هشتم مارچ و خشونت‌های فزاینده علیه زنان

- شکوهمند- مزارشریف

از هشتم مارچ روز جهانی زن در بلخ در حالی تجلیل می‌شود که شماری از زنان فعال در عرصه‌ی حقوق زنان از افزایش خشونت‌های فزیکی و روانی علیه زنان در این ولایت نگرانند.
این فعالان حقوق زنان می‌گویند اگرچه وضعیت زندگی زنان بعد از سقوط طالبان به مراتب بهتر شده است ولی با آن‌هم مشکلات و چالش‌های زیادی در برابر زنان وجود دارد و مانع فعالیت‌های زنان می‌شود. آن‌ها از افزایش خشونت‌های روانی علیه زنان صحبت کرده می‌گویند که در حال حاضر بیشترین نوع خشونت‌ها را خشونت‌های روانی تشکیل می‌دهد که باید جلو آن گرفته شود. شماری از مدافعان حقوق بشر نیز از عدم امنیت روانی زنان در کشور ابراز نگرانی می‌کنند.
در گردهمایی‌ای که روز گذشته به‌منظور گرامیداشت از روز جهانی زن در شهر مزارشریف برگزار شد، رییس امور زنان این ولایت اما از کاهش قضایای خشونت علیه زنان سخن گفت. شهلا حدید، رییس امور زنان ولایت بلخ در این گردهمایی گفت: «هشتم مارچ به‌منظور همبستگی زنان نام‌گذاری شده است تا زنان در این روز بتوانند صدای‌شان را بلند کرده و به گوش جهانیان برسانند.»
رییس امور زنان ولایت بلخ می‌گوید از آغاز سال جاری تاکنون ۲۸۱ قضیه‌‌ی خشونت علیه زنان در این اداره ثبت شده ولی این آمار نسبت به سال گذشته کاهش را نشان می‌دهد. خانم حدید، گفت: «در مجموع در طول سال ۱۳۹۳ ما در حدود ۲۸۱ قضیه خشونت را ثبت کرده‌ایم یعنی آمار خشونت تا حدی کم‌تر شده و این باعث خوشی ما شده است.» در همین حال فوزیه حمیدی، دادستان بخش زنان در دادستانی بلخ می‌گوید خشونت علیه زنان همواره توسط زورمندان و قدرتمندان صورت می‌گیرد که قانون نمی‌تواند آنان را پی‌گیری و مجازات نماید.
خانم فوزیه حمیدی گفت: «وقتی یک خانم در بخش سارنوالی کار می‌کند و قانون را بر یک مجرم تطبیق می‌کند و از طرف بعضی از نهادها هم تهدید می‌شود که نباید ما قانون را تطبیق کنیم و بعضی ولسوالی‌ها و بعضی زورمندان است که بعضی از قضایا را برای ما روان نمی‌کنند.»
از سویی هم شماری از زنان نیز که در این برنامه حضور داشتند می‌گویند نگرانی‌هایی در بخش فعالیت‌های آنان در بلخ وجود دارد و از دولت می‌خواهند تا زمینه‌های کار را برای‌شان مساعد سازد. یک تن از زنان اشتراک‌کننده در این همایش می‌گوید: «زیاد نگران هستیم از دولت می‌خواهیم که خشونت علیه زن را کاهش دهد امیدوار هستم که تجلیل از روز زن به حرف نباشد برویم به سوی عمل. ما می‌فهمیم که زنان قشر آسیب‌پذیر هستند.»
این زن افزود: «زنان به کمک ضرورت دارند و آرزو داریم که دولت‌مردان آنچه را که در دوران کمپاین‌های انتخاباتی‌شان وعده داده بودند عملی کنند و زنان را کمک کنند تا در جامعه حضور فعال داشته باشند.»
چند روز پیش نیز شماری از فعالان حقوق زن در مزارشریف گفته بودند که قضایای خشونت علیه زنان در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش چشم‌گیری داشته و این موضوع باعث نگرانی مردم و زنان در ولایت بلخ شده است. خانم فوزیه نوابی یکی از فعالان حقوق زن گفته است که در سال روان در کل شمال کشور بیش از ۳۰۰ قضیه خشونت در اداره کمیسیون حقوق بشر در شمال کشور ثبت شده است که افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.
خانم نوابی گفته که قضایای ثبت شده در کمیسیون مستقل حقوق بشر در شمال کشور در اثر تحقیق و جستجوی این کمیسیون صورت گرفته است و جدا از آمارهایی است که از سوی ریاست‌های امور زنان ولایت‌های شمال ارایه شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :