دولت برای حل مشکلات مهاجرین در پاکستان تلاش می‌کند

وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید در سفرش به پاکستان در مورد تمدید اقامت مهاجرین ثبت شده و ثبت‌نام افغان‌هایی که به صورت غیرقانونی در آن کشور زندگی می‌کنند، با مقام‌های پاکستانی صحبت خواهد کرد.
سید حسین عالمی بلخی در مصاحبه با صدای امریکا گفته که وزارت مهاجرین از مقام‌های پاکستانی می‌خواهد تا همه افغان‌هایی را که تا کنون در پاکستان ثبت نشده‌اند، ثبت کرده و شامل برنامه عودت داوطلبانه و تدریجی شوند تا حکومت افغانستان نیز بتواند برای استقرار دوباره آنان آمادگی بگیرد.
آقای بلخی گفته که پاکستانی‌ها دراین مورد آمادگی دارند اما یکی از مشکلات برای ثبت نام افغان‌ها کمک مالی است که در این مورد دو طرف نیز با حامیان خارجی صحبت کرده‌اند.
درحال حاضر حدود یک میلیون مهاجر افغان در پاکستان به صورت غیرقانونی زندگی می‌کنند. به گفته‌ وزیر امور مهاجرین، اقامت مهاجرین ثبت‌نشده در پاکستان، تشویش و نگرانی را برای پولیس و نهادهای امنیتی آن کشور ایجاد کرده است.
آقای بلخی ابراز امیدواری کرد که در این سفر در زمینه‌ی ایجاد روند جدیدی برای تنظیم امور مهاجرین با مقام‌های پاکستانی به توافقی خواهد رسید. او گفت در مورد «روش مطمین اقامتی» برای افغان‌هایی که در پاکستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند با مقام‌های پاکستانی صحبت خواهد کرد.
سید حسین عالمی بلخی می‌گوید که در نظر است برای افغان‌هایی که به پاکستان رفت و آمد می‌کنند و به صورت مقطعی در آن زندگی می‌کنند نیز سهولت‌های ویزه فراهم شود تا از مهاجرینی که راجستر نشده‌اند، تفکیک شوند.

اشتراک گذاري با دوستان :