سناتوران امریکا: هر توافقی با ایران فقط تا پایان دوره اوباما دوام دارد

۴۷ سناتور جمهوری‌خواه امریکا در نامه‌ای سرگشاده به سران ایران هشدار داده‌اند که هر توافقی با باراک اوباما امضا کنند، فقط تا پایان دوره ریاست جمهوری او دوام خواهد داشت.
به گزارش بی‌بی‌سی، در این نامه خطاب به سران ایران نوشته شده آمده است: «ممکن است شما به طور کامل سیستم قانونی ما را نشناسید. اما هرچه که به تصویب کنگره نرسیده باشد، یک توافق ریاستی با ضمانت اجرایی کامل به شمار نمی‌آید.»
در ادامه نامه گفته شده است: «توافقی که به تصویب کنگره نرسیده باشد، می‌تواند فقط با یک حرکت قلم رییس‌جمهوری بعدی باطل شود و کنگره آینده هم هر زمان لازم دید، قادر است موارد توافق را تغییر دهد.»
سناتورهای جمهوری‌خواه در این نامه به رهبران ایران نوشته‌اند که دوره ریاست جمهوری آقای اوباما جنوری ۲۰۱۷ تمام می‌شود در حالی که بیشتر نمایندگان کنگره بعد از آن و حتا سال‌ها در مسند باقی خواهند ماند.
این نامه توسط تام کاتن نوشته شده که چند ماه پیش با پیروزی در انتخابات از ایالت آرکانزاس وارد مجلس سنا شد. مارکو روبیو، تد کروز و رند پال از نامزدهای احتمالی جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ امریکا هم نامه به سران ایران را امضا کرده‌اند.
در نامه سناتورها آقای اوباما متهم شده که قصد دارد کنگره امریکا را دور بزند.
میان رییس‌جمهور دموکرات امریکا و اکثریت جمهوری‌خواه کنگره این کشور بر سر توافق هسته‌ای احتمالی با ایران اختلاف‌نظرهای جدی وجود دارد.
پیشتر میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا امریکا گفته بود که نمایندگان قصد دارند طرحی را در مورد ایران به بحث بگذارند که باراک اوباما را ملزم می‌کند هر گونه توافق نهایی با ایران را با برای تصویب به کنگره ببرد.
کاخ سفید گفته که آقای اوباما طرح «بازبینی توافق اتومی ایران» و همین‌طور تحریم‌های جدید علیه این کشور را وتو خواهد کرد.
اگر سنای امریکا بخواهد مانع وتو کردن این طرح شود، باید اکثریت دو سوم سناتورها به آن رای دهند که به نظر می‌آید رسیدن به چنین رایی بعید باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :