زنان نقش روزافزونی در جامعه ایفا می‌کنند

اعلامیه مطبوعاتی
مورخ: ۸ مارچ سال ۲۰۱۵ میلادی
مقاله آقای رابرت چترتن دیکسن، شاژدافیر سفارت بریتانیا در کابل

امروز مردم در سراسر جهان از روز جهانی زن تجلیل می‌کنند.
به حیث سرپرست سفیر بریتانیا در افغانستان، با اغتنام از فرصت می‌خواهم روز جهانی زن را تجلیل و مسایل مربوط به زنان را بازتاب دهم.
برای من این یک فرصتی است تا از این روز تجلیل نمایم به‌خاطریکه زنان افغان نقش روزافزونی را در جامعه ایفای می‌نمایند. در سال ۲۰۰۱ میلادی، سهمگیری زنان در سیاست، اشتراک آنان در صفوف نیروهای امنیتی، رسانه‌ها و ایفای نقش رهبری‌کننده زنان در تجارت امر غیرقابل تصور بود. امروز، یک‌تعداد زنان عالی در افغانستان وجود دارند که همه وظایف فوق را انجام می‌دهند.
با وجود این پیشرفت، روز جهانی زن یک فرصتی است تا مسایلی را بازتاب دهیم که هنوز در افغانستان و کشورهای دیگر جهان به آن رسیدگی نشده است. تعداد زیادی از دختران هنوز هم بدون کسب تعلیم و تحصیل بزرگ می‌شوند. تعداد زیادی از دختران هنوز هم از خشونت رنج می‌برند و یا مجبور به ازدواج در سن طفولیت می‌گردند. یک‌تعداد زیادی از دختران و زنان هرگز به فرصت استفاده از استعدادها و آرزوهای‌شان دست نیافته‌اند.
امسال، موضوع روز جهانی زن توانمندسازی اقتصادی زنان می‌باشد. توانمندسازی اقتصادی بدین معنی است که باید مطمین شویم که زنان فرصت کسب تعلیم، آموزش مهارت‌ها و کسب وظایف را دارند. این کار نه تنها زنان را قادر می‌سازد تا خود و خانواده‌های‌شان را تمویل نمایند، بلکه نیز برای کشور‌شان مفید واقع می‌گردند. این کار باعث ایجاد مهارت‌های جدید در بازار کار گردیده و در جهت رشد اقتصادی کمک می‌نماید.
توانمندسازی زنان در جهت آموزش و انجام وظایف یک راه مهم برای شکستن دوره طولانی مدت فقر و خشونت و ایجاد یک آینده مرفه برای تمام زنان افغانستان است. من افتخار دارم که بریتانیا پروژه‌هایی را در افغانستان تمویل می‌نماید که به هدف فراهم‌آوری تعلیمات برای دختران و زنان براه انداخته شده و این پروژه‌ها با زنان در جهت آموزش مهارت‌های جدید و یافتن بازار برای فروش تولیدات‌شان کمک می‌نماید و فرصت‌های جدید اشتغال را برای آنان مهیا می‌سازد.
من این را می‌دانم که زندگی برای بسیاری زنان در افغانستان تو ام با مشکلات است. ولی من هم‌چنان این را می‌دانم که بسیاری زنان از جانب خوانواده‌ها، دوستان و هم‌قطاران‌شان، به شمول زنان و مردان مورد حمایت قرار می‌گیرند و آن‌ها به این باوراند که زنان یک نقش عمده را در آینده افغانستان ایفا می‌نمایند. بیایید از روز زن به‌خاطر تشویق و تجلیل از زنانی استفاده نماییم که در اطراف ما قرار دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :