واکنش ونزویلا به تحریم‌های جدید امریکا

نیکلاس مادورو، رییس جمهوری ونزویلا، در واکنش به وضع تحریم‌های جدید امریکا علیه این کشور، گفته است که هدف تحریم‌های تازه امریکا سرنگونی دولت وی است.
امریکا روز دوشنبه نهم مارچ دولت ونزویلا را تهدیدی برای امنیت ملی ایالات متحده دانسته و تحریم‌هایی را علیه هفت شخصیت ونزویلایی اعمال کرده است.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش خبرگزاری رویترز، باراک اوباما، روز دوشنبه فرمان اجرایی را امضا کرد که براساس آن ونزویلا تهدیدی برای امنیت ملی ایالات متحده تلقی شده است.
کاخ سفید نیز اعلام کرده است، هفت ونزویلایی که در تضعیف فرایندها و نهاد دموکراتیک، جلوگیری از آزادی بیان، استفاده از خشونت و نقض حقوق بشر و فساد دولتی نقش داشته‌ مورد تحریم قرار گرفته‌اند.
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه‌ای گفته است: «مقام‌های دولت کنونی و سابق ونزویلا که در نقض حقوق بشر شهروندان ونزویلایی و همچنین فساد نقش داشته‌اند، به آنها در امریکا خوش آمد گفته نمی‌شود و اکنون ما ابزارهای لازم برای مسدود کردن دارایی‌های آنها و همچنین ممانعت از استفاده آنان از سیستم مالی امریکا را در اختیار داریم.»
سخنگوی کاخ سفید اضافه کرده است: «ما عمیقا نگران اقدامات دولت ونزویلا در تشدید ارعاب و سرکوب مخالفان دولت این کشور هستیم. مشکلات ونزویلا با مجرم دانستن مخالفان خود حل نخواهد شد.»
اما نیکلاس مادورو در یک برنامه تلویزیونی سراسری ضمن محکوم کردن اقدامات امریکا گفته است که باراک اوباما شخصا تصمیم گرفته است تا دولت وی را سرنگون کرده و کنترول ونزویلا را در دست بگیرد.
رییس جمهوری ونزویلا تصریح کرده است که تحریم‌های روز دوشنبه امریکا با هدف سرنگونی دولت وی اعمال شده‌اند.
در همین زمینه، ونزویلا کاردار خود را از واشینگتن فرا خوانده است.
به گزارش رویترز، ونزویلا هفته پیش از امریکا خواسته بود تا تعداد کارکنان سفارت این کشور را در کاراکاس از ۱۰۰ نفر به ۱۷ نفر کاهش دهند.
حکومت ونزویلا همچنین تقریبا سه هفته پیش شهردار کاراکاس، پایتخت این کشور، را به اتهام توطیه برای کودتا بازداشت کرده است.
رییس جمهوری ونزویلا آنتونیو لدزما را به تلاش برای ایجاد ناآرامی در کشور با همکاری امریکا متهم کرده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :