نمایندگان این بار نباید به شعور مردم توهین کنند

امروز نمایندگان پارلمان از تعطیلات زمستانی برمی‌گردند. پارلمان تعطیل می‌شود تا نمایندگان به روستاها و مناطقی بروند که از آن رای گرفته‌اند؛ موکلان‌شان را ببینند، به آنان حساب بدهند و از آنان بشوند. این‌که در این مدت چه تعداد از نمایندگان به روستاهای خود رفته بودند و چه تعداد از آنان در کابل ماندند، روشن نیست. هم‌چنین برخی از نمایندگان پول‌دار، دبی را به روستاهای‌شان ترجیح دادند. گزارشی منتشر شد که صد نماینده، تعطیلات‌شان را در شهر دبی گذراندند. متاسفانه در کشور ما فرهنگ حساب‌دهی به رای‌دهندگان رایج نشده است. هیچ سیاستمداری به حوزه نفوذش به‌صورت شفاف حساب پس نداده است.
نمایندگان هم با شیوه‌های گوناگون از مردم رای گرفتند، اما تا حال دیده نشده است که یکی از نمایندگان به موکلانش حساب داده باشد. رفتارهای نمایندگان هم در دور گذشته به‌گونه‌ای نبود که موجبات رضایت مردم را فراهم کند. نمایندگان پارلمان لایحه‌ای تصویب کردند که به نامزدوزیران دارای شهروندی دوم رای نمی‌دهند، اما در این مورد شفاف عمل نکردند. پارلمان به شماری از نامزدوزیران دارای شهروندی دوم، رای داد و اعلام کرد که این آقایان از شهروندی دوم‌شان گذشته‌اند، در حالی‌که روند ترک شهروندی کشورهای غربی بسیار پیچیده و زمان‌گیر است. همین پارلمان شماری از نامزدوزیران شایسته را رد کرد. نمایندگان توضیح روشنی در این مورد ندادند. گزارش‌هایی هم از معامله‌های پولی نمایندگان و نامزدوزیران منتشر شد. برخی نمایندگان خودشان در مصاحبه با رسانه‌ها همکاران‌شان را متهم به باج‌گیری از نامزدوزیران کردند. این گزارش‌ها حیثیت نمایندگان را زیر سوال برد. نمایندگان از این هم فراتر رفتند و برای خودشان امتیازهای ویژه پس از دوره نمایندگی تصویب کردند.
تصویب امتیازهای ویژه به وجهه تمام آنان آسیب وارد کرد. هیچ نماینده‌ای در دوره تعطیلات، حاضر نشد برای موکلانش در این موارد توضیح بدهد. جالب این است که پس از هر تعطیلی نمایندگان در جلسه عمومی ‌از ولایت خود گزارش می‌دهند. روشن نیست که این‌بار نمایندگانی که تعطیلات را در دبی گذرانده‌اند، بر چه اساسی از وضعیت ولایت خود به تالار عمومی ‌گزارش می‌دهند. اگر نمایندگانی که تعطیلات را در کنار سواحل دبی سپری کردند بخواهند از وضعیت ولایت‌شان به تالار عمومی ‌گزارش دهند، بدانند که به شعور مردم افغانستان توهین می‌کنند.
افغانستان در حال حاضر از نعمت رسانه‌های آزاد برخوردار است. همین رسانه‌ها گزارش دادند که حدود صد نماینده پارلمان، تمام دوره تعطیلات را در دبی گذراندند. مردم افغانستان که مخاطب این رسانه‌هااند، از این خوش‌گذرانی اطلاع دارند. با در نظرداشت این واقعیت، نمایندگان نمی‌توانند با گزارش‌دهی از وضعیت ولایت خود، به چشم مردم خاک بپاشند. آنان در حالی تعطیلات‌شان را در دبی گذراندند که تقریبا ده ولایت کشور، دستخوش حوادث طبیعی و امنیتی بود. نمایندگان به‌جای ایستادن در کنار مردم، جمع‌آوری معلومات و تلاش برای کاهش رنج موکلان‌شان، به دبی رفتند و به نحو غیرمستقیم پیام دادند که مردم برای‌شان مهم نیست. این نمایندگان بدانند که این دور، آخرین دوره کاری پارلمان کنونی است و مردم افغانستان در انتخابات آینده پارلمانی به آنان رای نخواهند داد.
سران حکومت وحدت ملی باید هرچه زودتر پرونده اصلاح نظام انتخاباتی کشور را روی میز بگذارند. رییس‌جمهوری باید برمبنای یک فرمان تقنینی متون اصلاح شده قوانین انتخاباتی را نافذ کند و در این متون به احزاب سیاسی در انتخابات پارلمانی نقش داده شود. تا نظم حزبی بر پارلمان حاکم نشود، نهاد قانون‌گذار کشور اصلاح نخواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :