پوتین از طرح الحاق کریمه پرده برداشت

گزارش‌ها حاکی است ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه گفته است که چند هفته پیش از برگزاری طرح همه‌پرسی الحاق کریمه اوکراین به خاک روسیه، به مقامات دستور داده بود که کنترول کریمه را به دست بگیرند.
به نقل از رادیو فردا و به گزارش خبرگزاری رویترز، شبکه تلویزیونی «روسیه یک» بخشی از متن گفتگو با رییس جمهوری روسیه را منتشر کرده که در آن می‌گوید در فبروری سال گذشته میلادی و ساعاتی پیش از سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری برکنار شده اوکراین، درخواست برگزاری یک نشست اضطراری کرده بود.
ویکتور یانوکوویچ که از متحدان کرملین بود، پس از یورش نیروهای مخالف دولت، راهی دونتسک در شرق اوکراین شد.
ولادیمیر پوتین در گفتگو با فرماندهان نظامی و مقامات وزارت دفاع گفته است: «ممکن است او (یانوکوویچ) را نیست و نابود کنند…باید آماده باشیم چه با ارتباط هوایی، زمینی یا دریایی، او را خارج کنیم.»
این گزارش حاکی است که سخنان ولادیمیر پوتین مربوط به جلسه‌ای در روزهای ۲۲ تا ۲۳ فبروری سال گذشته بوده که حوالی هفت عصر به پایان رسیده است.
ولادیمیر پوتین در این نشست به همکاران خود می‌گوید: «باید کار بازگشت کریمه به روسیه را کلید بزنیم.»
این گفته‌ها مغایر با موضع رسمی دولت روسیه و کاخ کرملین است که پیش از این و در خصوص طرح الحاق کریمه اوکراین به خاک روسیه مطرح شده است.
دولت روسیه گفته بود پس از برگزاری همه‌پرسی ۱۶ مارچ و نظر اکثریت ساکنان کریمه برای پیوستن به روسیه، این طرح را اجرا کرده است.
الحاق بدون خونریزی کریمه اوکراین به خاک روسیه، با شعله‌ور شدن اقدامات جدایی‌طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین همراه بود.
کریمه شبه‌جزیره‌ای در دریای سیاه است که بیشتر شهروندان آن روس‌تبار هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :