سی درصد معتادان بامیان زنان و کودکان‌اند

- نوروز رجا- بامیان

شمار زنان و کودکان معتاد به مواد مخدر در ولایت بامیان افزایش یافته است.
مقامات مسوول در این ولایت می‌گویند با وجودی که بامیان عاری از کشت کوکنار است، اما بیش از پنج هزار کودک و ده‌هزار زن در این ولایت معتاد به مواد مخدراند.
آغا حسین نظری، رییس اداره مبارزه با مواد مخدر بامیان می‌گوید: «از حدود پنجاه هزار معتاد این ولایت ۲۰ درصد آنان زنان و۱۰ درصد را کودکان زیر سن ۱۸ سال تشکیل می‌دهند.» او می‌افزاید: «در حالی آمار اعتیاد به مواد مخدر در بامیان افزایش یافته است که در هیچ جای این ولایت کوکنار کشت نمی‌شود.»
نظری عوامل افزایش اعتیاد به مواد مخدر را در بامیان عدم آگاهی مردم از پیامدهای اعتیاد، کم‌توجهی بزرگان خانواده نسبت به کودکان‌شان، دسترسی آسان به مواد مخدر در این ولایت و مهاجرت‌ها و قرار گرفتن بامیان در مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدر می‌داند.
حیدرعلی، یک باشنده شیوقل ورس می‌گوید: «بیشتر معتادان خانواده‌ها و جوانانی‌اند که از ایران به وطن برگشته‌اند، تعدادی هم توسط دوست و اقاربش که پیش از وی معتاد بوده‌اند، معتاد شده‌اند و شماری از جوانان زمانی‌که در صفوف نیروهای امنیتی در اردو و پولیس بوده معتاد شده‌اند.»
او علاوه می‌کند: «گاهی زنان خانه بدون این‌که پیامدهای استفاده از تریاک را بدانند، آن را به‌عنوان مسکن و دوای ضد درد به دیگران تجویز کرده و نیز مادران معتاد گریه کودکان‌شان را با پوف کردن دود تریاک به گوش و دماغ آنان آرام می‌سازند.»
به‌گفته حیدرعلی، در ولسوالی ورس که بیشترین معتادان این ولایت را در خود دارد، دیده شده که زنان توسط شوهران معتادشان به این عمل آغشته شده‌اند.
روح‌الله فروغ، رییس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز ابراز نگرانی کرده می‌گوید: «اعتیاد به مواد مخدر در این ولایت روبه افزایش است. اگر دولت در جهت کاهش اعتیاد در این ولایت اقدام جدی نکند، تعداد بیشتر باشندگان بامیان به مواد مخدر معتاد خواهند شد.»
آمار اعتیاد به مواد مخدر در بامیان در حالی افزایش یافته است که وزارت مبارزه با مواد مخدر و موسسات کمک‌کننده برنامه‌های خاصی برای مبارزه با کاهش اعتیاد در این ولایت ندارند. در این ولایت تنها دو مرکز تداوی معتادان وجود دارد که بسیار با امکانات محدود فعالیت می‌کند.
آقا حسین نظری، رییس مبارزه با مواد مخدر بامیان می‌گوید: «هدف وزارت مبارزه با مواد مخدر، کاهش کشت مواد مخدر است، چون در این ولایت کوکنار کشت نمی‌شود، دولت و دونرها نیز توجه جدی در راستای کاهش اعتیاد ندارند.»
براساس پالیسی وزارت مبارزه با مواد مخدر، در امر مبارزه با مواد مخدر، اول تمرکز روی ولایت‌هایی است که مواد مخدر زیاد کشت می‌شود، دوم دولت در جایی فعالیت می‌کند که آن‌جا مواد مخدر کم‌تر کشت می‌شود، سوم در ساحاتی برنامه مبارزه با مواد مخدر تطبیق می‌شود که در معرض خطر کشت کوکنار قرار دارد؛ در ولایتی که کشت کوکنار صفر است، هیچ پروژه‌ای جهت کاهش اعتیاد تطبیق نمی‌گردد.
براساس استراتژی وزارت مبارزه با مواد مخدر، در ولایتی که کشت مواد مخدر کم‌تر از یک‌صد هکتار زمین را احتوا کند؛ کشت مواد مخدر در آن ولایت صفر گفته می‌شود و بامیان یکی از ولایت‌هایی است که کشت کوکنار در آن صفر است.

اشتراک گذاري با دوستان :