شورشیان اوکراین سلاح‌های سنگین خود را عقب کشیدند

پترو پوروشنکو رییس جمهور اوکراین می‌گوید که شورشیان نزدیک به روسیه در شرق کشورش مقدار «قابل توجهی» از سلاح‌های سنگین خود را عقب کشیده‌اند.
به گزارش بی بی سی، او که در تلویزیون صحبت می‌کرد گفت که نیروهای دولتی هم بخش اعظم سیستم‌های موشکی و توپخانه سنگین را عقب کشیده‌اند.
براساس توافق آتش بس که در ماه فبروری در شهر مینسک بلاروس امضا شد هر دو طرف باید سلاح‌های سنگین را تا اول مارچ عقب می‌کشیدند.
به نظر می‌رسد که آن آتش بس علیرغم درگیری‌های پراکنده عمدتا رعایت می‌شود.
طرف‌های درگیر یکدیگر را به نقض آتش بس یا استفاده از آن برای تجدید قوا متهم کرده‌اند.
تصور می‌شود که از آپریل گذشته که نبردها در دو ناحیه شرقی دونتسک و لوهانسک شروع شده حداقل ۶ هزار نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر هم از خانه‌های شان گریخته باشند.
آقای پوروشنکو سه روز پیش شورشیان را به بی رغبتی به عقب کشیدن سلاح‌های سنگین تحت نظارت بین‌المللی متهم کرده بود. ماموران سازمان امنیت و همکاری اروپا بر آتش بس توافق شده در مینسک نظارت دارند.
اما او گفت: «اوکراین بخش اعظم سیستم‌های موشکی و توپخانه سنگین را عقب کشیده است. جنگجویان مورد حمایت روسیه هم بخش قابل توجهی را عقب کشیده‌اند.»
او افزود: «در مورد آتش بس هم، می‌شود گفت برقرار هست یا نیست – بسته به این دارد که از چه زاویه ای بنگرید.»
به گفته او از روز ۱۵ مارچ، زمانی که آتش بس رسما شروع شد، ۶۴ سرباز اوکراینی کشته شده‌اند و کل آمار کشته‌های ارتش اوکراین از زمان شروع شورش‌ها ۱۵۴۹ نفر است.
دو طرف قرار است یک نوار به عرض ۵۰ تا ۱۴۰ کیلومتر، بسته به سلاح‌های موجود در مناطق مختلف، ایجاد کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :