بلخی: سیستم عودت پناهجویان اصلاح خواهد شد

۸صبح، کابل: سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گوید که برنامه‌های وسیع اصلاحات در سیستم مدیریت عودت پناهندگان عملی خواهد شد.
براساس اعلامیه‌ای که توسط وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان منتشر شده، آقای بلخی در راس یک هیات بلند‌پایه دولتی در یک سفر رسمی در اسلام‌آباد به سر می‌برد و با شماری از نمایندگان پناهجویان افغان در پاکستان دیدار کرده است.
در این دیدار که جمعی از مقامات بلند پایه به شمول سفیر افغانستان در پاکستان، رییس امور پناهجویان افغان مقیم پاکستان، شماری از دیپلومات‌های افغان و دو تن از اعضای شورای ملی حضور داشتند، روی مشکلات و چالش‌های زندگی پناهجویان افغان در آن کشور صحبت کرده و برنامه وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان را برای بازگشت داوطلبانه به وطن تشریح کرد.
در این دیدار آقای بلخی در مورد تعهد حکومت وحدت ملی در قبال دفاع از حقوق همه اتباع افغانستان، به خصوص پناهجویان افغان در پاکستان و رسیدگی به مشکلات شان و هم‌چنین ایجاد زمینه بازگشت داوطلبانه و دایمی به وطن تاکید کرد و گفت: «برنامه‌های وسیع اصلاحات در سیستم مدیریت عودت پناهندگان عملی خواهد شد.»
سفیر افغانستان در پاکستان نیز روی تعهد سفارت افغانستان در پاکستان در قبال رسیدگی به مسایل پناهجویان افغان تاکید کرد و گفت: «ما همواره با سطوح مختلف حکومت پاکستان در رابطه با موضوع پناهجویان افغان در تماس بوده‌ایم و به تلاش‌های خود برای رسیدگی به مشکلات پناه‌جویان افغان ادامه خواهیم داد.»
این درحالیست که آزار و اذیت پولیس پاکستان در ماه جنوری سال جاری ۳۰هزار پناهجوی افغان را مجبور به ترک آن کشور ساخت. به گزارش سازمان جهانی مهاجرت بسیاری از افغان‌‌ها به علت بدرفتاری پولیس پاکستان مانند حمله به خانه‌ها و زورگویی‌ها مجبور به برگشت به افغانستان شدند و یا هم شماری از آنان بگونه‌ی اجباری اخراج شدند. این سازمان علت اخراج پناهجویان افغان از پاکستان را برخاسته از یک حمله گروهی طالبان پاکستانی بر یک مکتب نظامی در شهر پشاور کشور دانسته است.

اشتراک گذاري با دوستان :