مسلمیار: از پروسه مبهم صلح حمایت نمی‌کنیم

- قدرت‌الله جاوید

مجلس سنای کشور مخالفت خویش را با گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و رهبران طالبان با میانجی‌گری پاکستان اعلام کرد. سناتوران مجلس سنا می‌گویند اظهارات مقام‌های پاکستان در مورد گفتگوهای صلح فریبنده است و آنان حاضر نیستند به هیچ بهایی به پاکستان در این مورد امتیاز بدهند.
فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا روز سه‌شنبه، در نشست عمومی این مجلس گفت در دیدارهایی که او با رسول سیاف و محمد اسماعیل‌خان از فرماندهان دیگر جهادی با رییس‌جمهور غنی داشته‌اند، نگرانی‌های‌شان را در مورد چگونگی گفتگوهای صلح مطرح کرده‌اند. مسلمیار گفت که مردم افغانستان همه صلح می‌خواهند اما این صلح با حفظ دست‌آوردهای سیزده‌ساله‌ی افغانستان باشد.
به‌گفته‌ی وی، مردم افغانستان خواهان صلحی هستند که به قربانی‌های نیروهای امنیتی کشور احترام گذاشته شود.
رییس مجلس سنا گفت: «طالبان برادران ما هستند و باید به آن‌ها به‌گونه مستقیم صحبت شود نه با نشانی دولت پاکستان.» مسلمیار اما می‌گوید که گفتگوهایی که به نام صلح میان دولت افغانستان و مقام‌های پاکستان جریان دارد، گنگ است و آن‌ها نسبت به آن تشویش داشته و از چنین پروسه‌ای پشتیبانی نمی‌کنند.
مسلمیار افزود: «به هیچ صورت صلحی را نمی‌خواهیم که به نام صلح به پاکستان امتیاز داده شود، و آن امتیاز هم به نام دیورند باشد. به‌صورت قطعی برای ما قابل قبول نیست.» به‌گفته‌ی رییس مجلس سنا کسانی‌که در حال حاضر به نام داعش فعالیت دارند، فرماندهان سابق طالبان بوده‌اند و سازمان استخبارات پاکستان به نام گفتگوهای صلح دولت افغانستان را فریب می‌دهد.
مسلمیار افزود: «رهبری داعش در افغانستان را کسی به نام مسلم دوست می‌کند که ۵ سال زندان خود را در گوانتانامو گذرانده است. ملا رووف که در هلمند کشته شد، فرمانده قول اردوی طالبان بود… امروز کسی‌که در لوگر است، در ننگرهار است در هلمند است، هر کسی‌که امروز داعشیان هستند، در گذشته طالبان بوده‌اند.»
رییس مجلس سنا به این باور است که سازمان استخبارات پاکستان در گذشته نیز در خانه‌جنگی‌ها و تنظیم‌جنگی‌ها در افغانستان سهم داشت و اکنون نیز در گفتگوهای صلح صادق نیست. مسلمیار گفت: «ما صلحی را نمی‌خواهیم که باز طالبان به داعش مبدل شوند، بیرق سفیدشان به سیاه مبدل شود و بازهم در افغانستان خون ریختانده شود. تمویل و تجهیز، الگو و منبع آن‌ها از یکجا باشد، صرف نام آن بدل شود و در افغانستان بازهم مردم کشته شوند.»
رییس مجلس سنا با اشاره به گفتگوهای صلح دولت پیشین به رهبری رییس‌جمهور کرزی گفت که مقام‌ها و فرماندهان طالبان پیشین که از سوی حکومت برای‌شان در منطقه خوشحال خان کابل تعمیر داده شد و نیروهای امنیت ملی از آن‌ها پاسبانی می‌کنند، نتوانست در کشاندن طالبان از جبهه‌های جنگ موثر تمام شود. مسلمیار هشدار می‌دهد که تلاش‌های رییس‌جمهور غنی همانند تلاش‌های رییس‌جمهور پیشین افغانستان نتیجه نخواهد داد و اعتماد نسبت به حکومت جدید از بین خواهد رفت.
از سوی دیگر، زلمی زابلی، سناتور دیگر مجلس سنا نیز خواهان روشن شدن چگونگی گفتگوهای صلح با طالبان می‌باشد. وی از رییس‌جمهور خواست تا خود و یا نماینده‌ی با صلاحیت‌شان از چگونگی گفتگوهای صلح به اعضای شورای ملی توضیح دهند. زابلی گفت: «ما اکنون در گفتگوهای صلح حکومت خبر نداریم، گپ‌ها را از ما پنهان نگه می‌دارد. ‌نمی‌دانیم که از این موقف حکومت تایید کنیم و یا هم آن را رد کنیم. من مخالف گفتگوهای پنهانی در مورد صلح هستم و برای ما به‌صورت قطعی قابل قبول نیست. ما چنین گفتگوها را دسیسه پاکستان می‌دانیم وآنرا قبول نداریم.» در همین حال، برخی دیگر از سناتوران نیز نگران فعالیت گروه داعش در ولایت‌های‌شان می‌باشند.
شیرمحمد آخندزاده، سناتور هلمند در مجلس سنا می‌گوید که گروه‌هایی به نام داعش در آن ولایت فعالیت‌های‌شان را آغاز کرده‌اند و برخی از کشورها با در اختیار قرار دادن جنگ‌افزار و مهمات در تلاش ناامن ساختن هلمند هستند. به‌گفته‌ی وی، انتظار می‌رود که با سپری شدن فصل زمستان فعالیت داعش در آن ولایت گسترش یابد.
به روز دوشنبه عبدالله عبدالله، رییس اجرایی دولت گفته بود که گفتگوهای صلح به معنای برگشت به دوره طالبان نیست و به هیچ کسی اجازه‌ی معامله با خون مردم افغانستان داده نخواهد شد. این گفته‌ها در حالی بیان می‌شود که رییس‌جمهور غنی گفته است که از فرصت‌های به میان آمده در منطقه برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان استفاده خواهد کرد اما تلاش‌های حکومت به معنای از دست دادن دست‌آوردهای سیزده‌ساله در افغانستان نخواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :