افتتاح پارلمان و سرگردانی مردم

- حکیمی

 باشندگان کابل روز گذشته در کوچه پس‌کوچه های کابل سرگردان بودند. نیروهای امنیتی تمام جاده عمومی منتهی به جاده عمومی دارالامان و مرکز شهر را مسدود کرده بودند. دلیل راهبندان‌ها رفتن رییس جمهور به پارلمان برای افتتاح سال پنجم کاری مجلسین بود.

راننده‌ها و ساکنان شهر هیچ‌گونه آگاهی قبلی از راه‌بندان نداشتند. صدها تکسی و انواع دیگر واسطه‌های نقلیه در کوچه‌های کارته سه و کارته چهار سرگردان بودند و از هر راهی که می‌خواستند به طرف شهر بروند، با جاده‌های مسدود مواجه می‌شدند.

سرگردانی و راه‌بندان محدود به غرب کابل نبود. با آن که چهارراهی دهمزنگ بر روی ترافیک مسدود بود، ساکنان شمال و شمال غرب کابل نیز سرگردان شدند و مردم نتوانستند برسر کارشان برسند. صدها موتر که از مسیر خیرخانه و کارته پروان به طرف شهر می‌رفت، با جاده‎های مسدود شده روبرو می‌شد.en - 034

ماموران ترافیک نیز به‌جای آگاهی دادن به مردم، به سرگردانی آن‌ها می‌افزوند. آن‌ها تنها مانع رفتن مردم به جاده‌هایی می‌شدند که مسوولیت آن را به‌دوش داشتند. باید این ماموران به رانندگان می‌گفتند که خودرا سرگردان نکنند چون همه راه‌های منتهی به شهر مسدود است.

رحیم‌الله یک راننده تکسی که می‌خواست از کوته سنگی به شهر برود گفت: «این چه حال است. تمام راه‌ها را به روی مردم بسته کرده‌اند. رییس جمهور اگر واقعا به فکر مردم است، باید با طیاره به پارلمان برود. ما چه گناه کرده ایم که از صبح تا چاشت در سرک‌ها سرگردان باشیم و همه راه‌ها مسدود باشد.»

در این میان افرادی که مریض داشتند با مشکلات بیشتری روبرو بودند. آن‌ها می‌گفتند به‌دلیل این راه‌بندان نمی‌توانند مریض‌شان را به وقت به شفاخانه برسانند. رحمت‌الله یک تن از باشندگان کابل گفت: «دو ساعت است که در این جاده‌ها سرگردان هستم به هر طرف که می‌روم راه‌ها بسته است. من چند دقیقه پیش خبر شدم که رییس جمهور به پارلمان می‌رود، نمی‌دانم مریضم را از کدام راه به شفاخانه انتقال دهم. تا کی این سرگردانی و تا کی راه‌های ما بسته باشد.»

مردمی که درامدهای‌شان وابسته به کار و مزد روزمره‌شان است در چنین روزهایی بیشتر صدمه می‌بینند. این باشندگان کابل می‌گویند رییس جمهور خود باید وضعیت مردم را درک کند و مانع کار و زندگی مردم نشود. شفیق یک باشنده شهر کابل که روز گذشته نتوانسته برسر کارش در مرکز شهر کابل برود و عاید ناچیزی از کار روز مره‌اش داشته باشد، گفت: «می‌خواستم به شهر بروم و کار کنم اما راه‌ها بسته بود. به موترها اجازه نمی‌دادند که به سوی شهر برود. پیاده رفته نمی‌شود بخاطری که برف می‌بارد. نمی‌دانم خرج امشب فامیل را از کجا کنم. گپ ما را به حکومت برسانید و بگویید که ما چاره نداریم مجبوریم کار کنیم. شما نباید عاید کم ما را از روی ما بگیرید.»

این نخستین‌بار نیست که جاده‌های شهر کابل به دلیل افتتاح پارلمان برروی مردم مسدود می‌شود. باشندگان شهر کابل هرازگاهی با چنین راه‌بندان‌هایی مواجه می‌شوند. برگزاری لوی جرگه‌ها در خیمه لویه جرگه بارها سبب شده تا مردم از کار و زندگی بمانند و نتوانند به امور روزمره‌شان رسیدگی کنند. مراسم مهمی که در پارلمان گرفته می‌شود نیز گشت و گذار مردم را محدود می‌کند  و سبب سرگردانی مردم می‌شود. رسانه‌ها بارها گزارش‌هایی را در رابطه به شکایت مردم نشر کرده‌اند اما حکومت این گزارش‌ها و نیازمندی‌های مردم را هنوز جدی نگرفته است.

 

 

اشتراک گذاري با دوستان :