داکتر عبدالله: مردم بدون اصلاحات انتخاباتی قانع نمی‌شوند

- ظفرشاه رویی

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، می‌گوید که برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه از خواست‌های اصلی مردم افغانستان است و آن‌ها بدون اصلاحات انتخاباتی قانع نمی‌شوند.
آقای عبدالله که روز جمعه، ۲۲ حوت، در مراسم گرامیداشت از بیستمین سالروز کشته شدن عبدالعلی مزاری، رهبر فقید حزب وحدت اسلامی افغانستان سخن می‌گفت، افزود که هرچند تبصره‌های مختلفی در مورد اصلاحات انتخاباتی صورت می‌گیرد، اما مردم بدون انجام اصلاحات در نهادهای انتخاباتی قانع نخواهند شد. رییس اجرایی حکومت وحدت ملی گفت: «بسیار به صراحت از این تریبیون اعلام می‌کنم که بگذارید هرچه تبصره‌ای است در این رابطه (اصلاحات انتخاباتی) شود. به هیچ چیزی جز انتخابات شفاف و اصلاح کامل نظام و نهادهای انتخاباتی مردم افغانستان قانع نیستند و نخواهند بود.»
عبدالله عبدالله تاکید کرد که اصلاحات انتخاباتی از موضوعات اساسی در توافق‌نامه سیاسی است که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی شد.
محمد محقق معاون دوم آقای عبدالله نیز در این مراسم گفت که بحث‌ها در مورد صدور فرمانی برای تشکیل کمیسیون اصلاحات انتخاباتی جریان دارد. به گفته‌ی آقای محقق، اشرف‌غنی، رییس‌جمهور کشور آماده است تا فرمانی در مورد اصلاحات انتخاباتی صادر کند. وی گفت: «تعدادی نگرانی دارند که کمیسیون‌های انتخاباتی اصلاح نمی‌شوند. ما که خبر داریم بحث روی فرمانش جریان دارد. داکتر صاحب عبدالله هم گفته که به هیچ‌وجه دیگر از این مساله گذشتنی نیست و رییس‌جمهور ما هم آماده است که فرمان بدهد تا قوانین و نهادهای انتخاباتی اصلاح شوند که در آینده انتخاباتی داشته باشیم که مثل مهر محکمه باشد.»
هم‌چنین داکتر عبدالله عبدالله در مراسم گرامیداشت از بیستمین سال‌روز کشته شدن عبدالعلی مزاری گفت که مردم افغانستان نباید در مورد آینده‌ی خود تشویش داشته باشند. او تاکید کرد که پایه‌های حکومت روز به روز مستحکم‌تر شده و مشکلات موجود حل می‌گردد. آقای عبدالله اعتراف کرد که حکومت وحدت ملی تاکنون کاری به پیش ‌برده نتوانسته اما گفت که به صدای مردم گوش داده و در تلاش حل مشکلات موجود است. وی تاکید کرد که حکومت وحدت ملی از فرصت‌های پیش‌رو به خوبی استفاده خواهد کرد. رییس اجرایی حکومت وحدت ملی گفت: «ما هنوز خدمتی را که آرزو داشتیم نتوانستیم به شما مردم بکنیم. اما این را به یاد داشته باشید که صدای تان را شنیده‌ایم و از دردهای‌تان آگاه هستیم.»
در همین‌حال، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان نیز، در این مراسم از مردم خواست تا با هم متحد باشند و حکومت وحدت ملی را تقویت کنند. آقای کرزی با اشاره به حمله اخیر تروریستان به خانقاهی در کابل و ربوده شدن سی‌ویک مسافر در ولایت زابل، گفت که ناامنی‌های افغانستان ریشه در بیرون دارد و ریشه‌کن کردن این ناامنی‌ها با اتحاد و اتفاق مردم میسر می‌شود. رییس‌جمهور پیشین کشور گفت: «در چند روز اخیر حادثاتی در کشور خود داشته‌ایم. حادثه‌ی چند روز پیش خانقایی در غرب کابل که تعدادی از نمازگذاران ما بدون هیچ دلیلی بدستان نامعلومی شهید شدند و همین طور سی و یک تن از هموطنان عزیز ما هم بدستان نامعلومی ربوده شده‌اند. قسمی که همگی می‌دانیم ناامنی در افغانستان ریشه‌های بیرونی دارد و کامیابی ما علیه ناامنی در افغانستان فقط و فقط از راه اتحاد و اتفاق ما و از راه تقویت دولت ما میسر است.»
حامد کرزی تاکید کرد که باید همه‌ی مردم دولت را تقویت کنند تا رییس‌جمهور و رییس اجرایی بتوانند اهدافی را که برای خدمت به مردم تعیین کرده‌اند، اجرا کنند.

فتوا برای آزادی مسافران

در همین‌حال، محمد محقق گفت هیاتی را به منظور رهایی مسافران ربوده شده در ولایت زابل، به کویته و کراچی پاکستان فرستاده است. آقای محقق در مراسم دیروزی گفت که شورای کویته فتوا داده تا مسافران ربوده شده آزاد شوند. آقای محقق می‌گوید: «از راه‌های دیگری من هیات‌های غیررسمی به کویته روان کردم… شورای فتوای‌شان، (شورای کویته) فتوا داده که این مسافران باید رها شوند و آدم‌های بی‌غرض و مسافر هستند. یک نفرشان در کراچی بود در همان‌جا هم نفر روان کردیم که او رحم کند. چون در کراچی یک گروه دیگر از نو برآمده‌ها هم است که سرچپه‌تر از دیگران است. به هرحال، تمام تلاش خود را می‌کنیم تا این‌ها (مسافران ربوده شده) نجات پیدا کنند.»
نزدیک به یک ماه پیش، سی‌ویک تن از مسافرین که مربوط به قوم هزاره هستند، در مسیر راه کابل- قندهار، در ولایت زابل توسط افراد نقاب‌دار ربوده شدند. هرچند نیروهای امنیتی برای نجات‌ این مسافرین عملیات‌هایی را نیز راه‌اندازی کردند، اما تاکنون از سرنوشت آنان سرنخی به‌دست نیامده است.
همه‌ساله در بیست‌ودوم حوت در افغانستان و خارج از کشور از سالیاد عبدالعلی مزاری رهبر فقید حزب وحدت افغانستان توسط شهروندان کشور تجلیل می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :