وزیر دفاع پاکستان: تسریع مذاکرات صلح به مشارکت شبکه حقانی وابسته است

خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان، گفته است موفقیت روند مذاکرات صلح در افغانستان در عمل می‌تواند تسریع یابد اگر علاوه بر رهبری طالبان معروف به شورای کویته، شبکه حقانی نیز به این تلاش‌ها بپیوندد.
وزیر دفاع پاکستان، در صحبت با بخش اردوی بی‌بی‌سی گفته است: «گروهی را از این روند کنار گذاشتن سودی نخواهد داشت. پاکستان صلح می‌خواهد و نقش مثبت خود را در دستیابی به صلح انجام خواهد داد.»
براساس گزارش‌ها قرار است گفتگو‌ها در هفته نخست ماه مارچ آغاز شود. محل این گفتگو‌ها مشخص نشده است اما گفته شده که این مذاکرات ممکن است در کابل، اسلام‌آباد، دبی یا پکن برگزار شود.
وزیر دفاع پاکستان به ندرت اظهار‌نظر می‌کند. گفته می‌شود قدرت تصمیم‌گیری بیشتر با فرمانده ارتش استخباراتی ارتش پاکستان موسوم به آی‌اس‌آی است.
در هفته‌های گذشته، گزارش‌هایی وجود داشت مبنی بر این‌که دولت پاکستان احتمالا فعالیت شبکه حقانی و لشکر طیبه را ممنوع و این گروه‌ها را غیرقانونی اعلام کند.
وزیر دفاع پاکستان در این مورد گفته است: «ما گروهی را بنام شبکه حقانی رسما نمی‌شناسیم و خواستار از میان رفتن این گروه هستیم.»
شبکه حقانی در فهرست سیاه امریکا قرار دارد و مسوولیت مرگ‌بارترین حملات را در افغانستان هم به نیروهای خارجی و هم به نیروهای افغان بر عهده گرفته است.
دولت وحدت ملی، به رهبری محمد اشرف غنی، برقراری صلح را اولویت کاری خود قرار داده و تلاش‌های جدی را در این مورد آغاز کرده است.
آقای غنی در نخستین هفته‌های کاری‌اش به عربستان سعودی، چین، امارات متحده عربی و پاکستان سفر کرد تا در مورد آغاز گفتگوهای صلح از آنها کمک بخواهد.
در حالی‌که صحبت از امکان آغاز گفتگو‌های صلح میان دولت و گروه طالبان از نزدیک به یک ماه به این سو سرعت گرفته است، گروه طالبان این موضوع را همواره تکذیب کرده است.
چندی پیش رییس جمهور غنی در نشست امنیتی مونیخ گفت: «من این‌جا نیامده‌ام که چیزی را اعلام کنم، ما می‌خواهیم بی‌سرو صدا کار کنیم و منتظر نتیجه بمانیم. نتیجه‌ای که تغییری جدی را در منطقه ایجاد خواهد کرد.»

اشتراک گذاري با دوستان :