حیف‌ومیل سناتوران تازه‌کار

۸صبح دریافته است که نمایندگان تازه به مسندنشسته مجلس سنا، سه‌صد هزار دالر امریکایی را صرف معاینات صحی و تفریح در هند کرده‌اند. سناتوران محترم کمک مالی سه‌صد هزار دالری امریکا به شورای ملی را در ظرف چهار روز در هند حیف‌ومیل کرده‌اند. جالب این است که سناتوران تازه‌به‌دوران‌رسیده، توافق کرده‌اند که به هند بروند و کمک‌های مالی خارجی را حیف‌ومیل کنند. شاید در هیچ گوشه‌ دنیا چنین نباشد که سناتورانش کمک‌های مالی خارجی را چنین بی‌رحمانه حیف‌ومیل کنند. در کشوری که بیشتر جمعیت روستایی آن گرسنگی می‌کشد، حیف‌ومیل سه‌صد هزار دالر آن‌هم توسط سناتوران همین مردم گرسنه، غیرقابل قبول است.
سناتورهایی که این همه پول را حیف‌ومیل کرده‌اند از مردمی رای گرفته بودند که نان شب و روزشان را در روستا به سختی فراهم می‌کنند. این آقایان از ولایاتی گویا نمایندگی می‌کنند که در هفته‌های اخیر دستخوش حوادث طبیعی شده‌اند و تمام داروندار‌شان از میان رفته است. سناتوران به‌جای دادخواهی به این مردم، می‌روند پول‌های کمکی خارجی را حیف‌ومیل می‌کنند. این اتفاق در روزهای اول کار سناتوران جدید افتاده است. تا هنوز این سناتورهای تازه‌به‌دوران‌رسیده، با ظرافت‌های مناسبات فسادآلود قدرت در افغانستان آشنایی ندارند. با توجه به حیف‌ومیل این همه پول، واضح است که سناتوران تازه‌کار در ماه‌ها و سال‌های آینده، به پادشاهان فساد مالی و اداری بدل می‌شوند.
مقام‌های حکومتی، سیاستمداران دست اول و سناتوران بسیاری از کشورهای جهان، اصلا به کشورهای خارجی برای درمان نمی‌روند. اگر هم بروند، این‌قدر پول را هزینه معاینات صحی نمی‌کنند. همه می‌دانند که معاینات صحی هم این‌قدر گران‌قیمت نیست. هیچ سناتوری قلبش را جراحی نکرده است. روشن است که سناتوران محترم پول‌های کمکی را بی‌رحمانه حیف‌ومیل کرده‌اند. دردناک‌تر این‌که پول کمکی به افغانستان در یک کشور خارجی به مصرف رسیده است. پولی که باید در افغانستان مصرف می‌شد و سبب تحرک اقتصادی در این کشور فقیر می‌گردید، به بیرون برده شده است. این واقعیت نشان می‌دهد که سناتوران محترم تازه‌انتخاب‌شده، هیچ تعهد به موکلان‌شان ندارند. آنان پول کمکی را که حق تمام مردم افغانستان بود و باید در راستای منافع تمام شهروندان کشور به مصرف می‌رسید، حیف‌ومیل کرده‌اند.
منافع شخصی عمده‌ترین محرک سناتوران بوده است. به‌نظر ما هیات اداری سنا باید در این مورد توضیح بدهد. سنا باید به افکار عمومی بگوید که چرا سه‌صدهزار دالر کمک جهانی به شورای ملی کشور این چنین بی‌رحمانه حیف‌ومیل شده است. رییس مجلس سنا باید بگوید که چرا اجازه داده است، پول‌های کمکی حیف‌ومیل شود. حیف‌ومیل پول آن‌هم از سوی نهادی که باید مدافع منافع مردم افغانستان باشد، خیلی تاسف‌بار است. اعضای هیات اداری سنا، برای حیثیت خودشان هم که شده باید به این مهم بپردازند و در مورد آن به مردم افغانستان توضیح بدهند.
سناتورانی که در این حیف‌ومیل دست داشتند، باید خودشان به مردم افغانستان- به مردمی که به آنان رای داده‌اند- در این مورد سخن بگویند. سناتوران و نمایندگان و همه مقام‌های دولتی باید بدانند که در این عصر هیچ چیزی از چشم رسانه‌ها پنهان نمی‌ماند. پنهان‌کاری و انکار سودی ندارد.

اشتراک گذاري با دوستان :