رفاه جهانی منوط به بهبود حقوق زنان است

اعلامیه سفارت امریکا در کابل به مناسبت روز زن

از ۸ مارچ ۲۰۱۵ به‌عنوان یک‌صدوچهارمین روز بین‌المللی زن بزرگداشت به عمل می‌آید. این روز فرصتی است برای تامل و تعمق بر پیشرفت، فراخوان برای تغییر و تجلیل از شجاعت و قاطعیت زنانی که باعث به‌وجود آوردن تغییر در جوامع و کشورهای خویش گردیده‌اند.
به تاریخ ۶ مارچ ۲۰۱۵ جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا به‌منظور بزرگداشت از روز بین‌المللی زن میزبان نهمین دور محفل سالانه توزیع جوایز بین‌المللی زن شجاع در واشنگتن دی‌سی بود. این جایزه به آن عده زنان، از سراسر جهان، تفویض می‌گردد که در راه توانمندسازی و دفاع از حقوق زنان با پذیرفتن خطرهای بزرگ از خود شجاعت و رهبریت استثنایی نشان داده باشند. امسال از افغانستان کپتان نیلوفر رحمانی نخستین پیلوت زن قوای هوایی این جایزه معتبر بین‌المللی را دریافت نمود.
ما در راستای بهبود حقوق زنان منحیث بخشی از حقوق بشر با همکاری دولت افغانستان و سایر شرکای ایتلاف بین‌المللی گام‌های استواری را برداشته‌ایم. سفارت ایالات متحده امریکا در کابل و اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا از طریق پیشبرد بیش از صد برنامه و پروژه‌های مختلف مساعدتی به شمول برنامه پروموت که بزرگ‌ترین برنامه جندر دولت ایالات متحده امریکا در جهان محسوب می‌شود، از زنان و دختران افغانستان حمایت نموده است. هم‌چنان به‌منظور حمایت از اقتصاد افغانستان، ایالات متحده امریکا به ادارات و سازمان‌هایی که رهبری آن را زنان به عهده دارند بیش از دو میلیون دالر امریکایی کمک بلاعوض نموده و بیش از دو میلیون دیگر را به زنان تجارت‌پیشه به‌طور قرضه فراهم نموده است. در طی پنج سال گذشته سفارت ایالات متحده امریکا ۷۳ بورسیه تحصیلی برای زنان در چوکات برنامه تبادل تعلیمی نخبه فولبرایت تهیه نموده و برای تقریبا ۱۰ هزار زن فرصت‌های آموزشی در عرصه‌های صحت، تعلیم و تربیه و ژورنالیزم را مهیا کرده است. در حال حاضر ما شاهد حضور میلیون‌ها دختر در مکاتب، هزاران دختر در دانشگاه‌ها و بهبود چشمگیر در وضعیت صحت در زمان بارداری برای خانم‌ها و مراقبت‌های صحی اطفال هستیم.
در حالی‌که زنان و دختران به‌طور نامتناسبی از شیوع امراض و افزایش خشونت رنج می‌برند، آن‌ها اغلب اوقات هم‌چنان در خط مقدم هستند، راه‌های حل ارایه می‌کنند و به‌صورت خستگی‌ناپذیر کار می‌نمایند تا کنترول بحران را نه تنها برای خود، بلکه برای خانواده‌ها، جوامع، و کشورها در دست گیرند. وقتی که صدای زنان و دختران ناشنیده گرفته شود، هنگامی که صحت و مصونیت‌شان محفوظ نباشد- توانایی‌های بالقوه آنان نیز زایل می‌گردند. ثبات، صلح و رفاه جهانی منوط به حفاظت و بهبود حقوق زنان و دختران در سراسر جهان است. من با علاقه‌مندی زیاد منتظر ادامه تلاش‌های ما در همکاری با شرکای افغان خود برای رسیدگی به نیازهای نسل جدیدی از زنان و دختران در افغانستان هستم.

اشتراک گذاري با دوستان :