معاینه، تفریح و آموزش مصرف سه‌صدهزار دالری سناتوران در هند

- فرزاد

یک‌سوم سناتوران مجلس سنا که به تازگی از سوی شوراهای ولایتی معرفی شده‌اند، در یک سفر چهارروزه به هندوستان، بیش از سه‌صد هزار دالر امریکایی از کمک‌های امریکا به پارلمان افغانستان را صرف تبدیلی‌ هوا و معاینه عمومی خویش کرده‌اند. با آن‌که هدف اصلی از سفر سناتوران به هندوستان، آشنایی و تبادل تجربه‌های پارلمانی میان دو کشور و شرکت در برنامه‌های آموزشی در بخش قانون‌گذاری و بودجه‌سازی بود، اما به‌گفته‌ی برخی از سناتوران شرکت‌کننده، بیشتر سناتوران به هدف معاینه عمومی و تبدیلی هوا رفته بودند.
سناتوران تازه همراه با رییس عمومی و برخی از کارمندان دارالانشای مجلس سنا در توافق با هیات اداری این مجلس برای شرکت در یک برنامه چهارروزه آموزشی که از سوی موسسه کمک به پارلمان افغانستان یا «البا» تنظیم شده بود به هند رفتند.
فرهاد سخی، سناتور کابل در مجلس سنا و از شرکت‌کننده‌های برنامه آموزشی در هندوستان که در نشست عمومی روز یک‌شنبه مجلس سنا سخن می‌گفت، سفر یادشده را غیرموثر و بی‌‌دست‌آورد خواند.
سخی گفت: «سفری که به هند داشتیم، از دیدگاه شخصی خودم یک سفر غیرمثمر و بدون دست‌آورد بوده است.» به‌گفته وی در این سفر کدام برنامه‌ی آموزشی برای سناتوران وجود نداشت و تنها آموزگاران افغان با امکانات کم به هدف آموزش سناتوران به کار گرفته شده بودند. این عضو مجلس سنا می‌گوید که بودوباش ۲۸ عضو مجلس سنا و ۲۱ تن از کارمندان دارالانشا در هوتل پنج‌ستاره بود که در یک شبانه‌روز تا دوصد دالر امریکایی هزینه داشت. به‌گفته‌ وی، در این سفر به هر یک از سناتوران و کارمندان دارالانشا ۶۰۰ دالر نیز پرداخت شد.
سخی گفت که وی بسیار متاثر است چنین یک برنامه آموزشی که در افغانستان با هزینه‌‌های کم‌تر به پیش برده می‌شد، در کشور هندوستان راه‌اندازی شده بود. این عضو مجلس با آن‌که می‌داند هزینه مصرف شده برای سناتوران و کارمندان دارالانشا از سوی امریکا و در پروژه‌ی کمک به پارلمان افغانستان به مصرف رسیده است اما تاکید می‌کند که اشتراک سناتوران در چنین برنامه‌هایی با مصرف گزاف باعث نام بدی سناتوران مجلس می‌شود. سخی افزود: «چنین سفرها به نام‌بدی سناتوران هم می‌باشد که در هوتل‌های پنج‌ستاره و گزاف و حتا از کارمندان دارالانشا هم شبانه صد و پنجاه تا دوصد دالر کرایه گرفته شود و شش‌صد دالر سفرخرچ داد.» وی افزود: «اگر این‌قدر مصرف گزاف را دولت ما و یا هم برنامه انکشافی امریکا بکند و اگر قرض‌های بلاعوض‌ هم باشد، از دیدگاه من بسیار اشتباه است.»
سناتوران مجلس در حالی به هندوستان سفر کرده بودند که بر بنیاد قانون اساسی و اصول وظایف داخلی مجلس سنا، اعضای مجلسین شورای ملی در تعطیلات زمستانی به سر می‌بردند و می‌بایست برای رسیدگی به مشکلات موکلان‌شان در ولایت‌های‌شان حضور می‌داشتند.
در همین حال، غلام محی‌الدین منصف، سناتور کاپیسا در مجلس سنا که در برنامه سفر سناتوران به هندوستان حضور داشت راه‌اندازی برنامه آموزشی در هندوستان را در زمینه تبادل تجربه‌های پارلمانی مهم دانست. این عضو مجلس سنا خواهان افزایش برنامه‌های آموزشی به سناتوران در سایر کشور نیز می‌باشد.
منصف گفت: «استادان و آموزشی که برای سناتوران در هند داده شد، گپ خوب بوده است. اما این‌که ما از آن چگونه برداشت و استفاده کنیم، به خود ما بر می‌گردد. پیشنهاد من در این مورد این است که چنین سیمینارها نه تنها در هندوستان بلکه در دیگر کشور و در داخل افغانستان نیز برگزار شود. هم تجربه‌های پارلمانی سناتوران بیشتر می‌شود و هم دیدگاه‌ها و نظرات کشورهای دیگر را جذب کرده می‌توانیم.» و اما حسیب‌الله کلیمزی وردک، یک عضو دیگر مجلس سنا که در برنامه آموزشی به هندوستان سفر کرده بود، می‌گوید که در برنامه یادشده زمینه آموزش و تبادل نظر وجود نداشت.
کلیمزی گفت که سناتوران مجلس سنا در یک روز ۲۰ نفر و در روز دیگر ۸ نفر در برنامه آموزشی دو ساعته در بخش بودجه و قانون‌گذاری شرکت داشتند که با حضور دو آموزگار افغان، یک کمپیوتر و یک پروجکتور به پیش برده می‌شد.
کلیمزی گفت: «سفر هندوستان از نگاه این‌که سناتورصاحبان از آن چیزی را بیاموزد و یا هم تبادل تجربه‌ها شود، یک درصد هم موثریت نداشت.» این عضو مجلس سنا می‌گوید که سفر سناتوران به هندوستان بیش از سه‌صد هزار دالر امریکا هزینه داشت در حالی‌که راه‌اندازی چنین برنامه‌هایی در داخل افغاستان تا یک هزار دالر امریکایی مصرف داشت. کلیمزی افزود: «اگر چنین برنامه‌ای در خود افغانستان صورت می‌گرفت، ۵۰۰ تا یک هزار دالر هزینه انجام می‌شد اما سفر ما به هندوستان بیشتر از سه لک دالر هزینه برد. اما از نگاه این‌که سناتوران چک آپ (معاینه) خود را کنند و تبدیل هوا بکنند و چکر بزنند، یک بهترین سفر بود که همه خوش بودند و خوش گذشت.»
در همین حال، برخی دیگر از سناتوران اعتراف می‌کنند که سناتوران مجلس به جای شرکت در برنامه‌های آموزشی در بخش قانون‌گذاری، سرگرم تبدیلی هوا و معاینه عمومی بودند. فیصل سمیع، سناتور بغلان در مجلس سنا در کنار قدردانی از هیات اداری و موسسه همکاری به پارلمان افغانستان گفت: «در کنار تشکری از هیات اداری و موسسه «البا» بگویم که خانه‌تان آباد در آن‌جا رفتیم و چک آپ خود را کردیم. مریض بودیم… مشکل داشتیم… مشکل سناتوران حل شد… کلان گپ است. خانه‌‌شان آباد.» این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بر بنیاد قانون اساسی کشور، قانون‌گذاری، نظارت از اعمال حکومت و نمایندگی از مردم از وظایف اصلی اعضای شورای ملی به شمار می‌رود.
نمایندگان شورای ملی هم‌چنین مسوولیت دارند تا به مشکلات موکلان‌شان رسیدگی کرده و از عملکرد نهادهای دولتی در ولایات‌شان نظارت کنند. اما عدم حضور نمایندگان شورای ملی در ولایات و رفتن آن‌ها به سفرهای بیرونی در زمان تعطیلی انتقادهای بسیاری را به همراه داشته است. با این‌حال، رییس مجلس سنای کشور می‌گوید که هدف از سفر سناتوران به هندوستان دریافت پاسپورت سیاسی بوده و راه‌اندازی برنامه آموزشی به آن‌ها به همان هدف انجام شده بود.
فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا در نشست روز یک‌شنبه در پاسخ به انتقاد‌های سناتوران گفت که تنظیم سفر سناتوران به هندوستان به درخواست برخی از سناتوران صورت گرفته است. وی گفت سناتورانی که به تازگی به نمایندگی از شوراهای ولایتی به مجلس سنا معرفی شده‌اند، خواهان دریافت پاسپورت سیاسی شده بودند و هیات اداری با تنظیم سفر سناتوران به هندوستان زمینه اعطای پاسپورت سیاسی به آن‌ها را فراهم کرده است.
به‌گفته‌ی مسلمیار، سفر سناتوران به هندوستان به کمک موسسه «البا» انجام شده است که این موسسه از کمک‌های امریکا به پارلمان افغانستان تمویل می‌شود. مسلمیار گفت که موسسه «البا» تعهد کرده بود که برنامه آموزشی برای سناتوران را پس از مراسم تحلیف به سناتوران تازه در هوتل کانتیننتال کابل راه‌اندازی کند اما از آن‌جایی که سناتوران تازه خواهان دریافت پاسپورت سیاسی بودند، برنامه آموزشی را در هندوستان راه‌اندازی کردند. رییس مجلس سنا می‌گوید: «کار خوب شد که سناتوران در هندوستان چک آپ کردند یا چکر زدند اما هدف اصلی همان دریافت پاسپورت سیاسی بود.» به‌گفته‌ی مسلمیار موسسه «البا» پیشنهاد کرده بود که سناتوران را به سفر تاجیکستان ببرد اما وی تاکید کرد که سناتوران به هندوستان بروند.
مسلمیار خطاب به سناتوران انتقادکننده گفت: «اکثر سناتوران خواهان پاسپورت سیاسی بودند. نام‌های‌شان را نمی‌گیرم… در این‌جا حضور دارند، دادن پاسپورت سیاسی در توان ما نبود… نزد من راه دیگری نبود، این‌که سفر موثر بود یا نبود، تقاضای شما بود.» مسلمیار گفت که سناتوران به‌جای سپاسگزاری از موسسه «البا» نباید انتقاد کنند و پاسپورت‌هایی را هم که دریافت کرده باید دوباره تحویل کنند. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیش از این نیز نسبت به چگونگی فعالیت اعضای شورای ملی انتقادهایی مطرح شده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :