جاپان بیش از ۹ میلیون دالر برای مبارزه با حوادث کمک کرد

۸صبح، کابل: سازمان بین‌المللی مهاجرت و حکومت جاپان توافقنامه‌ای را به منظور تطبیق پروژه‌های کاهش خطرات حوادث طبیعی و تقویت ظرفیت اداره ملی مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان به امضا کرده است.
بر اساس خبرنامه‌ای که از سوی مرکز رسانه‌های حکومت نشر شده، این پرو‍ژه به ارزش ۹.۹ میلیون دالر امریکایی طی ۳۶ ماه آینده توسط سازمان بین‌المللی مهاجرت به منظور کاهش خطرات ناشی از حوادث طبیعی در افغانستان در پنجاه ساحه‌ی آسیب‌پذیر از جمله در ولایت‌های هرات، فاریاب، بلخ، جوزجان، سرپل، بغلان، تخار، بامیان، هلمند، و کابل تطبیق خواهد شد.
افغانستان یکی از کشورهای در معرض خطرات حوادث طبیعی در قلب آسیا است که همه‌ساله شاهد حوادثی طبیعی چون زلزله‌، سیلاب‌ها، خشکسالی، لغزش زمین، طوفان ریگ و برف‌کوچ‌ها می‌باشد. بر اساس تخمین‌های سازمان ملل متحد همه‌ساله دوصد و پنجاه‌هزار افغان از حوادث طبیعی متاثر می‌شوند.
خبرنامه می‌افزاید که سازمان بین‌المللی مهاجرت در همکاری با مردم محل و حکومت جهت کاهش خطرات حوادث طبیعی از طریق توسعه و ایجاد برنامه محلی مدیریت حوادث طبیعی کار خواهد کرد.
هم‌چنین در خبرنامه گفته شده است که این سازمان در سال‌های اخیر تجربه خوبی در ساخت و‌ساز دیوارهای استنادی محافظتی گبیونی در قریه‌های مختلف در سراسر افغانستان به‌دست آورده و این دیوارهای استنادی برای جلوگیری از تخریبات سیلاب‌ها موفق بوده‌اند.
ریچارد دانزیگر رییس هیات ماموریت و نماینده خاص سازمان بین‌المللی مهاجرت در افغانستان معتقد است که با تطبیق این پروژه خطرات ناشی از حوادث طبیعی کاهش خواهد یافت. وی افزود: «باتمویل سخاوت‌مندانه کشور جاپان، سازمان بین‌المللی مهاجرت قادر خواهد شد تا تلاش‌های خویش را در جهت کمک به جوامع افغان برای آمادگی در برابر حوادث طبیعی مخرب و ویرانگر توسعه دهد. ما امیدواریم که این پروژه مدل یا نمونه‌یی فراهم نماید که در آینده در سایر ولایات مورد استفاده قرار گیرد.»
هم‌چنان در خبرنامه آمده است که این سازمان از سال ۲۰۰۸ میلادی بدین‌سو بیشتر از یک میلیون جمعیت متاثر شده از حوادث طبیعی و بیجا‌شدگان را در افغانستان مساعدت کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :