رییس‌جمهور غنی: در قبال سرنوشت شهروندان بی‌پروا نیستیم

- حکیمی

محمد اشرف‌غنی، رییس‌جمهور کشور در پیامی به مناسبت سالیاد کشته شدن عبدالعلی مزاری، رهبر فقید حزب وحدت گفته که حکومت در قبال سرنوشت شهروندانش بی‌پروا نیست. رییس‌جمهور گفته است که برای حفظ جان مردم از استعمال مشروع قوه خودداری نمی‌کند. این در حالی است که ۳۰ تن از مسافران ۱۲ روز پیش در مسیر شاهراه کابل- قندهار در منطقه شاه‌جوی ولایت زابل ربوده شدند.
در بیانیه رییس‌جمهور غنی که در این مراسم خوانده شد، آمده است: «زندگی هر هموطن برای ما ارزش حیاتی دارد و برای حفظ جان هر افغان بی‌گناه ما از استعمال مشروع قوه خودداری نخواهیم کرد. ما در تصامیم خویش سریع و قوی عمل می‌کنیم. سکوت استراتژیک ما قوت ما را در عمل نشان می‌دهد. این حکومت بی‌پروا نیست و نخواهد بود.»
گفته می‌شود عاملان گروگان‌گیری خارجی‌هایی‌اند که با همکاری برخی طالبان محلی در ولسوالی خاک افغان جابه‌جا شده‌اند.
هفته گذشته نیروهای امنیتی عملیاتی را در ولسوالی خاک افغان برای آزادی گروگان‌ها آغاز کردند و این عملیات هم‌چنان ادامه دارد.
در مراسم تجلیل از سالروز کشته‌شدن رهبر حزب وحدت که روز جمعه ۱۵ حوت برگزار شده بود، از حکومت خواسته شد تا برای رهایی گروگان‌ها در زابل تلاش جدی کند.
کریم خلیلی گفت که همه گروگان‌ها زنده هستند. آقای خلیلی از حکومت خواست تا برای رهایی آن‌ها گام‌های جدی‌تری بردارد. او هم‌چنین از موسفیدان و متنفذان قومی در زابل و قندهار سپاسگزاری کرد که در مدت ۱۲ روز برای رهایی گروگان‌ها تلاش کرده‌اند.
حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان نیز تاکید کرد که باید کوشش اعظمی به خرج داده شود تا گروگان‌ها از چنگ ربایندگان آزاد شوند. او گفت که این عمل شورشیان خلاف آموزه‌ها و اخلاق اسلامی است.
هم‌چنین سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور در مراسم بزرگداشت از بیستمین سالیاد کشته شدن عبدالعلی مزاری گفت که حقوق اساسی و سیاسی مردم در گفتگوهای صلح به معامله گرفته نمی‌شود و افغانستان هرگز به عقب بر نخواهد گشت.
دانش افزود که امیدواری‌های جدیدی برای تامین صلح پدید آمده است. او تاکید کرد که هیچ مذاکره‌ای بدون آگاهی مردم صورت نمی‌گیرد. دانش افزود که حقوق اساسی و سیاسی مردم و آزادی بیان هرگز قابل معامله نیست و افغانستان هرگز به عقب بر نخواهد گشت.
در همین حال مقام‌های برحال و پیشین حکومت در مورد پروسه صلح و خطر داعش نیز ابراز نظر کردند. کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت گفت یکی از نگرانی‌ها این است که مبادا خطر جدیدی به‌نام داعش در افغانستان رشد کند. او گفت که صلح باید منجر به عدالت شود. خلیلی تاکید کرد که بیشتر رهبران در افغانستان مانند عبدالعلی مزاری و برهان‌الدین ربانی برای عدالت قد علم کردند و بالاخره جان‌شان را از دست دادند. کریم خلیلی گفت از تلاش‌های صلح حکومت ستایش می‌کند اما نباید دست‌آوردها و ارزش‌های دموکراتیک قربانی صلح شود. او گفت صلحی که به‌دست می‌آید نباید به حذف دیگران منجر گردد، زیرا مردم افغانستان دیگر سیاست حذف را نمی‌پذیرند.
تاکید دیگر رهبران بر حل معضل کوچی‌ها و ده‌نشینان بود. کریم خلیلی گفت یکی از نگرانی‌های جدید و جدی این است که خطر داعش زیر نام کوچی رشد کند و گسترش یابد. او گفت معضل کوچی‌ها باید حل شود.
در همین حال سرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور در سخنرانی‌اش گفت که تلاش حکومت برای حل معضل کوچی‌ها ادامه دارد. او گفت فهرستی از جرگه‌ای که قرار است برای حل این معضل اقدام کند تهیه شده است و حکومت به تعهد خود برای حل این معضل وفادار است.

اشتراک گذاري با دوستان :