گروه هماهنگی عدالت انتقالی: جنایت‌ها در افغانستان فراتر از گزارش دیده‌بان حقوق بشر است

۸صبح، کابل: بدنبال انتشار گزارش دیده‌بان حقوق بشر در مورد حضور گروه‌های مسلح غیرقانونی که به گفته‌ی این سازمان دست به جنایت علیه بشریت می‌زنند، گروه هماهنگی عدالت انتقالی می‌گوید جنایت‌هایی که در افغانستان صورت گرفته است، تنها گوشه‌ی از این جنایات در گزارش دیده‌بان حقوق بشر مطرح شده است.
گروه هماهنگی عدالت انتقالی در اعلامیه‌ای می‌گوید: «به باور ما دامنه جنایت‌ها فراتر از آنچه گزارش شده، است. در طول بیش از پنج دهه اخیر همواره چرخه خشونت جریان داشته است و هنوز هم ادامه دارد. بسیاری از متهمین به نقض حقوق بشر در پست‌های بلند، متوسط و پایین کار می‌کنند و تعداد دیگر آنها تحت حمایت دولت هستند. به باور ما افغانستان خانه‌ی امنی برای متهمین به نقض حقوق بشر است که این برای آینده افغانستان بسیار خطرناک می‌نمایاند.»
گروه هماهنگی عدالت انتقالی از دولت افغانستان خواسته تا به منظور دست یافتن به صلح پایدار، موارد نقض حقوق بشر را مورد تحقیق قرار داده و عاملان جنایت علیه بشریت را به دادگاه بکشاند. گروه هماهنگی عدالت انتقالی که متشکل از چند نهاد مدنی است، همچنین از دولت خواسته تا دستور انتشار فوری گزارش «ترسیم منازعه» را که توسط کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مدت‌ها قبل تهیه شده، صادر کند.
گروه هماهنگی عدالت انتقالی می‌افزاید تمام کسانی که متهم به ارتکاب نقض فاحش حقوق بشر یا جنایت جنگی و علیه بشریت هستند، از دست یابی به مقام‌های بلند دولتی باز بمانند و این افراد مورد حمایت قرار نگیرند.
گروه هماهنگی عدالت انتقالی در مورد پایان دادن به فرهنگ معافیت و لغو قانون عفو عمومی نیز تاکید کرده می‌افزاید که این قانون خلاف قانون اساسی و تعهدات بین‌‌المللی از جمله کنوانسیون‌های ژنو است.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر، هفته‌ی گذشته با انتشار گزارشی در مورد ناقضان حقوق بشر در افغانستان، از دولت افغانستان و همکاران بین‌المللی‌اش خواست تا گروه‌هایی را که قوانین حقوق بشری را نقض کرده مورد پیگرد جدی قرار بدهند. این سازمان از حضور گروه‌های ناقض حقوق بشر در افغانستان ابراز نگرانی کرده می‌گوید که برخی از این گروه‌ها حمایت‌های رسمی دولت افغانستان و حامیان بین‌المللی‌اش را دارند.

اشتراک گذاري با دوستان :