خشونت علیه زنان در دایکندی افزایش یافته است

- نوروز رجا- بامیان

هشتم مارچ روز بزرگداشت از همبستگی زنان جهان در حالی در ولایت‌ دایکندی تجلیل می‌شود که آمار خشونت و بدرفتاری‌های جنسیتی در این ولایت ۱۰ درصد افزایش یافته است.
جواد دادگر، رییس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید: «از اول حمل سال ۱۳۹۳ تا اول حوت همین سال بیش از ۳۷۰ مورد خشونت علیه زنان در این دفتر ثبت شده است و در سال گذشته این آمار به ۳۳۰ مورد رسیده بود.»
دادگر علاوه می‌کند: «در سال روان آمار اقدام به خودکشی زنان نیز در مقایسه به سال گذشته ۱۷درصد افزایش یافته است. ۴۷ مورد اقدام به خودکشی زنان در دفتر کمیسیون ثبت شده که از این تعداد ۴ مورد آن خودکشی موفق بوده است.»
به‌گفته آقای دادگر، از آغاز سال ۱۳۹۱ تا اول حوت ۱۳۹۳ مجموعا ۱۲۳ مورد اقدام به خودکشی زنان را ثبت کرده است که از این میان ۱۵ مورد آن خودکشی‌ها، منجر به مرگ شده است.
آقای دادگر می‌گوید: «۸۵ درصد عوامل خودکشی زنان در این ولایت بیشتر بدرفتاری‌های خانوادگی، ممانعت از ازدواج، ازدواج‌های اجباری، تهدید به ازدواج مجدد شوهر، جدا کردن طفل از مادر و ممانعت از تحصیل بوده است.»
رییس دفتر دایکندی کمیسیون مستقل حقوق بشر، دلایل افزایش ثبت آمار خشونت علیه زنان را در این ولایت بلند رفتن آگاهی عمومی، افزایش آگاهی زنان از حقوق‌شان، فعالیت‌های نهادهای مدنی در این ولایت و واکنش نشان دادن زنان نسبت به سرنوشت‌شان می‌داند.
دادگر می‌گوید: «این خشونت‌ها شامل لت‌وکوب، منع تحصیل، بی‌سرنوشت ماندن زنان، عدم پرداخت نفقه، تهدید به مرگ، یک مورد قتل ناموسی، سه مورد تجاوز جنسی بوده است که دو مورد قربانی تجاوز جنسی در این ولایت کودکان‌اند.»
سودابه موحدی، یک فعال حقوق زن در دایکندی از اعمال جدیدترین نوع خشونت علیه زنان در این ولایت ابراز نگرانی می‌کند. او می‌گوید: «در سال روان یک دختر هشت‌ساله در ولسوالی کجران خمس داده شده و یک دختر در شهر نیلی رشوت خواسته شده است.»
خانم موحدی علاوه می‌کند: «حدود نه ماه پیش یک دختر هشت‌ساله از یک خانواده فقیر در ولسوالی کجران این ولایت به ملای قریه خمس داده شد، هم‌چنین کارمندان ارگان‌های عدلی و قضایی دایکندی از زرین نام باشنده نیلی که دعوایی حقوقی داشت در بدل فیصله دعوا، دخترش را رشوت خواسته بود که هیچ‌کدام از این موارد پیش از این در دایکندی سابقه نداشت.»
خانم موحدی عوامل افزایش آمار خشونت و بدرفتاری علیه زنان را در دایکندی، بیشتر عدم رسیدگی عادلانه به دوسیه زنان، رویه مردسالارانه محاکم با زنان و بی‌توجهی اداره محلی این ولایت نسبت به قضایای مربوط به زنان می‌داند.
اما مدافعان حقوق زن در ولایت بامیان می‌گویند، آمار خشونت علیه زنان نسبت به سال گذشته در این ولایت کاهش یافته است. عزیزه احمدی، سرپرست ریاست امور زنان ولایت بامیان می‌گوید: «سال گذشته این ریاست ۹۵ مورد خشونت علیه زنان را به ثبت رسانده بود، اما امسال این آمار به ۷۷ مورد کاهش پیدا کرده است.»
خانم احمدی علاوه می‌کند: «در سال جاری تنها پنج مورد قضیه اقدام به خودکشی زنان در ولایت بامیان ثبت شده است.» روح‌الله فروغ، رییس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان نیز تایید می‌کند که در سال ۱۳۹۳ آمار خشونت علیه زنان در این ولایت نسبت به سال گذشته افزایش نیافته است.
ریاست امور زنان و دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر بامیان در حالی از عدم افزایش آمار خشونت علیه زنان در این ولایت خوش‌بین‌اند که در تازه‌ترین مورد اعمال خشونت یک دختر جوان توسط محکمه بامیان به‌صورت سنتی دره زده شد.
هفته گذشته یک دختر به نام بی‌بی حوا که می‌خواست با پسری به نام امیرشاه ازدواج کند به اتهام زنا، بدور از انظار مدافعان حقوق بشر، رسانه‌ها و فعالان مدنی هر کدام توسط محکمه شهری بامیان صد دره زده شدند که پیش از این در این ولایت سابقه نداشت.
این در حالی است که تا هنوز به دوسیه زنانی که در چند سال گذشته در این ولایت کشته شده و یا مود تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند عادلانه رسیدگی نشده است.

اشتراک گذاري با دوستان :