرنده پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای‌ست در شورای امنیت سازمان ملل متحد، که آغازگر رفع تحریم‌های سازمان ملل خواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :