خواب گران رستم‌شاه مومند

- فردوس

حامیان پروپاقرص طالبان در پاکستان اذعان دارند که رهبران شورای کویته زیر فشاراند تا با کابل روی میز مذاکره بنشینند. رستم‌شاه مومند، سفیر پیشین پاکستان در کابل که از حامیان جدی طالبان به شمار می‌رود، در روزنامه اکسپرس تریبون مقاله‌ای نوشته است و از مقام‌های کشورش خواسته است از اعمال فشار بر طالبان افغان خودداری کنند. رستم‌شاه مومند در مقاله‌اش اذعان می‌کند که این روزها بر رهبران طالبان در پاکستان فشار جدی اعمال شده است تا با کابل مذاکره کنند. رستم‌شاه در ادامه نوشته‌اش به پاکستان توصیه کرده است که از اعمال فشار بر طالبان افغان دست بردارد و به‌جای آن ایالات متحده را به خروج استراتژیک از افغانستان تشویق کند تا، به نوشته این حامی ‌طالبان، زمینه برای تغییر قانون اساسی و توافق سیاسی با طالبان فراهم شود.
رستم‌شاه مومند استدلال می‌کند که فشار بر رهبران طالبان به سود پاکستان نیست. این موضع‌گیری نشان می‌دهد که هنوز هم برخی از سیاستمداران پاکستانی از خواب گران بیدار نشده‌اند. از سال ۲۰۰۷ به این طرف ارتش قدرتمند پاکستان با طالبان پاکستانی که روزگاری یکی از گروه‌های نیابتی‌اش بود، درگیر است. ارتش پاکستان تا حال نتوانسته است این گروه را مهار کند. پاکستان با آن‌که یک قدرت هسته‌ای است، یکی از کشورهای ناامن جهان لقب گرفته است. کشتار کودکان در مدرسه نظامی‌ پشاور، نشان داد که پاکستان با بحران امنیتی عمیقی روبه‌رو است؛ بحرانی که احساس امنیت را از مردم آن کشور ربوده است. به‌نظر می‌رسد که برخی از عناصر خردمند در ارتش و استخبارات پاکستان، حالا درک کرده‌اند که دوام سیاست حمایت از طالبان به بحران امنیتی پاکستان عمق می‌بخشد. همه می‌دانند که طالبان پاکستانی ملاعمر را رهبر خودشان می‌دانند و الگوی حکومتی آنان طالبانی است.
تعامل جدید میان افغانستان و پاکستان، حاصل محاسبات خردمندانه عناصر عاقل ارتش پاکستان با کابل است. اما گفته‌های رستم‌شاه مومند نشان می‌دهد هنوزهم حلقاتی در پاکستان هستند که نمی‌خواهند سیاست حمایت از طالبان متوقف شود. این آقا و هم‌باورانش تصور می‌کنند که دست‌برداشتن از این سیاست، نفوذ پاکستان را در افغانستان به صفر می‌رساند، در حالی‌که قراین بر عکس این را ثابت می‌کند. حمایت پاکستان از طالبان، نه تنها پشاور، کویته و کراچی را ناامن کرد، بلکه وجهه پاکستان را در افغانستان به شدت ضربه زد. این سیاست سبب شد که تمام جریان‌های سیاسی افغانستان از پاکستان روی برگردانند و صرف طالبان، متحد آن کشور باشند.
پاکستان در همکاری با افغانستان مدرن و وادارسازی طالبان به مذاکره با کابل، سود فراوانی می‌برد. این امر سبب می‌شود که شورش طالبان پاکستانی تا حد زیادی مهار شود. وقتی شورای کویته به رهبری ملاعمر با کابل مذاکره کند، دلیلی وجود ندارد که گروه‌های دیگری که او را رهبرشان می‌دانند، به جنگ ادامه دهند. علاوه بر این، کمک پاکستان در امر تامین امنیت و ثبات در افغانستان سبب گسترش روابط میان کابل و اسلام‌آباد و دوستی بیشتر میان مردمان دو کشور می‌شود. تمام نظرسنجی‌ها در افغانستان نشان می‌دهد که افغان‌ها هند را دوست و پاکستان را دشمن می‌دانند. حتا طالبانی که به نحوی از قید پاکستان رهیده‌اند نیز دل خوشی از این کشور ندارند. اگر طالبان بخش کلانی از قلمرو افغانستان را به‌دست داشته باشند و حامی ‌دیگری پیدا کنند، به یقین که شورش طالبان پاکستانی ابعاد گسترده می‌یابد. اما حامیان سیاست پشتیبانی از طالبان، بدون در نظرداشت این واقعیت‌ها به طبل جنگ می‌کوبند. آنان چنان دل به شقاوت داده‌اند که تصور می‌کنند بدیلی دیگر غیر از جنگ وجود ندارد.
رستم‌شاه مومند و دیگر هم‌باورانش این واقعیت را هم در نظر نمی‌گیرند که گروه ابوبکر بغدادی در عراق علم بنیادگرایی مسلح را از القاعده ربوده است و تقریبا تمامی‌ گروه‌های ستیزه‌جو به آن بیعت کرده‌اند.
دوام درگیری در افغانستان و وجود مناطق خارج از کنترول دولت در پاکستان، در نهایت سبب گسترش امپراتوری ابوبکر بغدادی می‌شود. حتا کشورهایی هم که از بغدادی حمایت کردند، حالا خطر را در چند قدمی ‌مرزهای‌شان حس می‌کنند. برخی از فرماندهان طالبان افغان و پاکستانی هم به بغدادی بیعت کرده‌اند. اگر سلسله این بیعت‌ها به طالبان پنجاب برسد، سراسر پاکستان به حمام خون بدل می‌شود. این نکات را باید تمامی ‌حامیان پروپاقرص سیاست قدیمی ‌پاکستان در قبال افغانستان در نظر بگیرند. کابل هم باید متوجه صداهایی باشد که از زبان رستم‌شاه مومند شنیده می‌شود. رستم‌شاه مومند و هم‌باورانش افغانستان از پا افتاده و پارچه‌پارچه می‌خواهند که هر گوشه آن با اسلام‌آباد در تماس باشد. رستم‌شاه مومند کسی است که در اوج جنگ طالبان با جبهه متحد، در دوشنبه با سران این جبهه ملاقات می‌کرد و بعد با نمایندگان گروه طالبان می‌نشست. این آقا باید بداند که آن زمان دیگر تکرار نخواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :